Obrazki z wystawy

2013-04-01
2013-04-01
Bartosz Lewandowski
Londyn wojna listy obrazy

Ogólnie bardzo fajna książka, ale jednak brakuje mi kilku elementów, które uzupełniłyby całość.

Książka ta to piękna podróż,to Londynu.Zarówno w roku 1942,1943.
Jak i obecnie.
Wędrujemy,tu szlakiem obrazów i listów.
Claire,jest współczesną mieszkanką Londynu.
Kiedy zaczytuje się w listach.Od Daisy,z czasów wojny.
Poznaje lepiej tamte czasy.
Książka,jest fajna ale,chyba tylko na przeczytanie na raz.

Książka ta to piękna podróż,to Londynu.Zarówno w roku 1942,1943.
Jak i obecnie.
Wędrujemy,tu szlakiem obrazów i listów.
Claire,jest współczesną mieszkanką Londynu.
Kiedy zaczytuje się w listach.Od Daisy,z czasów wojny.
Poznaje lepiej tamte czasy.
Książka,jest fajna ale,chyba tylko na przeczytanie na raz.

Książka bardzo wciągająca. Opowiada o bólu, strachu i stracie, które są niczym przy prawdziwej miłości. Czyta się jednym tchem. Doskonały dowód na to, że nie tylko bestsellery rozsławione w mediach są godne przeczytania.

Wzruszająca podróż po sztuce oraz ludzkich losach.

Wzruszająca podróż po sztuce oraz ludzkich losach.

2030

Bardzo piękna opowieść o dwóch generacjach kobiet. Przeżywająca żałobę po poronieniu synka Oliviera Claire czuje złość na męża, że ją zawiódł. Obarcza go wina za śmierć ich dziecka, nie umie odnaleźć się po tych traumatycznych wydarzeniach. Zrządzeniem losu trafia jej do rąk plik korespondencji niejakiej Daisy do krewnej męża Elizabeth, z lat czterdziestych. Pierwszy list tak ją zaciekawia, że postanawia poznać historię Daisy. W okropnych czasach drugiej wojny światowej przebywała w nękanym nalotami Londynie. Spragniona duchowych przeżyć, co miesiąc odwiedzała National Gallery, które symbolicznie wystawiało jeden obraz na miesiąc by oderwać mieszkańców od wojennych trosk. W listach analizuje zaś swoje przeżycia, przedstawia ich interpretację, czy swoje studia nad malarstwem na marginesie napomykając o swoim życiu. Jest zaręczona z NIEJAKIM Charlesem, ale na wystawie poznaje niezbyt znanego malarza Richarda Dacre i jej plany biorą w łeb. Nawiązuje z nim potajemny romans, przy okazji pozując mu jako modelka.
W pewnym sensie los Claire powtarza pewne wątki losów Daisy, dlatego tez ta postać jest jej bliska. Kobieta postanawia podobnie jak Daisy zapoznać się z dziełami takich artystów jak Renoir, Van Hooch, Gainsborough, Botticelli czy Correggio. najbardziej podobały mi się te fragmenty listów, w których Daisy błyskotliwie analizuje obrazy i potrafi znaleźć w nich analogię do swoich czasów. zagadka jej losów staje się dla Claire sposobem na zakończenie żałoby, pozwala jej dostrzec własne błędy i niedoskonałości, uwolnić się i męża od poczucia winy . Podobnie jak Daisy, kusi ją romans z nieznajomym mężczyzną, tajemniczym Dominikiem. O ile jednak Daisy miała rację zrywając zaręczyny z niekochanym przez siebie człowiekiem, i wiedziała że Richard był jej przeznaczony, o tyle sama Claire dochodzi do zupełnie innych wniosków i stara się ratować swój związek.
Piękna historia o wpływie sztuki na życie, o wzajemnym przenikaniu się codzienności i sztuki, o ludzkich wyborach w obliczu wojny, o wojennym Londynie i jego ograniczeniach. Na pewno uznanie czytelników znajdzie rzetelnie odtworzone tło historyczne i realia epoki. Powieść z pewnością dostarczy tez wielu wzruszeń. Jeśli chcecie się dowiedzieć, czy Claire odnajdzie spokój ducha i co się stało z Daisy, którą zaczęła traktować jak swoją przyjaciółkę i powiernicę, to sięgnijcie po tę obiecującą książkę.

Treścią książki są historie dwóch młodych kobiet - Claire i Daisy - zamieszkałych w Londynie, które dzieli czasokres 70 lat, a łączą listy pisane do przyjaciółki przez jedną z nich w czasie drugiej wojny światowej. Historie kobiet żyjących przecież w zupełnie innych czasach, warunkach, są pozornie bardzo różne, ale Claire śledząca dzięki tej korespondencji dzieje Daisy odnajduje w nich wspólne wątki i to pomaga jej pomału uporać się z własnymi niełatwymi problemami (utrata nienarodzonego dziecka, konflikt w małżeństwie, niezrozumienie ze strony najbliższych...) aż do bardzo szczęśliwego zakończenia.
Polecam tę powieść, jest ciekawie i dobrze napisana, porusza prawdziwe życiowe problemy oraz skłania do przemyśleń.

Opowieść pełna nadziei,miłości. Polecam:)

Opowieść pełna nadziei,miłości. Polecam:)

Opis na okładce książki sugerował, że będzie w tej książce więcej wątków z wojną w tle, tymczasem autorka skupia się przede wszystkim na opisach obrazów wystawianych w czasie wojny co miesiąc w londyńskiej galerii. Daisy chodzi na każdą wystawę i opisuje obrazy swojej przyjaciółce mieszkającej w Kanadzie. Niespodziewanie po 70 latach listy te trafiają do rąk młodej kobiety - Claire, postanawia ona co miesiąc czytać jeden list i chodzić do galerii obejrzeć omówiony w nim obraz. Pomaga to jej przetrwać trudne chwile, wyznacza cel w życiu, ale jest też źródłem problemów, wystawia jej małżeństwo na ciężką próbę.
Jest to powieść nie tylko o miłości, ale także o przezwyciężaniu trudności, problemów, odzyskiwaniu wzajemnego zaufania i bliskości.

Książka o kryzysie w małżeństwie, o stracie, tragedii, żałobie, o smutku, wojnie, rozstaniach... A jednocześnie ciepła, pełna miłości i niosąca nadzieję

• Obyczajowe
  • 2016