Szczeniaki

Wydawnictwo: Muza
Los cachorros
literatura piękna
desaparecido

Zbiorowym bohaterem krótkiej powieści Llosy jest grupka chłopców: Cuellar, Choto, Chingolo, Manuco oraz Lalo. Dorastają w zamożnej dzielnicy Miraflores, chodzą do jednej szkoły. Ich losy są przedstawione na przestrzeni lat, fabuła obejmuje okres od dzieciństwa po czasy studenckie i zawierane małżeństwa. Jedynym, który wyłamuje się z tego schematu jest Cuellar, jednak nie ze swej woli: po zakończeniu jednego z meczów piłkarskich zostaje zaatakowany przez psa i traci przyrodzenie. Mimo kastracji ma nadal postępować jak jego rówieśnicy, przystosować się do oczekiwań środowiska, co prowadzi do alienacji i tragedii.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorski

bppremiera | 2019-08-25
Na półkach: Przeczytane, Mam u siebie
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

Dorwałam pierwsze wydanie tej książki. Bogato ilustrowane przez Marcina Urbańca. Kopiowe rysunki na pożółkłych kartkach, prezentują się jak ryciny. Książka wydana przez PIW w przekładzie Carlosa Marrodan Casas.
A treść? Językowo zachwyca.

książek: 1930
Pani Akne | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Trudno jest mi orzec, czy to słoń czy nosorożec.

Taki strumień świadomości trochę.

Jakub | 2017-09-17

krociutka ale fajna

Patrycja Perzyna | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Dziwna krótka opowiastka napisana w formie gawędy.  Na początku ciężko mi się czytało bo tekst jest jednolity, trzeba się skupić by wiedzieć kto kiedy mówi.. i dlaczego akurat w tym momencie.
 Historia grupy chłopców, przyjaciół. Za czasów nastoletnich jednemu z nich Cuéllarowi przydarza się okropny wypadek.. pies odgryza mu przyrodzenie, co rzutuje na całe jego życie.. Jesteśmy świadkami dorastania chłopców od lat nastoletnich do lat dojrzałych. Obserwujemy ich przyjaźń pełną oddania choć czasem burzliwą, nie obywa się bez bójek i złości konczączych się jednak zawsze podaniem sobie dłoni na zgodę.  Jednak Cuéllar ciągle odstaje, miota się między byciem fajnym chłopakiem takim jak reszta a byciem "błaznem" próbującym we wszystkich dziedzinach być lepszy od kumpli. Niestety kończy swój żywot marnie i szybko..
W historii tej pokazane jest jak na mężczyznę wpływa osłabione poczucie męskości, jak brak najważniejszej męskiej części, w mniemaniu mężczyzny,  skutkuje brawurowym...

olaf2009 | 2016-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Rewelacyjna!

nieperfekcyjnie | 2014-03-17
Przeczytana: 08 marca 2014

Każdy człowiek doświadczył kiedyś utraty czegoś bądź kogoś, a jeżeli nigdy go to nie dotknęło, to na pewno, prędzej czy później, wydarzy się. Niestety ludzkie życie wiąże się z nieustannymi stratami, zarówno materialnymi, jak i emocjonalnymi czy duchowymi. Jedni radzą sobie z tym lepiej, a inni gorzej, szczególnie kiedy utracili coś niezbędnego dla ich jestestwa - czegoś, co sprawia, że mogą poczuć się osobą, jaką powinni bądź zawsze pragnęli być. Jeżeli nagle zostają tego pozbawieni, nie potrafią uporać się z rozgoryczeniem, jakie ich spotyka, co bywa bardzo brzemienne w skutkach.

"Szczeniaki" to historia grupy chłopców dorastających w zamożnej dzielnicy Miraflores. Choto, Chingólo, Mañuco i Lalo to koledzy chodzący do jednej szkoły, spędzający ze sobą każdą wolną chwilę. Po pewnym czasie dołącza do nich także Cuéllar - dobry uczeń pochodzący z bogatej rodziny. Pewnego dnia chłopiec zostaje pogryziony przez...

desaparecido | 2013-02-02
Przeczytana: 21 sierpnia 2010

Historia cokolwiek niewesoła, ale jaki literacki smakołyk.