Zen na wojnie

Okładka książki Zen na wojnie Brian Victoria
Okładka książki Zen na wojnie
Brian Victoria Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Ex Oriente historia
historia
Ex Oriente
Zen at war
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2005-01-01
2005-01-01
8323319820
Maciej Kanert
buddyzm buddyzm zen Cesarstwo Japonii cywilizacja japońska Japonia japonistyka militaryzm II wojna światowa

Całkiem ciekawa książka, której zaletą jest przede wszystkim gro cytatów z pism Buddystów zupełnie nieosiągalnych dla polskiego czytelnika - zawsze opatrzonych komentarzem.
Brakuje mi wprowadzenia do samej doktryny Zen, ale rozumiem, że książka ta celuje w bardziej poinformowanego czytelnika.
Szczególnie ciekawy z mojej perspektywy był proces i życie Uchiyamy Gudo, generała Nogi oraz Sugimoto, który umarł na stojąco.
Ostatni rozdział dowodzi tylko plastyczności tej karykatury zen i Buddyzmu Mahajany, która może być wpleciona w każdy system władzy - co jest dobrym asumptem do refleksji nad teorią władzy jako takiej.

Szczególnie ciekawy z mojej perspektywy był proces i życie Uchiyamy Gudo,...

Zmieniłem ocenę, gdyż śledząc bloga Brada Warnera, amerykańskiego mistrza Zen, natrafiłem na liczne cytaty przytoczone przez niego, tłumaczone z japońskiego(Brad bardzo dobrze zna język japoński),które zostały przekłamane przez autora "Zen na wojnie", aby udowodnić tezę, że właściwie wszyscy najwięksi mistrzowie Zen wspierali Cesarstwo, podczas II Wojny Światowej.
Oczywiście Zen ma swoją mroczną stronę z tamtych czasów, jednakże książka nie jest wiarygodna z powodu licznych przekłamań wypowiedzi, bądź wyciągania ich z kontekstu.

• Japonia
  • Wiary,religie
  • Książki do kupienia
  • Japo kup
  • Azja

Dodaj cytat z książki Zen na wojnie