Ulica cioci Oli. Z dziejów jednej rewolucjonistki

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
historyczna
franny glass

Helena Kozłowska „Ola” była członkinią Komunistycznej Partii Polski, aktywistką podziemia komunistycznego, a w końcu wysokiej rangi dygnitarzem partyjnym. Należała do grona osób współtworzących najnowsze dzieje Polski. Dziś ich działania postrzegane są w sposób jednoznacznie negatywny. "Ulica cioci Oli" jest próbą zrozumienia motywów babki przez wnuczkę, która nigdy nie podzielała jej...

"Ulica cioci Oli" jest próbą zrozumienia motywów babki przez wnuczkę, która nigdy nie podzielała jej przekonań. Punktem wyjścia jest „dekomunizacja” skromnej, liczącej zaledwie jeden numer ulicy na warszawskim Czerniakowie, która nosi imię Heleny Kozłowskiej „Oli”. Zagmatwane i mroczne dzieje XX wieku oglądamy przez dziurkę od klucza.

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/

Rewelacyjnie napisana.
Przyznam się szczerze, przed przeczytaniem tej książki nie bardzo miałam pojęcie o tym, dlaczego Żydzi wybierali komunizm (tzn. znałam kilka powodów, ale nie byłam do nich przekonana z powodu małej wiedzy na ten temat) i dlaczego się go trzymali po wojnie. Teraz stwierdzam, że mi się rozjaśniło w głowie.
Domańska próbuje odtworzyć losy swojej babki, prężnie działającej komunistki. Z różnych dokumentów i świadectw buduje historię Cioci Oli, uzupełniając ją o rozmaite teksty, m.in. wiersze, listy, fragmenty wspomnień czy wywiadów. Jestem pod wielkim wrażeniem pracy autorki, albowiem książka jest pozszywana z olbrzymiej ilości kawałków i stanowi przy tym zgrabną całość.
Polecam w ramach przyjrzenia się, co mogło motywować ludzi do poświęcenia swojego życia komunizmowi.
Dłuższa opinia tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2014/05/25/aleksandra-domanska-ulica-cioci-oli-z-dziejow-jednej-rewolucjonistki/

Piotr_O | 2015-04-26
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Przyznać należy, że autorka mimo więzi emocjonalnych łączących z opisywaną postacią, przedstawiła Helenę Kozłowską w miarę obiektywnie, nie oceniając w kategoriach wojujących prawicy czy lewicy. Próba zrozumienia człowieka. Niełatwa to sztuka.

Romsi | 2017-11-16

Interesująca książka, która daje coś więcej niż jedynie suche dane na temat początków komunizmu w Polsce - problematyzuje, pokazuje człowieka uwiązanego w systemy, bezradnego wobec historii. Może warto zastanowić się najpierw i przeczytać, zamiast bezmyślnie osądzać ludzi, których historii i motywacji nie znamy.
Podziwiam za determinację w odkrywaniu prawdy i odwagę mówienia o niej, nawet jeśli jest niepewna, czy bolesna.

Monika Rogoża | 2018-03-12
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Kindle