Szaleństwo i literatura. Powiedziane, napisane

Wydawnictwo: Fundacja Aletheia
Dits et ecrits
Filozofia, literatura,
filozofia i etyka

Gdzie kończy się dzieło a zaczyna szaleństwo? Jak możliwy jest język, który w jednym i tym samym dyskursie mówi o poezji i szaleństwie? Kiedy narodziła się literatura i z jakiego doświadczenia? Jak, w jakich warunkach i za pomocą jakich form, coś takiego jak podmiot może pojawić się w porządku dyskursu? W książce tej czytelnik znajdzie próbę odpowiedzi na te i inne zasadnicze pytania dotyczące języka i literatury. Głównym tematem jest nieodmiennie niewidoczna linia oddzielająca szaleństwo od dzieła, milczenie od literatury, śmierć od obecności.

źródło opisu: Fundacja Aleteia 1999

źródło okładki: Fundacja Aleteia 1999

Monsoon | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Do Michela Foucaulta zaprowadził mnie Salman Rushdie poprzez zbiór esejów „Ojczyzny wyobrażone“. Prawdę mówiąc kompletnie nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Teksty Foucaulta wymagają odrobimy wysiłki (czasami ta odrobina może być nieco większa), ale miłośnik książek będzie zauroczony.
Np. esej „Sobąpisanie“, gdzie autor nawiązując m.in do Seneki tłumaczy bardzo ważną rolę zapisków zwanych „Hipomneumatami“.Utwierdziłam się w przekonaniu, że to co robię m.in. na stronach lubimy.czytać.pl ma sens. Utwierdziłam się w przekonaniu, że praktyka pisania, pisania w celu późniejszej analizy, powtórnego powrotu do wartościowych przemyśleń swoich ale i innych, wreszcie tworzenie zbioru do swoistej medytacji, będąca w czasach Seneki powszechna , sprawdza się także i dziś. Instynktownie wybrałam tę drogę i znalazłam na niej potwierdzenie, że to zdecydowanie dobry kierunek. Co więcej, sprawia mi to dużą przyjemność.
Czytania nie powinno się oddzielać od pisania. Zmęczy cię jedno, rób...

Kasia | 2014-12-28

Według mnie najciekawsz książka tego autora. Moze też dlatego, że napisana przystępnym językiem.

książek: 1935
Justyna | 2013-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Przeczytałam tylko "Prozę Akteona". Zbyt zawiłe i nieprzekonujące.

ziggas666 | 2017-09-11
Amused | 2016-12-27