Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999

Wydawnictwo: Fundacja Pogranicze
historyczna

Książka ta przedstawia drogę wiodącą ku kształtowaniu się nowoczesnej narodowości. Jej początki to powstanie w XVI w. największego kraju nowożytnej Europy, polsko-litewskiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w której narodem była szlachta katolicka, prawosławna i protestancka.

Ariel_O | 2017-08-04

O wartości tej książki stanowi fakt, że nie spodoba się ona zwolennikom "wielkiej Polski", "wielkiej Litwy", "wielkiej Ukrainy" i "wielkiej Białorusi", a równocześnie rozczaruje w prezentowanych koncepcjach sentymentalnych zwolenników odbudowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ukazuje ona bowiem proces, jak, z wielonarodowego państwa elit, obszar dawnej monarchii polsko-litewskiej stał się najpierw terenem nacjonalistycznych sporów i walk, czystek i przemieszczeń ludności a następnie kształtowania się bolesnych dla przyszłych granic, oraz jak owe niechciane granice stały się fundamentem historycznego porozumienia. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą z dystansem spojrzeć na dzieje, i dla zwolenników polonocentrycznej wizji historii, aby zrozumieli, jak bardzo się mylą.

żabot | 2013-05-10
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo ciekawe spojrzenie na przyczyny (czasem bardzo kontrowersyjne dla polskiego czytelnika) powstania w XX wieku niektórych państw środkowej Europy, zwłaszcza republik nadbałtyckich.
Niestety ksiązka chwilami jest przycięzka i nudna, ale trudno mi okreslić czy to wina autora, czy może tłumacz nie wykazał się lotnością stylu.

AnIza | 2015-11-14
Przeczytana: 2006 rok

Książka historyczna, ale nie nudna! Tak ciekawie i obiektywnie o skomplikowanej historii Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Litwinów może napisać tylko Amerykanin!

Robert Stokowiecki | 2018-03-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Historia