Zen na wojnie

Zen at war
8323319820
historia
Cavalcanti

Przenikliwe studium bliskich związków, jakie łączyły buddyzm zen z japońskim militaryzmem w czasie II wojny światowej. Wobec rosnącego zainteresowania buddyzmem na Zachodzie książka ta z pewnością ukazuje się we właściwym momencie. Równie pewne jest, że stanie się przedmiotem sporu. Brian Victoria jest mnichem sekty zen soto oraz wykładowcą na Wydziale Języków i Literatury Azjatyckiej...

Brian Victoria jest mnichem sekty zen soto oraz wykładowcą na Wydziale Języków i Literatury Azjatyckiej Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii. Opublikował liczne prace, zarówno w języku japońskim, jak i angielskim, m.in. Zen Master Dogen.

„Zen na wojnie jest doskonałą pomocą w zrozumieniu zjawiska japońskiego militaryzmu, a także szerszego i wciąż w Japonii dyskutowanego (i przemilczanego) zagadnienia odpowiedzialności wojennej. Wielka wrażliwość Briana Victorii na wypaczenie i zdradę buddyjskiej doktryny o współczuciu i wyrzeczeniu się przemocy sprawia, że jego oskarżenie pod adresem buddystów Cesarskiej Drogi i ich roli w propagowaniu ultranacjonalizmu i agresji jest szczególnie uderzające i zarazem bolesne”.
(Prof. John W. Dower, Massachusetts Institute of Technology)

źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,161,strona,Z...(?)

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,161,strona,Z...»

MorsMetaMalorum | 2018-04-15
Na półkach: Historia, Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Całkiem ciekawa książka, której zaletą jest przede wszystkim gro cytatów z pism Buddystów zupełnie nieosiągalnych dla polskiego czytelnika - zawsze opatrzonych komentarzem.
Brakuje mi wprowadzenia do samej doktryny Zen, ale rozumiem, że książka ta celuje w bardziej poinformowanego czytelnika.
Szczególnie ciekawy z mojej perspektywy był proces i życie Uchiyamy Gudo, generała Nogi oraz Sugimoto, który umarł na stojąco.
Ostatni rozdział dowodzi tylko plastyczności tej karykatury zen i Buddyzmu Mahajany, która może być wpleciona w każdy system władzy - co jest dobrym asumptem do refleksji nad teorią władzy jako takiej.

ZuB | 2013-10-04
Przeczytana: 05 listopada 2012

Zmieniłem ocenę, gdyż śledząc bloga Brada Warnera, amerykańskiego mistrza Zen, natrafiłem na liczne cytaty przytoczone przez niego, tłumaczone z japońskiego(Brad bardzo dobrze zna język japoński), które zostały przekłamane przez autora "Zen na wojnie", aby udowodnić tezę, że właściwie wszyscy najwięksi mistrzowie Zen wspierali Cesarstwo, podczas II Wojny Światowej.
Oczywiście Zen ma swoją mroczną stronę z tamtych czasów, jednakże książka nie jest wiarygodna z powodu licznych przekłamań wypowiedzi, bądź wyciągania ich z kontekstu.

chat_noir | 2016-11-18
tarkeiandrovsky | 2018-04-16