Druzowie z Belgradu

7 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
uchodźcy, Bałkany, Serbia
literatura piękna
aspazja

W powieści Druzowie z Belgradu śledzimy losy uchodźców walczących o przetrwanie na Bałkanach w drodze do Serbii. Do ekstremalnych warunków dołączają trudne relacje między przedstawicielami wywodzącej się z izmailizmu druzyjskiej religii a chrześcijaninem. Opowieści więźniów doskonale przybliżają czytelnikowi czasy libańskiej wojny domowej. Książkę Rabiego Dżabira wyróżniono prestiżową nagrodą International Prize for Arabic Fiction.

źródło opisu: www.biuroliterackie.pl

źródło okładki: www.biuroliterackie.pl

Arlene84 | 2018-11-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Arabskie, 2018

Jestem totalnie zaskoczona tą książką. Leżała u mnie już od dłuższego czasu kupiona na jakiejś wyprzedaży za niewielkie pieniądze. Ale że nie miałam o niej żadnych informacji, to też ociągałam się z czytaniem spodziewając się czegoś zgoła przeciętnego. A tu takie zaskoczenie!
Powieść opowiada historię Hanny Jakuba, sprzedawcy jaj z Bejrutu, który zostaje przypadkowo pojmany i skazany na więzienie wraz z grupą Druzów. W domu zostawia młodą żonę i córkę, które nie mają o nim żadnych wieści. Śledzimy długą drogę, jaką bohater przebywa podróżując przez kraje półwyspu bałkańskiego do miejsc kolejnego osadzenia. Jesteśmy świadkami jego udręki i ogromnej tęsknoty za domem, rodziną i dawnym życiem.
Książka oczarowała mnie przede wszystkim swoim niemalże poetyckim językiem. Czytając przebogate opisy bałkańskiej przyrody, miast i budowli mogłam poczuć się jakbym miała je na wyciągnięcie ręki. Równie pięknie opowiadała o trudnych emocjach bohaterów - smutku, stracie, rozpaczy i samotności,...

birdek | 2017-10-18

Kupiłam ją z wyprzedaży za 1 zł.
Przepłaciłam! :)