Biała Śmierć. Najskuteczniejszy snajper w historii wojen – Simö Häyhä

Tłumaczenie: Bożena Kojro
Wydawnictwo: Replika
Valkoinen Kuolema
Marcin

Bohater wojny radziecko-fińskiej. Ponad 500 potwierdzonych trafień. Karabin bez celownika optycznego. Zapytany, co uczyniło z niego tak dobrego strzelca, odparł krótko: Ćwiczenie. Wojna zimowa 1939-1940 stała się starciem Dawida z Goliatem. Mimo miażdżącej przewagi w ludziach i sprzęcie, Armia Czerwona napotkała zajadły opór oddziałów fińskich, bohatersko broniących swej ojczyzny. Walki...

Bohater wojny radziecko-fińskiej.
Ponad 500 potwierdzonych trafień.
Karabin bez celownika optycznego.

Zapytany, co uczyniło z niego tak dobrego strzelca, odparł krótko: Ćwiczenie.

Wojna zimowa 1939-1940 stała się starciem Dawida z Goliatem. Mimo miażdżącej przewagi w ludziach i sprzęcie, Armia Czerwona napotkała zajadły opór oddziałów fińskich, bohatersko broniących swej ojczyzny. Walki toczone w ekstremalnie trudnych warunkach, przy temperaturach osiągających nierzadko 40 stopni poniżej zera, ujawniły wszystkie słabości armii radzieckiej.

W szeregach Finów walczył Simo Häyhä, który już wkrótce miał zyskać wśród czerwonoarmistów miano „Białej Śmierci” - ukrytej wśród śniegu i gotowej uderzyć w każdej chwili.

Robiłem to, co mi kazano – najlepiej, jak mogłem.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2013

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=zap&id=442

Wiła | 2014-01-25
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Trudno mi wystawić tej książce jednoznaczną ocenę.

Z jednej strony denerwuje chaotycznością, urwanymi wątkami,przeskokami w czasie i oszczędnością w opisie tytułowego bohatera. Wydaje nam się, że po jej lekturze wiemy o Simie niewiele więcej niż po przeczytaniu oficjalnej notki w Wikipedii.

Z drugiej strony - według opinii tych, którzy znali osobiście snajpera zwanego "Białą Śmiercią" - musimy mieć świadomość, że od Sima Hayhy trudno było "kupić" słowo. Unikał wywiadów, nie spisał nigdy wspomnień, zaś Petri Sarjanen był pierwszą osobą, która w ogóle wpadła na to, by napisać książkę o najskuteczniejszym snajperze świata. Finowie widać uważają, że nie trzeba kłapać dziobem o czymś, co jest oczywiste i powszechnie wiadome... ;) Stąd pewnie ten defekt w książce - wciąż mało informacji o jej głównym bohaterze. Sama się zastanawiałam, czy wojna zmieniła Simę? Czy to pod wpływem wspomnień nie zdecydował nigdy ożenić? Czy już po prostu taki był? Ciekawa byłam, czy świadomość, że...

goskrzys | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Zaletą tej książki jest to, że szybko się ją czyta. Ale nie sprawia tego szczególny polot pisarski, czy wartka akcja – a jedynie trik wydawcy, który rozciągnął opowieść niby na 270 stron, ale tekst wydrukował z taką interlinią, że całość spokojnie zmieściłaby się na połowie tej objętości… I chyba na tym fakcie zalety tej książki się kończą, niestety.

To, co przebija z tekstu, to jeden wielki chaos. Niby tytuł sugeruje, że będzie to opowieść o „najskuteczniejszym snajperze w historii wojen” – a więc coś raczej biograficznego. Ale to, co faktycznie zaserwował autor czytelnikowi, wyłamuje się z wszelkich norm gatunkowych. Na całą bowiem opowieść składa się garść wspomnień i anegdot, w której ów najlepszy fiński snajper zdaje się być w zasadzie postacią z drugiego planu. Owszem, opowieść zaczyna się krótkim opisem jego rodzinnego domu, potem jest chaotyczny zapis działań na froncie wojny zimowej, w której Simo pojawia się co jakiś czas, żeby wyeliminować szczególnie uciążliwego...

Adrian | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Książka po której spodziewałem się dużo więcej... i niestety mocno się zawiodłem. Miała to być historia o "najskuteczniejszym snajperze w historii wojen" lecz okazało się, że o głównym bohaterze jest zbyt mało informacji, a duża część książki opowiada o innych postaciach. Według mnie czytając artykuły na Wikipedii i portalach historycznych dowiemy się więcej odnośnie Simo Häyhä niż czytając tą książkę. Kolejną rzeczą, jest styl w jakim została ona napisana. Mimo, że autor zapewnia o autentyczności opisywanych wydarzeń i dialogów, sposób przedstawienia przypomina zwykłą opowieść nie mającą nic wspólnego z faktami. Akcja jest chaotycznie prowadzona, wątki nie mają ze sobą powiązania, czasem trzeba się głęboko zastanowić w jakim czasie dzieje się akcja i co najważniejsze książka ma niby 270 stron ale tekst pisany jest tak szeroką czcionkom, z ogromnymi odstępami między linijkami, że normalnie pisząc książka miałaby chyba ze 100 stron mniej. Miałem szczęście, że udało mi się ją kupić...

amazur83 | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

Głównym bohaterem książki jest Simo Hayha, najlepszy snajper w historii wojen. Brał on udział w wojnie radziecko- fińskiej 1939-1940. Ma on na swoim koncie 542 radzieckich żołnierzy. Był prawdziwym postrachem wroga na froncie Kolla. Tam też zyskał przydomek "Biała Śmierć". Mimo tylu sukcesów, mimo sławy i statusu bohatera narodowego, pozostał człowiekiem skromnym. Mało o nim wiemy, gdyż nie lubił mówić o sobie. Uważał, że to co zrobił, było jego obowiązkiem. I tyle. Takim pozostał aż do śmierci. Zmarł w wieku 92 lat.
Książka ciekawa, choć uboga. Odnoszę wrażenie, że temat został spłycony. Książka niby o Simo, a po przeczytaniu wydaje się, jakby był on postacią drugoplanową. Polecam wszystkim tym, którzy interesują się wojną obronną Finlandii i chcą poznać wspaniałych ludzi, którzy powstrzymali wroga, choć jego przewaga wydawała się być miażdżąca. To dzięki nim malutka Finlandia obroniła niepodległość. Pokazała światu, że nawet mały naród może dokonywać wielkich rzeczy.

Szymon | 2014-07-04
Przeczytana: 2013 rok

Książka napisana bez większego ładu i składu, chaotyczna i bardzo krótka (ja czytałem może 5-6 godzin a do szybkiego czytania mi daleko). Dodatkowo według mnie naprawdę mało jest informacji o samym Simo Hayha, mamy dużo lepiej opisanych innych (pobocznych?) bohaterów tamtych wydarzeń, momentami zastanawiałem się o kim jest ta książka ? Cała książka to kilka ogólnych faktów z życia Simo, które można znaleźć samemu gdzieś w internecie + kilka ciekawostek - w sumie samych informacji o tytułowej Białej Śmierci starczyłoby na 20-30 stronicową broszurkę ale widać autorowi głupio było brać tyle pieniędzy więc zrobił pokaźną "otoczkę", wydawca rzucił duża czcionkę i mamy grubą książkę ;) Niestety ale środek (dla mnie) jest bardzo pusty i lichy. Przeczytać można ale kupić (za ~30zł) nie polecam - nie warto.

Sawiczysko | 2017-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2017

Jestem zachwycona formą, w jakiej została przedstawiona historia najlepszego snajpera II wojny światowej - fabularną i ciekawą, choć zwięzłą opowieść czyta się o wiele przyjemniej niż suche, sztywne fakty opisane jeden po drugim. Autor połączył wszystkie usłyszane i przeczytane wspomnienia oraz historie w zgrabną całość. Zdarzały się momenty pewnych nieścisłości czy nie do końca wyjaśnionych wątków, jednak mimo to książkę mogę dodać do półki "Ulubione".

madziaq | 2015-04-14
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Tata poprosił o tę książkę, bo ciekawi go temat.
Przeczytał i o to jego słowa:
"Biała śmierć - fatalnie napisane; aż żal, że tak bezmyślnie autor potraktował tak fascynujący (potencjalnie) temat."
Przy okazji poprosił mnie o wybranie innej książki dotyczącej wojny radziecko-fińskiej 1941-1944.
Kupiłam mu "25 czerwca - Głupota czy agresja?" Marka Sołonina i tę ocenił jako fascynująca, 9gwiazdkową pozycję.

Karolina | 2014-11-24
Przeczytana: 20 listopada 2014

Szkoda trochę, że tak ciekawy temat został potraktowany po macoszemu. Historia głównego bohatera rozmywa się na tych kartkach, ginie między innymi historiami czy wspomnieniami. Jest chaotycznie, jest nieskładnie, jest dziwnie. Na plus zdjęcia, na minus cała reszta. Przeciętna, a szkoda, bo ta postać miała wiele do zaoferowania.
Można przeczytać, jednak ja się rozczarowałam.

olo1972 | 2015-12-18
Przeczytana: listopad 2015

Niesamowity człowiek!Skromny cichy i wielki patriota.Książka fajnie napisana z akcją.Nie suche fakty,choć oczywiście wszystkie miały miejsce naprawdę.

PaniNibelungowa | 2015-11-04
Na półkach: Przeczytane, Historia

Nie ukrywam, że Simo Häyhä to jeden z moich ulubionych bohaterów II wojny światowej. Ten cichy i skromny myśliwy był zmorą radzieckich żołnierzy,przekonanych ,że zajęcie małej Finlandii to kwestia paru dni. Książka jest biografią najskuteczniejszego snajpera(500 potwierdzonych trafień) i muszę przyznać,że dobrze się ją czyta. Napisana jest lekko i zamiast smęcić dostajemy rzetelne streszczenie całego życia Simo, oczywiście skupiając się głównie na czasie wojny. Polecam.