Szczeniaki

Muza
1995-01-01
1973-01-01
Carlos Marrodán Casas
szczeniaki chłopcy dorastanie życie przystosowanie kastracja kastrat eunuch akceptacja peru literatura hiszpańskojęzyczna

„Szczeniaki” to dla mnie potrójne zderzenie. Pierwsze to zaskakująca, niepowtarzalna narracja, drugie to wnikliwa analiza, trzecie to opowiadana historia! Ta niewielka książeczka z panującym w niej pozornym chaosem wręcz krzyczy i pochłania nas bez reszty. Mistrzowska, zdecydowanie godna polecenia!

Dorwałam pierwsze wydanie tej książki. Bogato ilustrowane przez Marcina Urbańca. Kopiowe rysunki na pożółkłych kartkach, prezentują się jak ryciny. Książka wydana przez PIW w przekładzie Carlosa Marrodan Casas.
A treść? Językowo zachwyca.

A treść? Językowo zachwyca.

Dziwna krótka opowiastka napisana w formie gawędy.  Na początku ciężko mi się czytało bo tekst jest jednolity, trzeba się skupić by wiedzieć kto kiedy mówi.. i dlaczego akurat w tym momencie.
 Historia grupy chłopców, przyjaciół. Za czasów nastoletnich jednemu z nich Cuéllarowi przydarza się okropny wypadek.. pies odgryza mu przyrodzenie, co rzutuje na całe jego życie.. Jesteśmy świadkami dorastania chłopców od lat nastoletnich do lat dojrzałych. Obserwujemy ich przyjaźń pełną oddania choć czasem burzliwą, nie obywa się bez bójek i złości konczączych się jednak zawsze podaniem sobie dłoni na zgodę.  Jednak Cuéllar ciągle odstaje, miota się między byciem fajnym chłopakiem takim jak reszta a byciem "błaznem" próbującym we wszystkich dziedzinach być lepszy od kumpli. Niestety kończy swój żywot marnie i szybko..
W historii tej pokazane jest jak na mężczyznę wpływa osłabione poczucie męskości, jak brak najważniejszej męskiej części, w mniemaniu mężczyzny,  skutkuje brawurowym zachowaniem i robieniem z siebie największego macho w mieście..

1970

Każdy człowiek doświadczył kiedyś utraty czegoś bądź kogoś, a jeżeli nigdy go to nie dotknęło, to na pewno, prędzej czy później, wydarzy się. Niestety ludzkie życie wiąże się z nieustannymi stratami, zarówno materialnymi, jak i emocjonalnymi czy duchowymi. Jedni radzą sobie z tym lepiej, a inni gorzej, szczególnie kiedy utracili coś niezbędnego dla ich jestestwa - czegoś, co sprawia, że mogą poczuć się osobą, jaką powinni bądź zawsze pragnęli być. Jeżeli nagle zostają tego pozbawieni, nie potrafią uporać się z rozgoryczeniem, jakie ich spotyka, co bywa bardzo brzemienne w skutkach.

"Szczeniaki" to historia grupy chłopców dorastających w zamożnej dzielnicy Miraflores. Choto, Chingólo, Mañuco i Lalo to koledzy chodzący do jednej szkoły, spędzający ze sobą każdą wolną chwilę. Po pewnym czasie dołącza do nich także Cuéllar - dobry uczeń pochodzący z bogatej rodziny. Pewnego dnia chłopiec zostaje pogryziony przez psa - owo zdarzenie rzutuje na całe jego życie. Pomimo tego, iż Cuéllar z najmniejszego i najchudszego chłopca stał się najwyższym i najsilniejszym mężczyzną, utrata pewnej części ciała uniemożliwia mu uzyskanie życiowej satysfakcji i szczęścia w ramionach wymarzonej kobiety. Cuéllar nie radzi sobie z poczuciem beznadziei oraz wszechogarniającej go samotności, widząc przyjaciół wstępujących w związki małżeńskie i cieszących się życiem. Mężczyzna popada w złe towarzystwo, a poczucie inności i niedopasowania prowadzi do tragedii.

Przedstawiona historia uświadamia, jak doświadczenia z przeszłości wpływają na dalsze życie. Człowiek, który przeżyje coś traumatycznego w swoim dzieciństwie, zatrzymuje to na zawsze w swojej pamięci. Tym bardziej, jeśli dana sytuacja odbiła się na jego zdrowiu czy wyglądzie - wtedy nie da się od tego uwolnić, a każde spojrzenie na własne ciało przypomina o tym, co miało miejsce dawno temu. Cuéllar stracił niezwykle ważną część siebie, a owa utrata sprawiła, iż nie mógł poradzić sobie w życiu, ponieważ nie czuł się stuprocentowym mężczyzną. A, jak wiadomo, faceci mają często bzika na punkcie swojej męskości - pragną być postrzegani jako macho, wierząc, iż tym zdobędą serca kobiet.

"Szczeniaki" to moje pierwsze spotkanie z prozą Mario Vargas Llosy - bardzo znanego peruwiańskiego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku. Przyznam szczerze, że te doświadczenie było czymś nowym, ponieważ styl, jakim posługuje się Llosa, jest dość specyficzny, wymagający przyzwyczajenia. Opowiadanie jest napisane chaotycznie, niezwykle długie zdania przepełnione są przecinkami, a liczba kropek ograniczona jest do niezbędnego minimum. Pomimo tego, opowiadanie czyta się niezwykle szybko, w czym na pewno pomaga niewielka liczba stron, a także sposób przedstawienia historii, który intryguje na każdym kroku, a nieraz wywołuje również uśmiech.

Historia cokolwiek niewesoła, ale jaki literacki smakołyk.

Historia cokolwiek niewesoła, ale jaki literacki smakołyk.

Rewelacyjna!

Rewelacyjna!

krociutka ale fajna

krociutka ale fajna

Trudno jest mi orzec, czy to słoń czy nosorożec.

Taki strumień świadomości trochę.

Trudno jest mi orzec, czy to słoń czy nosorożec.

Taki strumień świadomości trochę.

Moja ocena: 8 x ⭐️

Moja ocena: 8 x ⭐️