Wybór esejów o słowach i drzewach

Ernst Jünger Wydawnictwo: Aletheia publicystyka literacka, eseje
Aletheia
publicystyka literacka, eseje
Bogdan Baran

Bardzo nierówny zbiór esejów postaci nawet nie barwnej, wręcz kolorowej. Namysły nad strukturą języka niemieckiego opuściłem - odpychające dla kogoś kto tego języka nie zna. Spośród pozostałych - zdecydowana większość porywająca; pozostałe niestety mierne.

Ma rację Adam Zagajewski mówiąc, że Ernst Jünger mieszkał w wieży z kości słoniowej. Jego eseje są tyleż erudycyjne co pretensjonalne, zahaczające niebezpiecznie często o jakąś tandetną magię. Związki budowa ludzkiego ciała - słowa - język robią wrażenie naciąganych. Nie jest to Eliade, ktory podchodził do sfer kultury, antropologii i języka z pasją a zarazem pokorą...

Junger jakiego lubię, Junger który uparcie szuka oaz w świecie zniszczenia, w przedmiotach codziennego użytku, gestach, roślinach, słowach szuka i często odnajduje odniesienia które prowadzą nas ku obrazom, mitom i uczuciom. Junger pokazuje nam to co w nas wieczne, a często zasypane, zapomniane. Wspaniałe.

• Publicystyka literacka
  • Współczesna proza zagraniczna
  • Filozofia
  • Konserwatyzm
  • Filozofia_Socjologia_Psychologia
  • Filozofia, socjologia, socjobiologia, psychologia
  • Ważne
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Wybór esejów o słowach i drzewach