Obrazki z wystawy

Wydawnictwo: Hachette Polska
Pictures at an exhibition
Londyn wojna listy obrazy
literatura piękna

Czy listy do przyjaciółki pisane w czasie wojny mogą stanowić klucz do szczęścia w dzisiejszym świecie? Londyn, 1942 Gdy grad niemieckich bomb zaczął spadać na miasto, a wycie syren dzień i noc przypominało o śmiertelnym zagrożeniu, rząd brytyjski zdecydował, że dzieła sztuki zgromadzone w muzeach i galeriach należy ukryć przed potencjalnym okupantem. By jednak podtrzymać obywateli na duchu,...

Londyn, 1942

Gdy grad niemieckich bomb zaczął spadać na miasto, a wycie syren dzień i noc przypominało o śmiertelnym zagrożeniu, rząd brytyjski zdecydował, że dzieła sztuki zgromadzone w muzeach i galeriach należy ukryć przed potencjalnym okupantem. By jednak podtrzymać obywateli na duchu, raz w miesiącu w National Gallery postanowiono udostępniać zwiedzającym jedno arcydzieło malarstwa. I każdego miesiąca Daisy Milton wysyłała list do przyjaciółki mieszkającej w Kanadzie, w którym opisywała prezentowany obraz, swoje naznaczone strachem życie w targanym wojenną zawieruchą Londynie oraz mężczyzn, których pokochała.

Londyn, dziś

Wielka tragedia, która spotkała Claire, pogrążyła ją w depresji i doprowadziła małżeństwo z Robem na skraj przepaści. Wydawało się, że nic już nie uratuje tego związku, zawartego przecież z wielkiej miłości i do niedawna dającego obojgu spełnienie. Gdy Claire wydaje się, że nic ją już w życiu nie czeka, w jej ręce trafia paczuszka listów pisanych przez Daisy do babki Roba, Elizabeth. Powoli, obraz po obrazie, miesiąc po miesiącu, świat Daisy z początku lat 40. staje się dla Claire bardziej realny niż jej własne życie. W pewnym momencie dostrzega także dziwną zbieżność między losami Daisy a swoją egzystencją. Zanim Claire odkryje, że przeszłość to zamknięty rozdział - historia, której należy pozwolić odejść, by zrobić miejsce na teraźniejszość - odrzuci wszystko, co kochała, i wystawi na próbę wszystko, co nadawało sens jej życiu.

źródło opisu: http://www.hachette.com.pl/p,obrazki-z-wystawy,1105.html

źródło okładki: http://www.hachette.com.pl/p,obrazki-z-wystawy,1105.html

Paulina | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Ogólnie bardzo fajna książka, ale jednak brakuje mi kilku elementów, które uzupełniłyby całość.

czytamcałyczas | 2016-06-26

Książka ta to piękna podróż,to Londynu.Zarówno w roku 1942,1943.
Jak i obecnie.
Wędrujemy,tu szlakiem obrazów i listów.
Claire,jest współczesną mieszkanką Londynu.
Kiedy zaczytuje się w listach.Od Daisy,z czasów wojny.
Poznaje lepiej tamte czasy.
Książka,jest fajna ale,chyba tylko na przeczytanie na raz.

abrakadabra | 2015-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Książka bardzo wciągająca. Opowiada o bólu, strachu i stracie, które są niczym przy prawdziwej miłości. Czyta się jednym tchem. Doskonały dowód na to, że nie tylko bestsellery rozsławione w mediach są godne przeczytania.

BagatElka | 2014-10-20
Na półkach: Przeczytane, ZZZ....oddane
Przeczytana: 20 października 2014

Piękna,smutna,wzruszająca.
Dwie kobiety,dwie miłości,dwie historie ludzkie w odmiennych czasach i w odmiennej rzeczywistości.
I listy.Listy,które jak posłańcy z przeszłości dają świadectwo o losie dawno nieistniejących osób.Nie pozwalają zapomnieć o cudzych marzeniach,uczuciach i przeżyciach.
Dwie podróże opowiadające o trudnych momentach jakie pojawiają się w związku.Towarzyszą im obrazy i emocje jakie wzbudzają podczas oglądania.
Chciałabym odbyć taką podróż w czasie.
Zapraszam bo naprawdę warto.

Ana | 2014-08-25
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Wzruszająca podróż po sztuce oraz ludzkich losach.

Muminka | 2014-03-16
Przeczytana: 15 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo piękna opowieść o dwóch generacjach kobiet. Przeżywająca żałobę po poronieniu synka Oliviera Claire czuje złość na męża, że ją zawiódł. Obarcza go wina za śmierć ich dziecka, nie umie odnaleźć się po tych traumatycznych wydarzeniach. Zrządzeniem losu trafia jej do rąk plik korespondencji niejakiej Daisy do krewnej męża Elizabeth, z lat czterdziestych. Pierwszy list tak ją zaciekawia, że postanawia poznać historię Daisy. W okropnych czasach drugiej wojny światowej przebywała w nękanym nalotami Londynie. Spragniona duchowych przeżyć, co miesiąc odwiedzała National Gallery, które symbolicznie wystawiało jeden obraz na miesiąc by oderwać mieszkańców od wojennych trosk. W listach analizuje zaś swoje przeżycia, przedstawia ich interpretację, czy swoje studia nad malarstwem na marginesie napomykając o swoim życiu. Jest zaręczona z NIEJAKIM Charlesem, ale na wystawie poznaje niezbyt znanego malarza Richarda Dacre i jej plany biorą w łeb. Nawiązuje z nim potajemny romans, przy...

książek: 2082
Julka | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Treścią książki są historie dwóch młodych kobiet - Claire i Daisy - zamieszkałych w Londynie, które dzieli czasokres 70 lat, a łączą listy pisane do przyjaciółki przez jedną z nich w czasie drugiej wojny światowej. Historie kobiet żyjących przecież w zupełnie innych czasach, warunkach, są pozornie bardzo różne, ale Claire śledząca dzięki tej korespondencji dzieje Daisy odnajduje w nich wspólne wątki i to pomaga jej pomału uporać się z własnymi niełatwymi problemami (utrata nienarodzonego dziecka, konflikt w małżeństwie, niezrozumienie ze strony najbliższych...) aż do bardzo szczęśliwego zakończenia.
Polecam tę powieść, jest ciekawie i dobrze napisana, porusza prawdziwe życiowe problemy oraz skłania do przemyśleń.

anya | 2013-11-26
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Opowieść pełna nadziei,miłości. Polecam:)

beatah | 2013-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Opis na okładce książki sugerował, że będzie w tej książce więcej wątków z wojną w tle, tymczasem autorka skupia się przede wszystkim na opisach obrazów wystawianych w czasie wojny co miesiąc w londyńskiej galerii. Daisy chodzi na każdą wystawę i opisuje obrazy swojej przyjaciółce mieszkającej w Kanadzie. Niespodziewanie po 70 latach listy te trafiają do rąk młodej kobiety - Claire, postanawia ona co miesiąc czytać jeden list i chodzić do galerii obejrzeć omówiony w nim obraz. Pomaga to jej przetrwać trudne chwile, wyznacza cel w życiu, ale jest też źródłem problemów, wystawia jej małżeństwo na ciężką próbę.
Jest to powieść nie tylko o miłości, ale także o przezwyciężaniu trudności, problemów, odzyskiwaniu wzajemnego zaufania i bliskości.

beataj | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Książka o kryzysie w małżeństwie, o stracie, tragedii, żałobie, o smutku, wojnie, rozstaniach... A jednocześnie ciepła, pełna miłości i niosąca nadzieję