Kilka sekund od śmierci

Autor:
Cykl: Mickey Bolitar (tom 2)
tłumaczenie
Zbigniew A. Królicki
SECONDS AWAY
wydawnictwo
Albatros
śmierć
typ
papier
6,96 (937 ocen i 111 opinii)

Opis książki

Mieszkający teraz z Myronem chłopak powoli odnajduje swoje miejsce w nowej szkole, ale wciąż wpada w nowe kłopoty. Zaledwie kilka dni po wydarzeniach opisanych w pierwszej książce zostaje zamieszany w podpalenie i morderstwo, ponadto wciąż szuka śladów Rzeźnika z Łodzi i tajemniczej organizacji, jaką jest Schronienie Abeona, a także usiłuje odkryć prawdę o śmierci swojego ojca.

źródło opisu: Albatros, 2013

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Joanna | 2014-08-23
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Powieść jest kontynuacją " Schronienia", drugim tomem cyklu, w którym zagadki kryminalne rozwiązuje szesnastoletni bratanek Mirona - Mickey Bolitar . Tym razem grupa przyjaciół wtajemniczonych w działalność organizacji Abeona rozwiązuje zagadkę morderstwa matki Rachel Caldwell . Przy okazji okazuje się, że małe miasteczko Kasselton skrywa wiele tajemnic, niezupełnie jest senną mieściną o notowanej niskiej przestępczości.
Powieść zdecydowanie mniej wciągająca od pierwszej części. Sporo wątków i intryg rozpoczętych już w pierwszej części nie zostało rozwiązanych, chociażby postaci Nietoperzycy czy wątek tajemniczego sanitariusza , sobowtóra okrutnego zbrodniarza z czasów II wojny światowej - Rzeźnika z Łodzi. Powieść w klimacie nierealności , szczególnie w ujawnieniu miejsca zamieszkania i tożsamości Emy , niedokończone wątki i nowe intrygi , liczne odniesienia do przeszłości sprawiają wrażenie chaosu literackiego.

teri | 2014-02-28
Na półkach: 2014, Ho prestato, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2014

Jak na Cobena,sredniutki ten thriller.Moze dlatego,ze jest rzeczywiscie bardzo mlodziezowy,jak dla mnie,za bardzo mlodziezowy...Nie czytalam pierwszej czesci,ale i tak bardzo latwo domyslilam sie o co chodzi.Mysle,ze narazie nie bede szukala trzeciej czesci.Il thriller per la gioventu....

książek: 1959
gwiazdka | 2015-01-05
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Lekka, typowa dla Cohena. Mnie jednak nie zachwyciła, wolę, kiedy bohaterem jest osoba dorosła, wyrosłam chyba z młodzieżowych przygodówek, a ta, moim zdaniem, jest typowym przykładem tegoż gatunku.

Czyta się szybko za sprawą lekkości narracji, dużej czcionki i jeszcze większych odstępów. Miła rozrywka, ale traktowana z przymrużeniem oka, nie przekonał mnie wątek Abeony (być może przyczyną jest nieznajomość pierwszego tomu przygód Mickey’ego), a wątek motyli wydał się nierealny.

Marzin | 2013-10-13
Przeczytana: 12 października 2013

Szczerze mówiąc nie dotrwałam do końca. Zadnej z książek Cobena nie przerwałam w połowie, jednak seria z Mayronem bardziej mi pasowała niż z jego bratankiem.

allison | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Było to moje pierwsze spotkanie z powieścią Cobena. Pierwsze i bardzo udane. Mimo iż nie czytałam poprzedniej części cyklu, nie miałam problemów z nawiązaniami do przeszłości, gdyż na początku jest sporo odniesień do niej, a poza tym na ostatniej stronie znajduje się jej streszczenie.

Całość czytało mi się szybko i lekko, mimo iż część wydarzeń nawiązuje do Holokaustu, a i bieżące losy bohaterów są dramatyczne. Autorowi udało się jednak doskonale połączyć powagę z poczuciem humoru, które uwidacznia się przede wszystkim w pierwszoosobowej narracji prowadzonej przez głównego bohatera - nastolatka uwikłanego w tajemnicze zdarzenia, śmierć bliskich i skomplikowane relacje z wujkiem.

Młodzi bohaterowie próbują rozwikłać niebezpieczne zagadki, co wpędza ich w poważne tarapaty, ale staje się również czasami pretekstem do prowadzenia zabawnych dialogów.

Całość trzyma w napięciu i mimo iż odkryta zostaje tajemnica związana z morderstwem, najważniejsze dylematy i sekrety dotyczące...

Booka | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

"MICKEY BOLITAR" - TOM II

W drugiej części trylogii Mickey, Ema i zwariowany Łyżka nadal są na tropie tajemnic sprzed lat. Mickey i Ema wtajemniczają Łyżkę w sprawę Stowarzyszenia Abeona. Teraz we trójkę zamierzają odkryć co kryje się za tajemniczym znakiem motyla - symbolu owego Stowarzyszenia. Wciąż nie wiadomo co ma do ukrycia Nietoperzyca. Mickey próbuje rozwikłać co stało się z Rzeźnikiem z Łodzi.
Co jeszcze się wydarzy? Kto na tym wszystkim ucierpi? Czy Mickey dowie się co stało się z jego ojcem? Odpowiedzi na te i inne pytania należy poszukać w książce.

Do plusów zaliczam wciąż wartką akcję i interesującą przygodę. Choć niestety już nie tak wciągającą jak pierwszy tom. Plusem są też zwroty akcji i zaskoczenia oraz wciąż zabawny "Łyżka" (przynajmniej przez większość książki).

Minusem dla tego tytułu - według mnie - jest nadmierna powtarzalność tych sytuacji, które opisane były w poprzednim tomie. Dodatkowo niektóre informacje z pierwszej części można było przeczytać w tym...

DonSzabla | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

"Kilka sekund od śmierci" to bardzo udana kontynuacja "Schronienia" od którego zacząłem swoją przygodę z Harlanem Cobenem. Drugi tom przygód Mickeya Bolitara jest równie emocjonujący co pierwszy. W tej części głównym wątkiem jest odkrycie tajemnicy zagadkowego morderstwa. Śledztwo ciągnie się praktycznie przez wszystkie rozdziały, ale to wątki z pierwszej części zaprzątają myśli głównego bohatera. Autor zadbał o czytelnika i nie pozwala się nudzić. Akcja toczy się bardzo szybko i jest wzbogacona o wątki, które intrygują i przyprawiają o szybsze bicie serca. Podobnie jak to było z pierwszym tomem tak i ten przeczytałem wyjątkowo szybko. Szkoda, że tyle zagadek pozostało bez odpowiedzi a książka kończy się w bardzo intrygującym momencie. Może to i dobrze. Dzięki temu wiemy, że kolejne części będą równie emocjonujące.

Małe podsumowanie: Ten cykl powieści cechuje się świetnym humorem, wartką akcją i świetną fabułą, której nie sposób zapomnieć. Jestem przekonany, że każdy czytelnik,...

korcia | 2014-01-12
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Harlana Cobena znają chyba wszyscy, nawet jeśli nie czytali jego książek. Ja mam właśnie za sobą lekturę drugiej części cyklu o Mickeyu Bolitarze – "Kilka sekund od śmierci". Pierwsza nosi tytuł "Schronienie" i tym razem szczególnie zachęcam Was do zachowania odpowiedniej kolejności, bo obie części są bardzo ze sobą powiązane i zapowiada się, że w przypadku kolejnych będzie podobnie.

"Są w życiu chwile, które wszystko zmieniają".

Tak zaczyna się właśnie ta książka. Mickey w domu Nietoperzycy widzi pewną czarno-białą fotografię. Nietoperzyca twierdzi, że znajduje się na niej Rzeźnik z Łodzi – bezwzględny hitlerowiec. Chłopak rozpoznaje w nim sanitariusza, który pierwszy zjawił się na miejscu wypadku jego ojca i jego. To on powiedział mu, że jego tata nie żyje. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Rzeźnik z Łodzi nic się nie zmienił się od czasu drugiej wojny światowej. Czy jest to możliwe? Kto faktycznie znajduje się na tym zdjęciu? Mickey postanawia zbadać tę sprawę....

Monika | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Nie mogę wprost uwierzyć, że to książka Cobena! Nudna, naiwna, nieciekawa, nużąca.
Z całej twórczości autora zdecydowanie najbardziej lubię te książki, w których nie ma ani Mayrona, ani jego bratanka, ani sportowców ;)

emindflow | 2013-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Harlan Coben należy do moich ulubionych autorów, dlatego z tym większym smutkiem stwierdzam, że druga część trylogii o Mickeyu Bolitarze jest chyba jeszcze słabsza od poprzedzającego ją "Schronienia".
Nie dajmy się zwieść pseudofilozoficznym rozterkom wprowadzonym przez autora pod koniec powieści. To klasyczny przykład książki o niczym, napisanej nie wiadomo po co.
Główny bohater ani o krok nie przybliża się do wyjaśnienia zagadki związanej z tajemniczą śmiercią swojego ojca. Wątek kryminalny, który wypełnia (w sensie dosłownym) te powieść jest poprowadzony w sposób tak infantylny, że wzbudza zażenowanie.
Aż trudno mi uwierzyć, że coś takiego mogło wyjść spod pióra pisarza tej klasy.
Książka wyłącznie dla zdeklarowanych bezkrytycznych wielbicieli Cobena i młodszych gimnazjalistów.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku