Upadek Chersonezu

Okładka książki Upadek Chersonezu Antonin Ładyński
Okładka książki Upadek Chersonezu
Antonin Ładyński Wydawnictwo: Współpraca Seria: Biblioteka Powieści Historycznej powieść historyczna
powieść historyczna
Biblioteka Powieści Historycznej
Kogda pal Chersones
Współpraca
1989-01-01
1989-01-01
837018099X

Powieść jest napisana w konwencji wspomnień-kroniki głównego bohatera - Heraklejtosa Metafrostosa, wiernego sługi cesarza bizantyńskiego Bazylego II, który dostępuje godności patrycjusza i drungariosa-dowódcy floty. Tymczasem Bizancjum wobec zagrożenia bułgarskiego prosi o pomoc księcia kijowskiego Włodzimierza. Cesarz w zamian przyrzeka mu rękę swej siostry Anny, potem jednak odmawia. W odwecie Rusowie zdobywają Krym. Tytułowy upadek tamtejszego starożytnego miasta i portu Chersonez (dziś część Sewastopola) otwiera nowy rozdział w dziejach. Cesarz oddaje Annę, a Włodzimierz w 988 r. przyjmuje chrzest - wedle tradycji właśnie w Chersonezie. Temat niezwykle aktualny dziś, podczas zaboru Krymu, wojny rosyjsko-ukraińskiej i wielkiego ideowego sporu o dziedzictwo Rusi kijowskiej. Ale zamordowany mało wyrazistym pomysłem na bohatera, aż nadto mdłego, nadmiarem szczegółów oraz specyficznym namaszczonym stylem, który miał oddawać ceremonialną, wysublimowaną kulturę Bizancjum. Niestety nuży.

• Proza
  • Literatura piękna - zagraniczna