Wybór esejów o słowach i drzewach

Okładka książki Wybór esejów o słowach i drzewach
Ernst Jünger Wydawnictwo: Aletheia publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Aletheia
2017-12-31
2017-12-31
Bogdan Baran
Bogdan Baran

Bardzo nierówny zbiór esejów postaci nawet nie barwnej, wręcz kolorowej. Namysły nad strukturą języka niemieckiego opuściłem - odpychające dla kogoś kto tego języka nie zna. Spośród pozostałych - zdecydowana większość porywająca; pozostałe niestety mierne.

Ma rację Adam Zagajewski mówiąc, że Ernst Jünger mieszkał w wieży z kości słoniowej. Jego eseje są tyleż erudycyjne co pretensjonalne, zahaczające niebezpiecznie często o jakąś tandetną magię. Związki budowa ludzkiego ciała - słowa - język robią wrażenie naciąganych. Nie jest to Eliade, ktory podchodził do sfer kultury, antropologii i języka z pasją a zarazem pokorą naukowca, i który potrafił ową pasją czytelnika porwać. Wybrane teksty świadczą, że erudycja i oczytanie bywają pięknym opakowaniem zakrywającym puste pedłko. Spodziewałem się więcej po autorze świetnych „Promieniowań” i „W stalowych burzach”.

Junger jakiego lubię, Junger który uparcie szuka oaz w świecie zniszczenia, w przedmiotach codziennego użytku, gestach, roślinach, słowach szuka i często odnajduje odniesienia które prowadzą nas ku obrazom, mitom i uczuciom. Junger pokazuje nam to co w nas wieczne, a często zasypane, zapomniane. Wspaniałe.

Dodaj cytat z książki Wybór esejów o słowach i drzewach