Tango, Woda

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
klasyka
Monika W

Tango: Akcja dramatu rozgrywa się w nieokreślonym czasie, w mieszkaniu Stomilów. Świat, w którym żyją jest całkowicie pozbawiony zasad, praw, wartości, ponieważ pokolenie Stomila dokonało wielkiego przewrotu i doprowadziło do absolutnej anarchii. Woda: Samotny mężczyzna w pokoju. Intryguje go odgłos miarowo spadających kropli wody. Wygląda za okno sprawdzając, czy nie pada deszcz, następnie...

Woda: Samotny mężczyzna w pokoju. Intryguje go odgłos miarowo spadających kropli wody. Wygląda za okno sprawdzając, czy nie pada deszcz, następnie sprawdza krany w łazience i kuchni. Wraca do pokoju, otwiera szufladę i usiłuje czytać list jakiejś dawnej sympatii. Czuje, że jest przemoczony. Odgłos spadających kropli zmienia się w szum wody. Wyobraża sobie morze, słyszy głosy mew...
Woda – coś oczywistego, na co nie zwraca się uwagi w życiu codziennym. A jednak i tak podstawowy element codzienności może przeszkadzać, irytować. Woda nie daje spokoju bohaterowi słuchowiska, nie pozwala się skupić, w końcu staje się jego obsesją. Jednak mimo tego, że rozpoznaje on własną obsesję – nie działa, nic nie robi z przyczyną irytacji. Rozpoznaje w pewnym sensie swój los, maskuje go prostą frazeologią i znosi go biernie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dunya | 2017-07-06
Na półkach: Miękka oprawa
Przeczytana: 06 lipca 2017

"Tango"

"Wybaczcie mu, bo nie był szczęśliwy"

Ironia, ironia, ironia, czarny humor i ironia - tak bym opisała to nietuzinkowe dzieło.
Na pierwszy rzut oka - razi głupotą, przy głębszym zrozumieniu - załamuje trafnością.

"Woda"

"Drogi przyjacielu. Od tak dawna nie mam od ciebie żadnej wiadomości. Twoje milczenie skłania mnie do rozmaitych domysłów. Najweselszy z nich - to, że stało się z tobą coś złego. Najsmutniejszy - to, że o mnie zapomniałeś."

Szaleństwo, jakie tytułowa woda powoduje u głównego bohatera... I jego świadomość owej obsesji, wobec której pozostaje bierny. Czy może być coś smutniejszego?

Cranter | 2017-02-06
Na półkach: Beletrystyka