Godulowa saga

Okładka książki Godulowa saga Jerzy Buczyński
Okładka książki Godulowa saga
Jerzy Buczyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Vectra biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Vectra
2012-11-21
2012-11-21

Rzecz o "Diable z Rudy"

Napisać opowieść o historycznej postaci nie mając właściwie żadnych materiałów, źródeł, biografii - może oprócz suchych i zimnych umów czy sporządzonych dokumentów przedsiębiorstw. Takiego zadania podjął się Jerzy Buczyński, chcąc przybliżyć nam postać Karola Goduli, osoby nietypowej, arcyciekawej, o której do dzisiaj na pewnej części Górnego Śląska krążą legendy. Pozycja ta to opowiadanie - z zaznaczonymi prawdziwymi wątkami, ale w większości jednak z wymyśloną przez Autora fabułą. Trzeba mieć to na uwadze, aby nie brać wszystkich scen za rzeczywiste wydarzenia.
Samo to, że pojawiła się książka fabularna dotycząca tej postaci jest warte odnotowania - i przeczytania.
W treści książki ciekawymi są śląskie "wstawki" w konwersacjach bohaterów. Dla osób spoza Śląska, z pewnością byłoby to coś rzadko spotykanego.
Styl książki luźny, przyjemny w odbiorze, wartka fabuła.

*Recenzję tej i innych książek o śląskiej tematyce znajdziecie na naszym instagramowym profilu @rajzowanie.

Rzecz o "Diable z Rudy"

Mocno fabularyzowane. Dużo niewiele wnoszących wątków i opisów. Czyta się to bardzo przyjemnie - można się wczuć i zidentyfikować z opisywanymi postaciami. Niemniej faktów biograficznych jest tu niewiele - łącznie może na 4 strony książki.

Warto przeczytać

Warto przeczytać

1964

Niezwykła, kontrowersyjna postać Karola Goduli. Największego potentata przemysłowego na Górnym Śląsku, określanego mianem Króla Cynku lub Króla Węgla i Stali. Filantropa i inicjatora wielu dobrych zmian w tym regionie. Bogacza, który mieszkał w zwykłej chacie i jadał „kiszka z zimiokami”. Człowieka, który tak jak węgiel ukrywał swoje bogate wnętrze pod niepozorną, dla niektórych odrażającą fizjonomią. Trudno mu odmówić odwagi, determinacji i fantazji, przez niektórych postrzeganych jako objaw szaleństwa lub współpracy z „nieczystymi mocami”. U jednych budził lęk, respekt, zazdrość lub nienawiść. Nic więc dziwnego, że tak łatwo przychodziło im nazywanie go Diabłem z Rudy, Sługą Czarta. Inni dostrzegali jego dobroć, praworządność i poczucie sprawiedliwości. Tak jak Labuda, który mówił: „A pan Godula tak na prowda to jest fest dobry człowiek…”, albo mała Joanka, która nie bała się mu wyznać: „prziniósłach wóm kwiotki…Bo jo nie chcą, obyście byli smutni… Bo, wiycie… jo wóm przaja…”
Warto przeczytać tę powieść nie tylko ze względu na postać bohatera, ale też niezwykłą umiejętność Autora łączenia literackiej polszczyzny z gwarą śląską.

Książka fajnie napisana. Suche, historyczne fakty ubrane w opowieść o jednym z największych Ślązaków. "Godulowa saga" jest dla kogoś interesującego się historią Śląska i zasłużonymi dla niego osobami - książka przybliży nam postać Karola Goduli oraz przeobrażenia Górnego Śląska na początku XX wieku.

książka bardzo wciąga i sprawnie się ją czyta (trzy wieczory i przeczytane). opisuje losy Karola Goduli, jego życie i działalność na Śląsku. Fragmenty pisane gwarą (duży plus). czy faktycznie był Diobłem z Rudy jak to o nim godali??... ja już wiem...

Świetna książka! Historia podana w bardzo przystępnej formie. Szkoda tylko, że tak trudno jest dostać inne tytuły pana Buczyńskiego

• Popularnohistoryczne
  • W domu
  • Może
  • Biografia/autobiografia

Dodaj cytat z książki Godulowa saga