Godulowa saga

Wydawnictwo: Wydawnictwo Vectra
8 (13 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
katarzinka

Karty Godulowej sagi odsłaniają tajemnice niezwykle burzliwego, zarazem fascynującego życia Karola Goduli - wybitnego Ślązaka, który znalazł poczesne miejsce w jakże zawiłej historii Górnego Śląska. Urodził się w Makoszowach, pod koniec XVIII wieku. W małym, drewnianym kościółku w Przyszowicach (dziś w Borowej Wsi) przyjął chrzest. Kształcił się u cystersów w Rudach i czeskiej Opawie, po czym jako młodzieniec przybył do pałacu hrabiego Ballestrema w Pławniowicach, aby
z czasem stać się zarządcą jego majątku. Sam jednak - dzięki tytanicznej wręcz pracy
i nieprzeciętnemu jak na owe czasy wykształceniu - stał się największym magnatem przemysłowym na Górnym Śląsku, a jego bajecznej fortuny i sławy zazdrościli mu wszyscy. Nie bez powodu zdobył sobie przydomki Króla Cynku czy też Króla Węgla
i Stali.

Wzbudzał szacunek, uznanie, ale też nienawiść i... przerażenie, wszak ludność Rudy Śląskiej, Biskupic, Zabrza, Bytomia czy okolicznych wiosek odczuwała przed nim prawdziwy strach. Uchodził bowiem za dziwaka, ponurego samotnika, a nawet okrutnika... Widywano go, jak kulejąc niczym potępieniec, przemierza pola, łąki
i bezdroża. Nieraz też błądził pomiędzy grobami cmentarza w Lyskach, gdzie pochowano jego rodziców, wywodzących się z sąsiednich Gaszowic, nieopodal Rybnika. Zabobonni ludzie zwali go Sługą Czarta, Czarodziejem, Diabłem z Rudy. Uważali,
że kramarzy z Nieczystymi Siłami, a przecież niejednokrotnie odwiedzał ks. Józefa Szafranka, powszechnie szanowanego za patriotyczne przekonania proboszcza jednej z bytomskich parafii.

Miał wspaniały, pełen przepychu pałac w Szombierkach, piękny dwór w Rudzie Śląskiej, a mieszkał w zwykłej, drewnianej chacie. Był najbogatszym przedsiębiorcą
na Śląsku, właścicielem licznych kopalń, hut i cynkowni, ogromnych majątków ziemskich w Szombierkach, Orzegowie, Bobrku i Bujakowie. Posiadał krocie talarów,
a jadał... tłuczone kartofle z zsiadłym mlekiem. Jakim więc był człowiekiem? Czy niby tylko bezduszną, doskonałą machiną do mnożenia pieniędzy? Jakie nosił w sobie uczucia? Był potworem wzbudzającym grozę i trwogę, czy też potrafił okazywać ludziom życzliwość i przyjaźń? Czy w jego sercu kiedykolwiek zagościła miłość?

źródło opisu: http://www.arw-vectra.pl/ksiazki/78/godulowa-saga.htm

źródło okładki: http://www.arw-vectra.pl/foto/foto/279211836.jpg

eduko7 | 2018-11-18
Przeczytana: 10 listopada 2018

Niezwykła, kontrowersyjna postać Karola Goduli. Największego potentata przemysłowego na Górnym Śląsku, określanego mianem Króla Cynku lub Króla Węgla i Stali. Filantropa i inicjatora wielu dobrych zmian w tym regionie. Bogacza, który mieszkał w zwykłej chacie i jadał „kiszka z zimiokami”. Człowieka, który tak jak węgiel ukrywał swoje bogate wnętrze pod niepozorną, dla niektórych odrażającą fizjonomią. Trudno mu odmówić odwagi, determinacji i fantazji, przez niektórych postrzeganych jako objaw szaleństwa lub współpracy z „nieczystymi mocami”. U jednych budził lęk, respekt, zazdrość lub nienawiść. Nic więc dziwnego, że tak łatwo przychodziło im nazywanie go Diabłem z Rudy, Sługą Czarta. Inni dostrzegali jego dobroć, praworządność i poczucie sprawiedliwości. Tak jak Labuda, który mówił: „A pan Godula tak na prowda to jest fest dobry człowiek…”, albo mała Joanka, która nie bała się mu wyznać: „prziniósłach wóm kwiotki…Bo jo nie chcą, obyście byli smutni… Bo, wiycie… jo wóm przaja…”...

Beticzka | 2014-05-16
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka L.
Przeczytana: 27 lutego 2014

Książka fajnie napisana. Suche, historyczne fakty ubrane w opowieść o jednym z największych Ślązaków. "Godulowa saga" jest dla kogoś interesującego się historią Śląska i zasłużonymi dla niego osobami - książka przybliży nam postać Karola Goduli oraz przeobrażenia Górnego Śląska na początku XX wieku.

katarzinka | 2013-06-24
Przeczytana: czerwiec 2013

książka bardzo wciąga i sprawnie się ją czyta (trzy wieczory i przeczytane). opisuje losy Karola Goduli, jego życie i działalność na Śląsku. Fragmenty pisane gwarą (duży plus). czy faktycznie był Diobłem z Rudy jak to o nim godali??... ja już wiem...