Biała Śmierć. Najskuteczniejszy snajper w historii wojen – Simö Häyhä

Tłumaczenie: Bożena Kojro
Wydawnictwo: Replika
Valkoinen Kuolema
Marcin

Bohater wojny radziecko-fińskiej. Ponad 500 potwierdzonych trafień. Karabin bez celownika optycznego. Zapytany, co uczyniło z niego tak dobrego strzelca, odparł krótko: Ćwiczenie. Wojna zimowa 1939-1940 stała się starciem Dawida z Goliatem. Mimo miażdżącej przewagi w ludziach i sprzęcie, Armia Czerwona napotkała zajadły opór oddziałów fińskich, bohatersko broniących swej ojczyzny. Walki...

Bohater wojny radziecko-fińskiej.
Ponad 500 potwierdzonych trafień.
Karabin bez celownika optycznego.

Zapytany, co uczyniło z niego tak dobrego strzelca, odparł krótko: Ćwiczenie.

Wojna zimowa 1939-1940 stała się starciem Dawida z Goliatem. Mimo miażdżącej przewagi w ludziach i sprzęcie, Armia Czerwona napotkała zajadły opór oddziałów fińskich, bohatersko broniących swej ojczyzny. Walki toczone w ekstremalnie trudnych warunkach, przy temperaturach osiągających nierzadko 40 stopni poniżej zera, ujawniły wszystkie słabości armii radzieckiej.

W szeregach Finów walczył Simo Häyhä, który już wkrótce miał zyskać wśród czerwonoarmistów miano „Białej Śmierci” - ukrytej wśród śniegu i gotowej uderzyć w każdej chwili.

Robiłem to, co mi kazano – najlepiej, jak mogłem.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2013

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=zap&id=442

Spodziewałem się dużo więcej po tej książce, jednak się zawiodłem. Można przeczytać, ale w internecie znajdziecie podobne informacje o głównym bohaterze...

Sawu | 2017-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2017

Jestem zachwycona formą, w jakiej została przedstawiona historia najlepszego snajpera II wojny światowej - fabularną i ciekawą, choć zwięzłą opowieść czyta się o wiele przyjemniej niż suche, sztywne fakty opisane jeden po drugim. Autor połączył wszystkie usłyszane i przeczytane wspomnienia oraz historie w zgrabną całość. Zdarzały się momenty pewnych nieścisłości czy nie do końca wyjaśnionych wątków, jednak mimo to książkę mogę dodać do półki "Ulubione".

Lemur80 | 2016-04-17

Książka Sarjanena albo została fatalnie napisana, albo jej przekład, tłumaczenie na język polski natrafiły na jakąś gigantyczną przeszkodę.

Czyta się to strasznie ciężko. Wątki i narracja są urywane, a użyty język przypomina czasem swą plastycznością i składnią translator Google'a. Rozumiem, że Häyhä był typem introwertyka i ciężko było wyciągnąć od niego informacje, jednakże to dziełko nie posiada notki o tym, że jest to biografia, ewentualnie wspomnienia spisane w proporcjach 1 do 1.

Warsztat Sarjanena widocznie niedomaga i nie stać go było na ryzykowny, ale atrakcyjny zabieg beletryzacji całości. Wielka szkoda, że najbardziej skuteczny snajper w całej historii wojskowości doczekał się tak słabej książki.

"Biała Śmierć" to książka tylko dla totalnych fanatyków snajperskiego rzemiosła wojskowego. Bardziej wymagającym polecam rozejrzeć się gdzie indziej.

| 2016-02-07
Przeczytana: styczeń 2016

Ciekawa książka o nietypowej stylistyce. Nie zmęczy czytelnika jak książka biograficzna. Oddaje atmosferę i charakter Finów, który należy docenić. Krótka i przyjemna, polecam

McMurry | 2016-01-01
Przeczytana: grudzień 2015

Historia najlepszego snajpera sama w sobie bardzo wciągająca. Aczkolwiek mam duże zastrzeżenia co do strefy językowej. Odnoszę wrażenie, że autor był pijany do tego tłumacz oraz redaktor polskiego wydania.

olo1972 | 2015-12-18
Przeczytana: listopad 2015

Niesamowity człowiek!Skromny cichy i wielki patriota.Książka fajnie napisana z akcją.Nie suche fakty,choć oczywiście wszystkie miały miejsce naprawdę.

goskrzys | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Zaletą tej książki jest to, że szybko się ją czyta. Ale nie sprawia tego szczególny polot pisarski, czy wartka akcja – a jedynie trik wydawcy, który rozciągnął opowieść niby na 270 stron, ale tekst wydrukował z taką interlinią, że całość spokojnie zmieściłaby się na połowie tej objętości… I chyba na tym fakcie zalety tej książki się kończą, niestety.

To, co przebija z tekstu, to jeden wielki chaos. Niby tytuł sugeruje, że będzie to opowieść o „najskuteczniejszym snajperze w historii wojen” – a więc coś raczej biograficznego. Ale to, co faktycznie zaserwował autor czytelnikowi, wyłamuje się z wszelkich norm gatunkowych. Na całą bowiem opowieść składa się garść wspomnień i anegdot, w której ów najlepszy fiński snajper zdaje się być w zasadzie postacią z drugiego planu. Owszem, opowieść zaczyna się krótkim opisem jego rodzinnego domu, potem jest chaotyczny zapis działań na froncie wojny zimowej, w której Simo pojawia się co jakiś czas, żeby wyeliminować szczególnie uciążliwego...

PaniNibelungowa | 2015-11-04
Na półkach: Przeczytane, Historia

Nie ukrywam, że Simo Häyhä to jeden z moich ulubionych bohaterów II wojny światowej. Ten cichy i skromny myśliwy był zmorą radzieckich żołnierzy,przekonanych ,że zajęcie małej Finlandii to kwestia paru dni. Książka jest biografią najskuteczniejszego snajpera(500 potwierdzonych trafień) i muszę przyznać,że dobrze się ją czyta. Napisana jest lekko i zamiast smęcić dostajemy rzetelne streszczenie całego życia Simo, oczywiście skupiając się głównie na czasie wojny. Polecam.

madziaq | 2015-04-14
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Tata poprosił o tę książkę, bo ciekawi go temat.
Przeczytał i o to jego słowa:
"Biała śmierć - fatalnie napisane; aż żal, że tak bezmyślnie autor potraktował tak fascynujący (potencjalnie) temat."
Przy okazji poprosił mnie o wybranie innej książki dotyczącej wojny radziecko-fińskiej 1941-1944.
Kupiłam mu "25 czerwca - Głupota czy agresja?" Marka Sołonina i tę ocenił jako fascynująca, 9gwiazdkową pozycję.

Karolina | 2014-11-24
Przeczytana: 20 listopada 2014

Szkoda trochę, że tak ciekawy temat został potraktowany po macoszemu. Historia głównego bohatera rozmywa się na tych kartkach, ginie między innymi historiami czy wspomnieniami. Jest chaotycznie, jest nieskładnie, jest dziwnie. Na plus zdjęcia, na minus cała reszta. Przeciętna, a szkoda, bo ta postać miała wiele do zaoferowania.
Można przeczytać, jednak ja się rozczarowałam.