rozwińzwiń

Alfabet Krawczuka mitologiczny

Okładka książki Alfabet Krawczuka mitologiczny Aleksander Krawczuk
Okładka książki Alfabet Krawczuka mitologiczny
Aleksander Krawczuk Wydawnictwo: Oficyna Cracovia popularnonaukowa
162 str. 2 godz. 42 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Oficyna Cracovia
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
162
Czas czytania
2 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
8385104399
Tagi:
mitologia starożytność religia
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
302
262

Na półkach:

Bardzo, bardzo słaba. Spodziewałam się czegoś dużo ciekawszego. Garść bardzo ogólnych informacji na temat różnych postaci mitologicznych, przetykana długimi i nudnymi cytatami z poezji klasycznej oraz nawiązaniami do dzieł malarskich o tej tematyce (przy czym autor nie podaje autorów i tytułów obrazów, więc nawet trudno sobie je w internecie odszukać). Ich reprodukcje mogłyby być pięknym uzupełnieniem książki, zamiast tego znajduje się tu tylko kilka rysunków ni to humorystycznych ni to nawiązujących do tematu. W dodatku autor snuje przez cały czas jakieś swoje egzystencjalne rozważania i wizje na temat przyszłości świata - niestety dosyć płytkie. Ogółem - szkoda czasu.

Bardzo, bardzo słaba. Spodziewałam się czegoś dużo ciekawszego. Garść bardzo ogólnych informacji na temat różnych postaci mitologicznych, przetykana długimi i nudnymi cytatami z poezji klasycznej oraz nawiązaniami do dzieł malarskich o tej tematyce (przy czym autor nie podaje autorów i tytułów obrazów, więc nawet trudno sobie je w internecie odszukać). Ich reprodukcje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
915
247

Na półkach: , , ,

Mitologia potraktowana dość zdawkowo (i - jak to w "alfabetach" - wybiórczo),zaś nawiązania do współczesności nierówne - niektóre bardzo ciekawe, inne nudne lub wręcz niesmaczne (typu - autopromocja).
Czyta się dobrze, stron dużo nie ma. :)

Mitologia potraktowana dość zdawkowo (i - jak to w "alfabetach" - wybiórczo),zaś nawiązania do współczesności nierówne - niektóre bardzo ciekawe, inne nudne lub wręcz niesmaczne (typu - autopromocja).
Czyta się dobrze, stron dużo nie ma. :)

Pokaż mimo to

avatar
424
423

Na półkach:

Skąd wziął się wizerunek diabła i czyje wyobrażenie przejęli chrześcijanie jako symbol Chrystusa?

„Alfabet Krawczuka mitologiczny” poświęcony jest wybranym postaciom z greckich wierzeń, ale zawiera też bardzo ciekawe odniesienia do współczesności. Przywołuje ponadto przykłady najsłynniejszych dzieł sztuki inspirowanych motywami mitologicznymi i wzbogacony jest o literackie cytaty, w tym zwłaszcza z „Przemian” Owidiusza, które „najpełniej i zarazem najzręczniej ujmują w pięknej, potoczystej formie ogrom mitów”. Autor przekonuje, że warto studiować mitologię, gdyż jej znajomość może być przydatna: to przecież prawdziwy ocean symboli, podniet i motywów, z którego czerpie nasza kultura. Każda strona „Alfabetu Krawczuka mitologicznego” w istocie tezę tę potwierdza.

Otwierające książkę opowieści o trzech urodziwych młodzieńcach – Adonisie, Akteonie i Narcyzie – wprowadzają nas w dziwny, starożytny świat, w którym człowieka i całą przyrodę traktuje się na równych prawach. To religie teistyczne zaczęły twierdzić, że – jak to ujął Noah Yuval Harari – „wszechświat nie jest parlamentem istot”.

Na konsekwencje takiego traktowania przyrody nie trzeba było długo czekać: wszelkim istotom niebędącym ludźmi najpierw zamknięto usta – dziś z drzewami i zwierzętami mogą bezkarnie rozmawiać tylko szaleńcy lub dzieci. Następnie rzekoma (rzekoma, bo współcześnie naukowcy ją podważają) wyższość człowieka stała się usprawiedliwieniem dla systematycznego i bezdusznego wykorzystywania zwierząt:

„Mur nie do przebycia pomiędzy nami a przyrodą wzniosło dopiero chrześcijaństwo nauczając, że tylko i jedynie człowiek ma duszę nieśmiertelną. On też jest panem stworzenia, Bóg bowiem powiedział do naszych prarodziców: Czyńcie sobie ziemię poddaną! Wychowani przez tyle wieków w duchu co najmniej obojętności dla zwierząt, roślin, całej przyrody, święcie przekonani, że wszystko to stanowi naszą własność, zostało nam dane, ma nam służyć, albowiem tylko po to istnieje – doprowadziliśmy świat do katastrofy.”

Mitologia podkreśla związek człowieka z przyrodą. Z krwi zabitego Adonisa powstały anemony, a z łez Afrodyty, która poraniła nogi, spiesząc ku umierającemu przez ciernie – czerwone róże. Również Hiacynt i Narcyz dali swe imiona kwiatom...
(...)
Fragment recenzji opublikowanej na blogu:
https://zapiskinamarginesie.pl/2018/08/19/alfabet-mitologiczny/

Skąd wziął się wizerunek diabła i czyje wyobrażenie przejęli chrześcijanie jako symbol Chrystusa?

„Alfabet Krawczuka mitologiczny” poświęcony jest wybranym postaciom z greckich wierzeń, ale zawiera też bardzo ciekawe odniesienia do współczesności. Przywołuje ponadto przykłady najsłynniejszych dzieł sztuki inspirowanych motywami mitologicznymi i wzbogacony jest o literackie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    9
  • Popularnonaukowe
    2
  • Historia
    2
  • Baśnie, mity, legendy, podania
    1
  • Obyczajowe
    1
  • Inne starożytne
    1
  • Starożytność
    1
  • Starożytność
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Alfabet Krawczuka mitologiczny


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne