Przybliżenia. Narkotyki i upojenie

Okładka książki Przybliżenia. Narkotyki i upojenie Ernst Jünger
Okładka książki Przybliżenia. Narkotyki i upojenie
Ernst Jünger Wydawnictwo: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego Seria: Biblioteka Kwartalnika Kronos filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Kwartalnika Kronos
Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
2013-01-22
2013-01-22
Wojciech Kunicki
filozofia

Bardzo nierówna. Mistrzowsko oddany opis doświadczeń narkotykcznych, Junger oddaje niemal namacalnie stan upojenia. Niestety są również długie fragmenty zupełnie nieczytelne. 6.5.

Ernst Junger to bez wątpienia postać nietuzinkowa. Niemiecki żołnierz, pisarz, podróżnik, jeden z najważniejszych teoretyków nurtu konserwatywnej rewolucji w okresie międzywojennym. Jego książka „Narkotyki i upojenie” jest wycinkiem późniejszej twórczości pisarza, który w końcowej fazie swojego życia przeszedł pewną ewolucję z pozycji nacjonalistyczno-konserwatywnych po słynną postać buntownika-Anarchy (nie mylić z anarchią).
Problematyka upojenia, stanów przyczyniających się do rozmycia pomiędzy światem realnym a światem zmysłów towarzyszyła mu od młodości. To wówczas Jungerowi – dopiero wkraczającemu w lata dorosłości – przyszło brać udział w I WŚ. Regularne walki frontowe, wojenne okopy odcisnęły ogromne piętno na dalszym życiu pisarza, jak i na jego twórczości. Krwawe bitwy wówczas toczyły się również po solidnej zaprawie – żołnierzom podawano zarówno alkohol, jak i narkotyki (np. morfinę) w celu wyeliminowania takich czynników jak strach i zmęczenie. W tak skrajnych warunkach codziennego spoglądania w oczy śmierci i cierpieniu w Jungerze rozwinęła się (jak to określił w „Księciu Piechoty”) jego wrodzona zdolność do szaleństwa.

Styczność pisarza z substancjami odurzającymi naturalnie nie zakończyła się wraz z działaniami wojennymi. W książce znajdziemy szereg relacji Jungera z eksperymentowania z całym wachlarzem tego typu specyfików. Przewija się tam zarówno eter, chloroform, haszysz, kokaina, jak i LSD. Junger nigdy jednak nie przekroczył „czerwonej linii”, która spowodowałaby zapewnie niechybny życiowy upadek z powodu popadnięcia w nałóg. Swoją drogą w tym miejscu warto odnotować, iż żył ponad sto lat, pomimo niezbyt „zdrowego” sposobu życia.

Warto również wspomnieć o terminie, które został upowszechniony przez pisarza. Jest to określenie psychonauta. Określa się tak osobę doświadczającą celowo wywołanych zmian świadomości (doświadczeń psychodelicznych),w celu poznania swojego umysłu poprzez bezpośrednie doświadczenie.

Reasumując, jest to książka na długie i jesienne wieczory. Filozoficzne rozważania na temat upojeń i rzeczy z nimi związanych są dosyć interesującą lekturą, stanowiącą chwilową odskocznie od rzeczywistości.

Bardzo dobra z uwagi na język, wymagający i bezlitosny. Czy filozoficzne rozterki autora nad sztuką i barbituranami mają sens? Raczej nie. Po co pisać o wpływie meskaliny czy cracku na artystów? To juz było, a poza tym, co z tego? Niemniej pisarz wielki.

pedaliada 3000, poleca sie

pedaliada 3000, poleca sie