Noc Helvera. Beztlenowce. Jednoaktówki

7 (30 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
83-86056-97-7
dramat
nata1s

Ingmar Villqist, polski autor ukrywający się pod norweskim pseudonimem, jest mistrzem wydobywania dramatyzmu z sytuacji, która zmusza uwikłane w nią postacie do działań biegunowo sprzecznych z ich oczekiwaniami i naturą.

źródło opisu: http://www.empik.com/noc-helvera-beztlenowce-ingma...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/noc-helvera-beztlenowce-ingma...»

Mogę stwierdzić, że Ibsen i Strindberg w osobie Villqista znaleźli bardzo dobrego kontynuatora swojej koncepcji dramatów.
Lubię ten skandynawski realizm w dramatach XIX/XX wieku - najbardziej doceniam 'Norę (Dom lalki)'. Ta sympatia wynika z poruszania trudnych tematów, które mogą niektórych ludzi szokować (wiadomo, łatwo sprzątnąć coś pod dywan i udawać, że czegoś takiego nie ma). Villqist poszedł krok dalej - niczego nie owija w bawełnę, nie stosuje niedopowiedzeń, a bohaterowie 'Nocy Helvera' i 'Beztlenowców' od razu dają nam do zrozumienia, kim są i jakie mają charaktery. Te sztuki się pochłania, nie czyta.

Travisx85 | 2017-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Dla mnie to po prostu arcydzieło. Nie myślałem, że po jednoaktowych sztukach można skończyć z wypiekami na twarzy, sercem bijącym mocno i spoconymi dłońmi. Czytając "noc Helvera" dokładnie tak się czułem.
Genialna. Już szukam biletów do teatru, to trzeba zobaczyć!!! i przeczytać, kto nie zna!!!

zgrrredek | 2017-02-13

Interesujące, poruszające, dające do myślenia. Dzięki "Nocy Helvera" poznałem Villqista i podejrzewam, że jeszcze do niego wrócę.

Tohverus | 2017-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2017