Przybliżenia. Narkotyki i upojenie

Tłumaczenie: Wojciech Kunicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka kwartalnika KRONOS". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
978-83-62609-09-3
filozofia
filozofia i etyka
Tomasz Krok

Usłyszałem szum morza i rozpocząłem wędrówkę. Obrazy były mocne i bezpośrednie: pozbawione refleksji. Do tej pory lśniły jak światło w lustrze – teraz widziałem samo światło, i to bardzo blisko. Oddech był szybszy, energiczniejszy. Każde tchnienie jest rozkoszą; tu sobie to uświadomiłem. Czułem je jako łagodny dotyk przepony. Ten dotyk był rytmiczny, był ruchem wahadła, które głaskało, ocierało się, delikatnie gubiąc się następnie w bardzo dalekim odchyle. Wróciło i znów się otarło, nieco głębiej i pieszczotliwiej. Kontynuowałem wędrówkę po ziemi, słyszało się szelesty; to było rozkoszne, przyjemne. Wahadło kołysało się i powracało; jego rozmach się zwiększył. Teraz ja wzbijałem się wraz z nim; physis odgałęziła licznik. Wsiadłem do ciężarka wahadła jak do gondoli huśtawki w kształcie statku; miała formę sierpa księżyca. Kil był ostro wyszlifowany, z ledwością dotykał skóry. To powiew ją głaskał. Wrażliwość ulegała spotęgowaniu, gdy huśtawka jechała w górę – na samym szczycie dochodził zawrót głowy. Zmuszał do śmiechu, a później opadał ze świstem. Ruchu nie dało się już zatrzymać, a także kontrolować; osiągnął stopień, w którym grozi.

z rozdziału Karp po polsku

źródło opisu: http://www.kronos.org.pl/index.php?23161%2C1153

źródło okładki: http://www.kronos.org.pl/index.php?23161%2C1153

Artur Kiela | 2013-01-28
Przeczytana: 03 lutego 2013

Mamo, to jest książka na bezludną wyspę.

ouLIPOgram | 2013-12-07

Bardzo dobra z uwagi na język, wymagający i bezlitosny. Czy filozoficzne rozterki autora nad sztuką i barbituranami mają sens? Raczej nie. Po co pisać o wpływie meskaliny czy cracku na artystów? To juz było, a poza tym, co z tego? Niemniej pisarz wielki.

Chocolate__Girl | 2013-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2013