Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Bastion

1 241
The Stand
apokalipsa, zagłada
Eisen

Najdłuższa i według powszechnych opinii najlepsza powieść w dorobku autora. Stephen King, mistrz horroru, kreśli w "Bastionie" przerażającą wizję opustoszałego świata. Straszliwa epidemia w parę tygodni zabija ponad 99 procent populacji. Nie nuklearne wybuchy, ani ataki terrorystyczne, ale supernowoczesna broń biologiczna przynosi ludzkości zagładę. Zaczyna się niewinnie, od zwykłego przeziębienia. Ktoś kichnął, ktoś zmarł i nieoczekiwanie Ziemia stała się masowym grobem. Nielicznych, którzy przetrwali, zaczynają nawiedzać przedziwne sny. Wizje zwiastują pojawienie się Wysłanników Dobra i Zła, między którymi ma dojść do decydującego starcia. Nastał czas próby. Zagubieni w postapokaliptycznym świecie ludzie muszą opowiedzieć się po którejś ze stron, a potem podążyć obraną ścieżką. Garstka ocalałych formuje dwa obozy i wyrusza, by zbudować lub zniszczyć nową rzeczywistość. Epidemia sprawiła, że do głosu doszły najniższe, najbardziej prymitywne instynkty. Jednak wciąż jeszcze są tacy, którzy wierzą w miłość, dobroć i braterstwo. Kto zwycięży w przerażającej bitwie?

Na podstawie "Bastionu" nakręcony został czteroodcinkowy serial pod tym samym tytułem. Scenariuszem zajął się sam autor książki. Zagrał też jedną z mniejszych ról.

źródło opisu: wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: wydawnictwoalbatros.com

Aneta Wiola | 2018-10-11
Przeczytana: 11 października 2018

„ZŁA SIĘ NIE ULĘKNĘ”
Wystarcza jeden ludzki błąd, by świat pogrążył się w rozpaczy. Wszystko zaczęło się w pewną czerwcową noc 1990 roku. Śmiercionośny wirus, który wydostał się na zewnątrz. W niemal całej Ameryce ginie ludzka populacja, zaś garstka ocalałych będzie musiała zmierzyć się z nową, okrutną rzeczywistością. We wszystkich stanach ludzie łączą się w grupki, podążając za snem, by wyruszyć w stronę Nebraski. Nawołuje ich głos nieznanej, ponad wiekowej staruszki do walki ze złem i jego „wszystko widzącym okiem”.

Tyle przeczytanych stron, a mnie po prostu zatkało. Nie mam pojęcia, co mogę napisać, oprócz tego, że „Bastion” jest jedną z najlepszych powieści, jakich czytałam.
To od początku - wybaczcie moją podnietę, ale słowa pisane tuż po lekturze, zawsze pisałam nieudolnie. Więc zainteresowałam się „Bastionem” już jakiś ładny czas temu. Apokaliptyczna wizja nowego świata i walka ze złem? – temat w sam raz dla mnie! Nie zniechęciłam się nawet ilością stron, czułam, że...

„Symbol zdrowego rozsądku i racjonalizmu stał się trupiarnią i wylęgarnią najgorszych koszmarów.”

Śmiertelny wirus dziesiątkujący ludzką populację, świat po zagładzie biologicznej – gratuluję panie King, mnie już pan kupił. Postapokaliptyczna wizja świata to dla mnie fascynujący temat, więc z ogromnym zapałem zabrałam się za tę dość potężną książkę i muszę uczciwie przyznać, że przepadłam.

Moim zdaniem „Bastion” jest książką, do której trudno żywić obojętne uczucia. Jak się wkroczy w ten świat to albo się go pokocha, albo znienawidzi. Na pewno znajdą się czytelnicy, których ta historia nie porwie i może nawet nie przebrną przez te prawie 1200 stron. Nie jest to dla mnie w żadnym stopniu zaskoczenie. Nie można jednak zaprzeczyć, że to książka napisana z rozmachem, a opowieść w niej zawarta jest niezwykła i zawiera wiele ponadczasowych elementów. Bo czy motyw walki Dobra ze Złem kiedyś się zestarzeje?

Atmosfera nieuniknionej konfrontacji tych dwóch sił będzie nam towarzyszyć...

| 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Trudno pisać o tej książce-wywołuje tyle emocji.Jednym słowem ponadczasowa.Ale to za krótka opinia jak na tą pozycję.Moim zdaniem bastion ma tzw.drugie dno.Pod przykrywką dość żwawo biegnącej akcji,która wciąga od początku,mamy okazję poznać całą galerię bohaterów(dobrych i złych)oraz uczucia i emocje kierujące nimi w obliczu zagłady i walki o przetrwanie.Jednak to tylko fasada-głębsza treść(niektórzy może mnie wyśmieją King i głębsza treść?)kryje się w intencjach,wyborach i ogólnym rozrachunku postępowania bohaterów-z niejednym możemy się utożsamiać.Spędziłam z książką tydzień i choć jej rozmiar jest imponujący,uważam,że ani jedno zdanie nie jest zbędne,a zakończenie cóż,trzeba przeczytać.

PABLOPAN | 2012-02-26

Tej książki nie da się w żaden logiczny sposób skomentować. Ją po prostu trzeba przeczytać! Jak dotąd, jest to najlepsza książka jaką w życiu przeczytałem.

Marzena | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Przez blisko 1300 stron czułam się jakbym wsiadła do olbrzymiego rollercoastera: żołądek w gardle, potężne zawroty głowy, a strach, adrenalina, i chęć na więcej toczyły we mnie ze sobą walkę.
A ja "po prostu" czytałam Bastion.
King zostawił mnie z ogromnym mętlikiem w głowie. Całkowitym.
Chyba jeszcze dotąd nie wzbudził we mnie tylu sprzecznych uczuć, nie dał tylu powodów do przemyśleń i nie wywołał tylu nerwów.
Pierwsza część jest przerażająco realistyczna, czułam się jak radar nastawiony na wyłapywanie wszelkich objawów choroby, kto czytał, ten z pewnością wie o czym mówię.
Uczucia strachu, które pogłębiało dojmujące uczucie osamotnienia bohaterów, kiedy ich psychika zaczęła płatać najgorsze możliwe figle i obrazy tego przez co musieli przejść; świat po zagładzie i obrazy odradzającego się społeczeństwa pozostaną na długo w mojej pamięci.
Tworząc każdą z tak wielu postaci King narysował w pewien sposób przekrój społeczeństwa, pokazując przy tym, że kimkolwiek byśmy nie byli,...

gwiazdka | 2017-12-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Dużo czasu zajęła mi lektura „Bastionu” Kinga. A powody, jak przypuszczam, były dwa. Pierwszy to przedświąteczny i świąteczny czas, kiedy nie ma wolnej chwili, aby zagłębić się spokojnie w treść lektury. I drugi, czyli jak zawsze początek powieści pisarza stawiał mi tradycyjny opór. Nie mogłam „zaprzyjaźnić” się z bohaterami „Bastionu”, częste zmiany akcji utrudniały mi lekturę. Dopiero po mozolnym dobrnięciu do jednej trzeciej książki i zyskaniu sporej dawki wolnego czasu poszło jak z płatka. Bohaterowie zróżnicowani, akcja interesująca, zakończenie- jak rzadko u Kinga- mnie nie rozczarowało. Gdzieś czytałam, że „Bastion” to jedna z najlepszych powieści mistrza, ja może nie do końca się z tym zgadzam, ale na pewno zaliczę książkę do bardzo dobrych. Może nie zarekomenduję jej jako pierwszej lektury pisarza, ale dla miłośników tegoż na pewno polecę.

| 2017-05-10
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Postapo. Jedna z najlepszych i najbardziej znanych powieści tego gatunku.
Grube tomiszcze, powiązane z cyklem "Mroczna Wieża".
Wielowątkowa (i z mnóstwem postaci) opowieść o ziemi zdziesiątkowanej przez zmutowany wirus grypy. Napisana z wielkim rozmachem, dbałością o szczegóły i to, co u Mistrza najlepsze, świetnie wymyślonymi bohaterami!
Pewnie za parę lat znowu do niej wrócę.

Marta Godzisz | 2010-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2010

Mój mózg jest zbyt skołowany, bym mogła napisać teraz jakąś logiczną recenzję. Za jakiś czas na pewno to zrobię, a tymczasem powiem, że osoby, które od "Bastionu" odrzuciła jego objętość (1165 stron), popełniają ogromny błąd. King sprawił, że każdy kolejny rozdział, kolejny akapit, kolejne słowo przyciąga, sprawia, że drętwieją palce, po plecach przebiega zimny dreszcz, a wyobraźnia szaleje... Na pozór prosty pomysł, epidemia supergrypy, tyle że na znacznie większą skalę, przerodził się w powieść, której klimatu nigdy nie zapomnę.
[EDIT 2015: Po pięciu latach mózg nadal zbyt skołowany, żeby napisać pełnoprawną, sześcioakapitową recenzję. Wydaje mi się, że to dobra rekomendacja.]

Karol | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

JAKIE TO JEST DŁUGIE!

Stephen King uznał najwyraźniej że nie ma sensu robić z tego jakiegoś cyklu skoro można wszystko zmieścić w jednym wielkim klocu. Chociaż z drugiej strony, jeśli się nad tym porządnie zastanowić to ciężko byłoby podzielić tę książkę na tomy. Kompozycja jest zbyt dobra by można gdzieś między rozdziałami postawić kropkę i zachęcić czytelników do sięgnięcia po kolejny tytuł. Wszystko ma ręce i nogi, mamy rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie, po prostu każde z nich jest rozmiaru standardowej książki.

W związku z tym mamy naprawdę dużo czasu by poznać bohaterów tej opowieści(a jest ich całkiem sporo) i trochę się do nich przywiązać. Nie będę kłamać, nie wszyscy są specjalnie interesujący i szczególnie na samym początku nie miałem zbytniej ochoty by pokonywać kolejne rozdziały wraz z nimi.

Na całe szczęście pomaga w tym fabuła - która podobnie jak książkowy wirus podkrada się do nas niespodziewanie i nawet nie wiemy w którym momencie nie możemy się oderwać...

Villiana | 2018-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2018

„Podróż okropnie się ślimaczyła […]”

Kiedy natknęłam się na powyższy cytat pod koniec lektury, pomyślałam: „z ust mi to wyjąłeś.” Bardzo chciałam poznać tę książkę, każda jedna postapokaliptyczna historia porównywana jest do dzieła Kinga, również i ja postanowiłam sprawdzić, w czym rzecz. To była naprawdę długa przeprawa. Długa i… nudna. Jestem potwornie rozczarowana. Widocznie miałam wobec tej opowieści zbyt duże oczekiwania.

Kiedy świat pustoszy wirus supergrypy, który wymknął się spod kontroli, ci co przeżyli gromadzą się, aby przetrwać. Wszystko ładnie pięknie, ale po takiej historii spodziewałam się więcej bólu, cierpienia, tragedii ludzi, którzy w kryzysowej sytuacji pokazują, jacy są naprawdę. Ludzi, bo to oni potrafią sprawić, że po skórze przechodzą mi dreszcze. To do czego są zdolni, kiedy w grę wchodzi ich własne życie. A co dostałam? Jakiegoś mało interesującego Szatana pragnącego zniszczyć resztkę ludzkości, włażącego do umysłów ludzi, którzy ze strachu całują go w...