Psy wojny

Tłumaczenie: Robert Waliś
Wydawnictwo: Albatros
The dogs of war
Marcin

Informacja o odkryciu gigantycznych złóż platyny wewnątrz Góry Kryształowej w maleńkiej afrykańskiej republice Zangaro trafia na biurko sir Jamesa Mansona, prezesa potężnej spółki wydobywczej Manson Consolidated z siedzibą w Londynie. Cyniczny przedsiębiorca postanawia doprowadzić do kontrolowanego przewrotu stanu w Zangaro i przekazania władzy w republice marionetkowemu prezydentowi, który za odpowiednim wynagrodzeniem umożliwi jego firmie swobodną eksploatację kruszcu. Krajem, z pomocą wyszkolonych w Moskwie doradców, rządzi dyktator Jean Kimba, megaloman, paranoik i szaleniec. Zadanie obalenia Kimby zaufany człowiek Mansona powierza irlandzkiemu najemnikowi Catowi Shannonowi. Shannon przeprowadza rekonesans w Zangaro, a następnie przystępuje do organizowania samej operacji: werbuje kolejnych najemników, organizuje zakup statku, niezbędnej broni i amunicji. Bezcenne złoża chcą także przejąć Rosjanie. Ani Manson, ani Sowieci nie zdają sobie sprawy, że reguły toczącej się właśnie gry, w której wygrana oznacza życie, a przegrana śmierć, ustala ktoś trzeci...

źródło opisu: Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1101,1606,psy-wojny.html

gwiazdka | 2015-07-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 02 lipca 2015

„Psy wojny"oceniam troszkę wyżej od przeczytanego wczoraj „Fałszerza", co nie znaczy jednak, że uważam powieść za całkiem dobrą, niestety. Po prostu książka nie jest zła jeśli się lubi pozycje pełne akcji, ale w których brakuje zaskoczenia i napięcia. „Psy wojny" to jakby relacja, solidna, rzeczowa, ale dla mnie miejscami nudnawa, w której nic nie zaskakuje, może poza ostatnimi czterema- pięcioma stronami. Za to bardzo podobał mi się styl powieści i za to zwiększyłam ocenę. Myślę, ze ten tytuł polecić można facetom, bo kobiety niekoniecznie interesują się przygotowaniami do walki, apotem opisem samej masakry.

onika | 2014-04-27
Przeczytana: kwiecień 2014

W zasadzie nie przeczytałam, a wysłuchałam „Psy wojny”. Był to mój pierwszy raz z audiobookiem i na początku dziwnie się czułam bez książki w ręku. Jednak Jan Englert ma cudowny głos, a i sama powieść Forsytha jest świetna, więc szybko to poczucie dyskomfortu ode mnie odpadło. Zirytował mnie tylko fakt, że jest to skrócona wersja książki, dostosowana do jedynego słusznego systemu ideologicznego, jaki panował w Polsce przed rokiem 1989. Szkoda, że na płycie nie ma o tym wyraźnej informacji – mnie uświadomił tata, niestety już zaczęłam słuchać i podobało mi się. Będę musiała sięgnąć po kompletne wydanie – no bo co takiego Forsyth napisał o Sowietach, że trzeba to było wywalić? Fakt, cenzura zadziałała sprawnie, bo nie zauważyłam, żeby czegokolwiek brakowało.

„Psy wojny” to powieść o cynicznych biznesmenach, którzy posuną się do wszystkiego, gdy wyczują możliwy zysk, zasponsorują przewrót w małym afrykańskim państewku, byle dobrać się do jego bogactw mineralnych, i o najemnikach,...

jatymyoni | 2015-06-21
Przeczytana: czerwiec 2015

Świetnie napisana książka, trzymająca w napięciu. Z jednej strony mamy pokazaną Afrykę, jako pole, na którym walczą mocarstwa i koncerny o tereny wpływów, złoża naturalne i rynki zbytu. Sama Afryka, jej kraje i ludzie nikogo, tak naprawdę nie interesują. Przeraża ta łatwość skorumpowania każdej władzy.
Z drugiej strony mamy świat najemników. Ludzi za odpowiednią kasę mogących zgodzić się zrobić wszystko. Ale czy każdy z nich jest gotowy zrobić wszystko? Czy istnieją jakieś granice etyczne ich postępowania?
Pokazuje nam autor, z jaką łatwością w Europie można zdobyć broń i ludzi gotowych na walczyć i zabijać, a następnie przetransportować ją w dowolne miejsce.
„Psy Wojny” są bardzo dobrą powieścią sensacyjną, z wartką akcją, którą czyta się dobrze i szybko.

Monika | 2013-11-24
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 listopada 2013

"Psy wojny" to dobra sensacyjna książka. Ale nic poza tym.
Chyba zbyt wiele po niej oczekiwałam.

Michał | 2010-10-21

Chyba klasyczna już powieść o najemnikach, wielkiej korporacji i marionetkowym rządzie w afryce.

Pokazuje zarazem bezwzględność działania korporacji, rządy kacyków w Afryce, przekupstwo i akcje militarne przy wykorzystaniu najemników.

Akcja wciąga nas niczym odkurzacz i nie chce puścić. Czyta się od deski do deski za jednym razem. Jest dużo akcji, trochę seksu i przemyśleć. Czyli wszystko czego potrzebuje książka sensacyjna.

Kanclerz | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 marca 2014

Książka bardzo ważna. Ważna jednak nie sensacyjnie, jak się większość spodziewa, a politycznie. Liczący na wartką akcję, mimo tematyki, niestety srodze się zawiodą.

Choć głównym bohaterem jest najemnik, jego profesja stanowi bardziej motor treści niżeli sens. A sens?
O co chodzi, gdy nie wiadomo o co chodzi? Oczywiście! O pieniądze i władzę kosztem wszystkiego i wszystkich. Im ktoś posiada więcej pieniędzy, tym większa jest jego pazerność, jak również bezwzględność. Kłamstwa, oszustwa, przekupstwa, szantaż. Wszystko dozwolone.

Napisane naprawdę dobrze, choć w odbiorze nie łatwe. Burzące krew w żyłach i niepokojące. Typowy przykład kija, który zawsze ma dwa końce.

Rozwój wcale nie musi być dobry.

Shimik | 2015-08-14

Przyjemnie napisana i dość ciekawa.

Krzysztof Baliński | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Nie ma opcji książki Frederica Forsytha powinien czytać każdy, zwłaszcza jeśli interesuje się tym co się dzieje na świecie, bo fikcja literacka kreowana przez tego autora jest wręcz genialnym odzwierciedleniem sytuacji politycznej. W ostatnich książkach autor zajmuje się chociażby zjawiskiem terroryzmu, a w „ Psach wojny” zajął się problemem Afryki. Książka traktuje o tym, że chociaż formalny kolonializm się skończył w sensie, że państwa Europejskie opuściły swoje kolonie, a kraje Afrykańskie odzyskały niepodległość. Pisał o tym Ryszard Kapuściński, że na początku była wielka radość wśród społeczności afrykańskich, ale ta euforia szybko opadła, bo zamiast oczekiwanego polepszenia warunków życia przyszło zdecydowane pogorszenie, ponieważ miejscowe elity nie były przygotowane do sprawnego zarządzania krajem. Efekt był taki, że powstały tam krwawe dyktatury, potem częste zamachy stanu, czasem długoletnie wojny domowe. No i mamy to co mamy wszechobecny głód, choroby, wykańczające...

geokuba | 2015-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2015

Ta książka, to instrukcja obsługi pt. jak zorganizować i przeprowadzić zamach stanu w źle zarządzanym państwie afrykańskim. Zatem, trochę mało w niej emocji. A prawdziwej akcji też jest niewiele; dwa ostatnie rozdziały, może. Co w takim razie stanowi o sile tej książki? Niezwykła wprost rzetelność, wiedza i precyzja w prowadzeniu historii. Słuchałem (bo nie czytałem) jak zahipnotyzowany. Wszystko się kleiło, jedno wynikało z drugiego, zero niedociągnięć w intrydze, mistrzostwo, po prostu. Czego innego spodziewałem się po tej książce – myślałem że będzie więcej czystej sensacji – ale miło się rozczarowałem i jestem pod wrażeniem.
A Jan Englert, który mi czytał? Mistrz i profesjonalista w każdym calu.

Anna | 2014-04-01
Przeczytana: 23 marca 2014

Nie od dziś wiadomo, że pieniądz rządzi światem. Oczywiście nie wszyscy się z tym zgadzają, ale chyba większość przyjmuje te słowa, jako pewnik. Nie inaczej jest w przypadku sir Jamesa Masona, właściciela dobrze prosperującej firmy górniczej. Mężczyzna oczywiście nie dorobił się swoich pieniędzy uczciwie, bo jak twierdzi, żeby być bogatym trzeba się wyzbyć jakichkolwiek zasad moralnych. Takie postępowanie wydaje się przynosić zamierzone efekty, gdyż do drzwi biznesmena zdaje się pukać nowa okazja. W małym kraju afrykańskim, całkiem przypadkowo koncern odnajduje pokaźne złoża platyny. Cyniczny przedsiębiorca postanawia zachować ten fakt dla siebie, by nikt inny nie miał udziału w przyszłych zyskach. Jego przebiegłość wykracza poza przyjęte ramy, gdyż poza interesującym fragmentem terenu wydobywczego, chce również przejąć kontrolę nad całym Zangaro, Sama operacja ma polegać na zdobyciu pałacu prezydenckiego, czego bezpośrednim skutkiem ma być obalenie władzy. Wystarczy tylko znaleźć...