Biłek

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Lektur Szkolnych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
830801576X
dona

Utwór Iwaszkiewicza traktuje o starości. Starości pięknej i godnej, która nie potrzebuje luksusów, by doznawać pełni. Do szczęścia wystarcza bowiem własny zgrzebny kąt, wspomnienia, stary koń, bliższy niż ludzie i ukochany obraz dziadka, na którym te konie, cudne konie... Jak młodość, jak wolność, jak marzenie. "Koni było pięć sztuk, dwa trochę dalej pochylając szyje piły wodę, dwa obok...

"Koni było pięć sztuk, dwa trochę dalej pochylając szyje piły wodę, dwa obok siebie, piękny gniadosz i srokata klacz z wygiętą szyją, uniosły głowy i jak gdyby nasłuchiwały, a trochę z boku, na zupełnie płytkiej wodzie stał młody karosz dźwigając na karku nagą figurkę małego pastucha. I teraz, i zawsze, siedząc przed tym obrazem dziadka, pan Ignacy zastanawiał się, na czym polegała muzyka tego malarstwa. Bo obraz grał. A raczej brzmiała w nim jednotonna nuta, dzwoniąca polną pełnią i brzmiąca razem z wodą stawu, nagim torsem chłopca, wierzbami na dalekim brzegu i płachtą nieba, po której płynęły spokojne, harmonijne, przedwieczorne, letnie obłoki".

Awenturyna | 2013-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Mała, ale jakże treściwa książeczka! Ile mądrości zawartej jest na tak niewielu stronicach!
W "Biłku" Iwaszkiewicz dotyka problemu starości. Problemu, z którym wszyscy kiedyś będziemy musieli się zmierzyć. Tak więc jest stary człowiek na niegdyś pięknej, pełnej życia, dziś już zrujnowanej farmie. Jest też jego koń, równie stary i zmęczony jak on. Żyją sobie powolutku, z dnia na dzień, biednie, ale szczęśliwie. Mają siebie i do szczęścia niewiele więcej im potrzeba. Mają jeszcze coś bardzo cennego - obraz "Płowienie koni" namalowany przez dziadka pana Ignacego, znanego artystę. Jest on niezwykle cenny i pożądany przez kolekcjonerów, ale dla staruszka ma on dużo większą wartość niż finansową. Lubi przed nim siadywać i rozmyślać, pejzaż całkowicie go pochłania. Tak więc jest biednie, szaro i beznadziejnie, ale - jak błyskotliwie zauważa pan Ignacy - starość już niczego nie potrzebuje, chce tylko spać, spać, spać.
I w ten obrazek wkracza nagle młoda, pełna energii, z pozoru miła...

| 2015-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Obawiałem się, że Iwaszkiewicz zakończy w stylu opowiadań Reymonta, Prusa, tzn. że zakończenie będzie nie tylko smutne, ale i przygnębiające. A coś w takich zakończeniach jest nie tak: w codzienne sytuacje powodujące smutek wtłacza się jakąś "egzystencjalną rozpacz", co do której czuć, że zwykły człowiek nie tylko jej udźwignąć nie może, ale wręcz nie powinien jej odczuć. Jest w tym wszystkim jakaś sztuczność. Na szczęście opowiadanie Iwaszkiewicza jest tylko smutne.

Kamila | 2013-05-02

Krótka, ale przejmująca historia o przemijaniu...

KarolKa | 2013-11-07
Przeczytana: lipiec 2013

Opowiadanie wpadło mi w ręce zupełnie przypadkiem. Przeczytałem jednym tchem. Dość przejmująca historia starszego już człowieka, którego alter ego jest jego koń. Bohatera oraz jego konia łączy jedno - żal za minionymi chwilami, usilnie nadal pragną coś zrealizować, tęsknią za czymś.. Poszukują utraconego czasu..!

Kodama | 2016-08-30
Rafał | 2016-03-10