Kolor herbaty

The Color of Tea
Chiny, Makau
literatura piękna
joly_fh

Po przeprowadzce z mężem na maleńką, tętniącą życiem wyspę Makau na wschodnim wybrzeżu Chin Grace Miller czuje się w nieznanym kraju obco i samotnie. Jej ruda głowa góruje ponad wypełniającym chińskie ulice ruchliwym tłumem. Sytuacja staje się

jeszcze gorsza, gdy dowiaduje się, że nie może mieć dzieci. Jej małżeństwo jest poważnie zagrożone. W tej ciężkiej chwili decyduje się na śmiały krok i postanawia poświęcić się temu, co kocha: pieczeniu ciasteczek i przyjemnościom płynącym z parzenia popołudniowej herbaty.
Grace otwiera kawiarnię, w której serwuje mieszkankom Makau kawę, herbatę i makaroniki – wykwintne, delikatne francuskie ciasteczka. Tam, pomiędzy miejscowymi kobietami i takimi jak ona imigrantkami, wykuwa nową definicję rodziny i domu. Kiedy w jej małżeństwie na powierzchnię wypływają od dawna skrywane tajemnice, młoda kobieta musi rozliczyć się z przeszłością i uwierzyć w siebie. Z każdą kolejną filiżanką herbaty, z każdym kubkiem świeżo parzonej kawy, z każdą porcją upieczonych makaroników Grace uczy się, że siłę można czerpać z najprzeróżniejszych źródeł, a życie bywa pełne niespodzianek.

źródło opisu: Bukowy Las, 2013

źródło okładki: http://www.bukowylas.pl/

G-abiks | 2017-01-23

Zbyt rozwlekła fabuła. Nie potrafiłam się na niej skupić.

książek: 2034
MaratikS | 2016-08-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Nie pozwalam sobie na książki za 40 zł. Nie stać mnie i już.Dlatego od momentu, kiedy zobaczyłam "Kolor herbaty" na sklepowej półce, do chwili jej przeczytania minęło bardzo duzo czasu. Dwa lata lekko licząc, jeśli nie trzy. Najpierw wyczekiwałam na przecenę. W końcu , gdy trafiła do kosza za 14 zł ktoś ją podarł. Na szczęście za drugim podejściem zobaczyłam drugą, całą, kupiłam. Potem poleżała trochę na półce, jak wiekszośc moich książek. Czekaja na własciwą chwilę, właściwy nastrój. Teraz jest przeczytana i staje się ulubiona. Autorka, Hannah Tunnicliffe, ma tak plastyczny styl, ze w przerwach w czytaniu łapałam sie na mysleniu o "Kolorze herbaty"jak o filmie. Opowiadana historia nie jest łatwa, ale nie jest tez łzawa. Jest jak życie. W końcu 1% z nas chyba tyl;ko tańcuje przez życie bez trosk, zmartwień, bagażu zaprzepaszczonych szans i cieżaru poczucia winy. Ale przecież nie spędzamy z tego powodu każdej wolnej chwili płacząc. Tak jest i z tą książką. Czytając czułam cięzar...

Ania | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Historia Grace. Przyznam że początek dłużył mi się strasznie. Ten letarg i marazm w którym była bohaterka chyba mi się udzielił.....zachwyciłam się momentem, w którym bohaterka podnosi się. Super optymizm, rozmach działania, cieszę się że jednak bilans tej książki jest dodatni :)

Anna | 2016-01-14

Bardzo lubię pierwszoosobowego narratora, zawsze jest to dla mnie dodatkowym plusem w książkach. Po "Kolorze herbaty" spodziewałam się lekkiej lektury osnutej wokół kulinariów. A okazało się, że to coś więcej; cały wachlarze emocji i niełatwych tematów. Niebanalne zakończenie.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Ciepła i wzruszająca powieść, która pokazuje jak pokonywać trudności i z nadzieją i optymizmem patrzeć w przyszłość.

Hannah Tunnicliffe zabiera nas do Makau w Chinach - miasta położonego na półwyspie i dwóch wyspach połączonych ze sobą. Kiedyś była to portugalska kolonia, a dziś znana na całym świecie stolica hazardu. Właśnie w tym miejscu osiedliła się główna bohaterka powieści - Grace Miller wraz ze swym mężem Petem. Praca Pete związana jest z prowadzeniem i organizacją kasyn, stąd oboje dotąd sporo podróżowali. Przenosili się z Londynu do Melbourne w Australii i z powrotem, a potem trafili do Makau. W tym pędzie najpierw odkładali decyzję o dziecku, a potem, gdy zapragnęli go mieć, okazało się, że dla Grace jest już za późno. Załamana kobieta nie mogła sobie poradzić z taką diagnozą, popadła w depresję, odsunęła się od męża i najchętniej zrezygnowałaby z życia. Jej wspomnienia nieustannie biegły w stronę matki, którą przed laty bezpowrotnie utraciła. Opuściła ją i wyjechała na...

Karolina | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Bardzo chciałam, żeby mi się podobała. Jednak nie mogłam odnaleźć czasu książki, którego się spodziewałam.
Grace otwiera kawiarnie w dość nieprzychylnym temu miejscu, ciągnie się za nią widmo matki, a swoją kawiarnią ratuje kilka okolicznych istnień.
Za wiele w niej widzę podobieństw do "Czekolady".

Pomimo tego "Kolor herbaty" to egzotyczna i apetyczna opowieść o podróży wgłąb siebie i o niespodziankach, jakie przynosi nam życie.

asia_35 | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Sympatyczna i ciepła opowieść pachnąca kawą i makaronikami.Polecam!!

Narcyza | 2015-03-18
Przeczytana: 16 marca 2015

Historia o przeprowadzce na drugi koniec świata i zderzeniu się z brakiem znajomości języka oraz z diagnozą-"nie możesz mieć dzieci,twój organizm za szybko się zestarzał".Depresja. Pomysł na własny biznes, pasję od dzieciństwa pieczenie- cukiernia okazały się świetnym lekarstwem na podniesienie się. Nie odbyło się to jednak bez komplikacji w życiu małżeńskim, jak i na gruncie firmowym. Sporo ciekawych rozwiązań Powieść z happy endem.

Kasia | 2015-02-15
Przeczytana: styczeń 2015

Historia kobiety, która próbuje wolny czas wypełnić swoim hobby i otwiera kawiarnię.

wiolagg66 | 2014-11-02

Ciekawa książka,w której nie brakuje ciepła,wsparcia i zrozumienia.
Najbardziej zaciekawiły mnie słodkie makaroniki,przez które nabrałam ochoty na "coś słodkiego".
Wspaniała na jesienne wieczory.Polecam