Dzieje muzyki

Wydawnictwo: WSiP
83-02-01225-4
historia muzyki, muzyka
Róża_Bzowa

Dzieje muzyki nie stanowią monolitu. Istnieją obszary, na których muzyka rozwijała się bujnie; istnieją też tereny, na których kultura muzyczna niemal się nie zmieniała; istnieją wreszcie miejsca na świecie, w których zachowały się formy muzykowania tak proste, prymitywne, że na ich modelu buduje się sądy o początkach muzyki. Zazwyczaj traktujemy jej historię jako dzieje przemian. Muzyka europejska przechodziła takie przemiany, z każdym nowym pokoleniem pojawiała się nowa muzyka, w ciekawszych okresach jaskrawie kontrastująca z tradycją. Ale istnieją też antypody tej kultury, muzyka ahistoryczna, muzyka bez teorii, naturalna, a więc i niezmienna jak natura, np. muzyka ludów afrykańskich czy Eskimosów. Pośrodku znajdują się kultury muzyczne, które mimo swej kunsztowności pozostały trwałe, np. kultura chińska. W naszych czasach – w erze powszechnej komunikacji – pojawia się (mało skądinąd zachwycająca) szansa ogarnięcia przez europejskie modele melodyczne i harmoniczne wszystkich kultur, co równa się zatarciu cech egzotycznych kultur pozaeuropejskich. Dzieje muzyki – to przede wszystkim dzieje muzyki europejskiej, muzyki przez wieki rozwijającej się, tworzącej własną teorię i stale poszerzaną praktykę. Jej historię tworzą kompozytorzy (od XIII w.) - stąd też najwięcej o nich i w tych „Dziejach muzyki”.
[ Wstęp]

Ania | 2014-10-22

Fantastyczna pozycja, z której można dowiedzieć się wielu ciekawych i ważnych rzeczy o wielu kompozytorach. Niewidem czy wszystkich ale większości sławniejszych na pewno. Dzięki niej poznałam Thomasa Morleya, którego twórczość bardzo mnie zachwyciła do tego stopnia nawet ,że od czasu do czasu słucham jej w internecie bo niestety nie udało mi się dobyć nagrań jego utworów

Barbra Szym | 2015-04-27
Przeczytana: 2003 rok

Swego czasu była to biblia wspaniałego nauczyciela historii muzyki. Aktualnie przypominajka faktów, zagadnień, a także skok w przeszłość do lat licealnych. Bardzo ciekawa i przejrzysta.

Krystian Ozon | 2013-10-09
Na półkach: Przeczytane, Muzyczne
Przeczytana: 09 października 2013

Bardzo dobra pozycja, zachowująca aktualność mimo upływu czasu. Jedynie informacje o muzyce współczesnej uległy oczywistej dezaktualizacji...

Matys | 2016-08-05
Spliffler | 2015-10-17