Zetknięcie z UFO

Tłumaczenie: Renata Madej
Wydawnictwo: Pandora Books
The UFO Expenience. A Scientific Inquiry.
ufo
popularnonaukowa
umurawi

Doradca amerykańskiego lotnictwa ujawnia kulisy rządowych badań nad UFO

źródło opisu: okładka

Caro Loette | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Od razu mówię : nie jestem fanatyczką, która każdą gwiazdę uznaje za UFO, a raczej podchodzę do tego z dystansem i krytycyzmem. Czytanie tej książki absolutnie nie było planowane. Natknęłam się na nią w szkolnej bibliotece i po prostu wypożyczyłam.
Szczerze mówiąc podchodziłam do tej sceptycznie i obawiałam się niezrozumiałych terminów, nazw, wyrażeń. Byłam, więc miło zaskoczona kiedy stwierdziłam, że książkę przeczytałam w ciągu 3 dni i nie musiałam zaglądać do słownika :)

Książka głównie opowiada o działalności programu Blue Book, który działał w Ameryce w latach 1952-1969 i badał doniesienia o UFO. Autor skupia się na ocenie postępowań w sprawie Niezidentyfikowanych Obiektów Latających oraz ich klasyfikacji i wiarygodności spraw. Często przytaczane są fragmenty raportów, doniesień o UFO.

Spodobało mi się podejście autora do sprawy UFO. Nie ulegał zbiorowej panice, albo częściej spotykanej - publicznej drwinie z ludzi, którzy domniemane UFO widzieli. Twierdził, że każdego...

esoes | 2013-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2012

Książka, dla obeznanego w tematyce UFO, nie wnosząca na pozór nic nowego, choć z drugiej strony wspaniale obrazująca sposób działania komisji "Blue Book" będącej wojskowym projektem Armii Stanów Zjednoczonych ds. UFO. Choć wspomniana komisja starała się umniejszać znaczeniu obserwacji to jednak ich doradca - autor niniejszej książki - w sposób rzeczowy i chłodny przedstawia nam fakty spotkan pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Oprócz wspomnianych spotkań autor poświęca też uwagę na opis obserwacji nocnych i dziennych. Dla zainteresowanych tematem pozycja obowiązkowa.

Fasoletti | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Książka, którą pewnie wielu kupiło z powodu zawartych w niej rzekomo sensacji, okazała się być zupełnie czymś innym niż się spodziewałem. Nie znajdziemy tu żadnych rewelacyjnych odkryć, nie uświadczymy spektakularnie rozwikłanych tajemnic, nie dowiemy się kompletnie nic nowego w temacie latających spodków. Doktor Allen Hynek skupia się mianowicie na problemie rzetelności badań nad UFO, a konkretne, wybiórcze przykłady zetknięć z tajemniczymi obiektami służą jedynie podkreśleniu metodologii badań i klasyfikacji jaką opracował.
W "Zetknięciu z UFO" same zetknięcia mają marginalne znaczenie. Autor skupia się na demaskowaniu kulisów działań komisji Condona oraz projektu Blue Book, wytykając błędy, niedopatrzenia, zaniedbania i ogólną ignorancję aparatu władzy wobec zgłoszeń spotkania z niezidentyfikowanymi obiektami latającymi.
Pozycja na pewno warta jest przeczytania, ale miłośnicy sensacyjnych teorii w stylu Danikena będą rozczarowani.