Średniowieczne podstawy nauki nowożytnej

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Foundations of Modern Science in the Middle Ages
średniowiecze, nauka
Feanor

Wbrew przeważającym opiniom ziarno, z którego wyrosła nauka nowożytna, zostało zasiane w świecie starożytnym i średniowiecznym na długo przed rewolucją naukową XVII wieku. W gruncie rzeczy rewolucja ta byłaby czymś nie do pomyślenia bez skumulowania poprzedzających ją dokonań trzech wielkich cywilizacji: greckiej, islamskiej i łacińskiej. Chrześcijańska cywilizacja łacińska Europy Zachodniej, dysponując naukowym bogactwem uzyskanym dzięki przekładom źródeł grecko-islamskich w XII i XIII wieku, zapoczątkowała ostatni etap podróży intelektualnej prowadzącej do naukowej rewolucji, która przekształciła świat. Przygotowanie drogi dla nowej nauki XVII stulecia umożliwiły Europie średniowiecznej cztery zasadnicze czynniki: dokonanie w XII i XIII wieku przekładów na język łaciński greckich i arabskich tekstów naukowych; rozwój uniwersytetów, które posługiwały się owymi przekładami jako podstawą swego programu naukowego; przystosowanie się chrześcijaństwa do nauki świeckiej; przekształcenie się arystotelowskiej filozofii przyrody. Niniejsza książka zawiera opis osiągnięć nauki średniowiecznej oraz skrupulatne rozważania dotyczące ich roli w przebiegu wydarzeń, które doprowadziły do rewolucji naukowej.
/od wydawcy/

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Oczywiscie to nie jest nic w rodzaju błyskotliwego, pięknie napisanego eseju o tematyce nauki i kultury. Natomiast jest to kopalnia wiedzy i za to ogromny plus. Jeśli ktoś czerpie intelektualną satysfakcję z przyjmowania mądrze podanej dużej porcji ważnej i ciekawej wiedzy to na pewno nie będzie zawiedziony. Tematy z książki to jeden z najbardziej fascynujących rozdziałów w historii kultury i nauki - zarówno utrata dziedzictwa starożytnego i jego odzyskiwanie (epoka tłumaczeń) jak i przerabianie antycznej filozofii na zgodną z chrześcijaństwem. Zdecydowanie polecam.

black-fox | 2016-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2016