Okładka książki Pięcioro dzieci i "coś"

Pięcioro dzieci i "coś"

Autor:
Cykl: Piaskoludek (tom 1)
tłumaczenie
9788324019854
typ
papier
Bujaczek
6,48 (717 ocen i 35 opinii)

Opis książki

Edith Nesbit to znakomita pisarka angielska, klasyk literatury dziecięcej, twórczyni nowoczesnej literatury fantastycznej, autorka słynnego cyklu, w skład którego wchodzą: Pięcioro dzieci i „coś”, Feniks i dywan oraz Historia amuletu. Zwyczajne dzieci – Cyryl, Robert, Antea, Janeczka i Baranek, czyli ich najmłodszy brat, który nazywa się tak, bo kiedy pierwszy raz się odezwał, powiedział „mee!” –...

Zwyczajne dzieci – Cyryl, Robert, Antea, Janeczka i Baranek, czyli ich najmłodszy brat, który nazywa się tak, bo kiedy pierwszy raz się odezwał, powiedział „mee!” – przeżywają niezwyczajne przygody za sprawą magicznych osób i przedmiotów. Dzieci mogą podróżować po całym świecie, a także do przyszłości i przeszłości. Zawsze jednak najważniejsze są dla nich przyjaźń, dobro rodziny, wzajemna lojalność.

Dodatkową wartością książki jest fantastyczny przekład Ireny Tuwim, świetnej pisarki dla dzieci i autorki słynnego tłumaczenia „Kubusia Puchatka” oraz przepiękne, utrzymane w stylu epoki rysunki Marii Orłowskiej-Gabryś.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3536,Piecioro-dzieci-i-cos

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3536,Piecioro-dzieci-i-cos

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Evik | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Było raz sobie pięcioro dzieci: Robert, Antea, Janeczka, Cyryl i Baranek. W czasie wakacji wyjechali na wieś. Pewnego dnia, gdy bawiły się w kamieniołomie wykopali tajemniczego stworka. Chcieli wykopać dziurę do Australii (kto kiedyś nie chciał ;) ). Dziury nie wykopali, ale wykopali Psammetycha - duszka Piaskoludka. Duszek ten może spełniać życzenia. Dzieci chętnie korzystają z tej możliwości
- chcą być piękne jak dzień
- chcą mieć złote dukaty
- jedno z nich staje się przedmiotem pożądania
- chcą mieć skrzyła
- mieszkają na zamku
- jeden z nich staje się olbrzymem
- Baranek staje się dorosły
- Spotykają Indian
- ich mama znajduje ukradzione klejnoty

Większość ich życzeń była nieprzemyślana, lub wypowiedziana bez zastanowienia. Z większości życzeń wynikły problemy.
Nie chcę tu dawać spojlerów, ale jaka jest korzyść z bycia pięknym jak dzień, skoro nikt ich nie poznawał? Po co mieć złote dukaty, których nie można wydać?

Kiedyś na świecie żyło dużo duszków - Piaskoludków. Ludzie wted...

Isadora | 2010-10-28

Ciekawa,całkiem przyjemna bajka dla dzieci.
Piątka rodzeństwa: Antea, Janeczka, Cyryl i Robert oraz ich mały braciszek zwany Barankiem spędzają wakacje na wsi. Pewnego dnia w starym opuszczonym kamieniołomie znajdują dziwnego stworka. Jest to Piaskoludek, mający moc spełniania każdego życzenia, jakie się wypowie. Dzieci umawiają się z nim, że będą mieć jedno życzenie dziennie od wszystkich czworga. Tak zaczynają się ich przygody i kłopoty, bo spełnione życzenia okazują się często kłopotliwe, a nawet niebezpieczne...

Opowieść tę czyta się może nie z wypiekami na twarzy,ale na pewno ze sporym zainteresowaniem.Jest i morał,choć nienachalny,acz skłaniający do refleksji.
Polecam!

jezu7194 | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

Pierwsza prawdziwa książka fantasy jaką przeczytałem i chciałbym ją polecić nie tylko dzieciom ale także dorosłym. Opisuje ona spełnione marzenia oraz sytuację i zachowanie osób po ich stracie.

| 2013-11-20

Czytałem ją jeszcze w dzieciństwie. Wspaniała lektura dla dzieci. Przyznaję jej 10 na 10 możliwych gwiazdek.

A-- | 2010-10-08
Na półkach: Przeczytane, Dziecięca
Przeczytana: 2007 rok

Całkiem przyzwoita opowieść dla dzieci. Akcja dzieje się w tych samych czasach i okolicznościach co opowieści z Narnii. Rodzeństwo wyjeżdża na wieś w dla ochrony przed bombardowaniem wielkich miast podczas drugiej Wojny Światowej. Spotykają je niezwykłe przygody związane ze stworzeniem spełniającym życzenia. Oczywiście życzenia, nawet te niewinne, mają zawsze swoje nieoczekiwane konsekwencje. Książeczka z moralizatorskim zacięciem, ale nie nudna. Powieść doczekała się również ekranizacji.

Jarka | 2012-03-19
Przeczytana: 19 marca 2012

Są w moim życiu książki, do których lubię wracać, gdyż kojarzą mi się z pewnymi etapami, które przeszłam. Ostatnio dzięki uprzejmości Zielonej Sowy z ogromną radością zatapiam się w moich ukochanych lekturach z dzieciństwa. Obecnie przyszła więc pora na piątkę rozbrykanych dzieciaków i ich przygody.

Wakacje poza miastem to wspaniała sprawa. Nie ma hałasu, szkoły, a dodatkowo rodzice musieli wyjechać załatwić kilka ważnych spraw. Robert, Cyryl, Antea, Janeczka i Baranek nie martwią się jednak chwilowym brakiem rodziców i robią co mogą aby uprzyjemnić sobie wolne chwile. Pewnego dnia wpadają oni na pomysł, że pójdą pobawić się w nieopodal leżącym piaskowym kamieniołomie. Ku ich wielkiemu zdziwieniu okazuje się jednak, że jest on zamieszkany przez jakieś dziwne stworzonko- Piaskoludka, który oznajmia, że będzie spełniać codziennie jedno ich życzenie. Podekscytowane dzieciaki nawet nie podejrzewają ile przygód zaserwuje im to "coś" i w jak wiele tarapatów wpadną przez swoje nieprzemyśla...

Książeczki | 2013-03-08
Na półkach: Przeczytane, Znak emotikon
Przeczytana: 08 marca 2013

Książki czytam niemalże od zawsze. Gdy tylko moja mama nauczyła mnie składać pierwsze literki nie mogłam powstrzymać się od ciągłego trenowania swojej nowej umiejętności. Czytałam wszystko co popadnie zanim nie odnalazłam tematyki, która najbardziej przypadła mi do gustu. I choć z biegiem lat moje upodobania literackie bardzo się zmieniały jest jeden rodzaj książek, do którego mam szczególny sentyment. Jest to dziecięca literatura z Wielkiej Brytanii, której główną przedstawicielką przynajmniej w moim mniemaniu była F.H. Burnett. Uwielbiałam jej książki, a niektóre powieści czytałam tak często, że znam je niemalże na pamięć. Nie będę Wam wymieć tutaj jej poszczególnych utworów, bo nie o tym chciałam pisać. Mam nadzieję, że jeszcze będzie okazja przedstawić Wam utwory tej znanej pisarki. Dziś natomiast chcę Wam polecić książkę jej "koleżanki po fachu" z tego samego okresu. Przyznaję, że Edith Nesbit jak dotąd nie znałam. Ale przeczytawszy pierwsze strony tej powieści wiedziałam, że ksią...

vivi22 | 2013-02-15
Przeczytana: 05 lutego 2013

Muszę się Wam przyznać, że choć uwielbiałam czytać jako dziecko to nie miałam do czynienia z autorką a więc nie czytałam również tej książki. Dziwne? Nawet nie pamiętam, żebym gdzieś w bibliotekach tę książkę spotkała. Zupełnie nie wiedziałam czego spodziewać się po książce "Pięcioro dzieci i coś"...

Rzecz dzieje się na wsi lata temu. Gdy jeździło się karetą a w domu była służba. Oczywiście kareta i służba nie były dla każdego. Nasi mali bohaterowie mieli jednak te wygody na codzień. Cyryla, Roberta, Anteę i Janeczkę nie dzieli wielka różnica wieku. Ale mają jeszcze jednego brata Baranka. Nie ma on oczywiście na imię Baranek ale tak na niego wszyscy wołają. Baranek ma dwa lata i jak na dwulatka przystało jest wszystkiego ciekawy, ciągle zadaje pytania, chce być noszony na rękach i chce zawsze bawić się ze starszym rodzeństwem. A starsze rodzeństwo nie zawsze chce bawić się z Barankiem i chętnie pozbywają się towarzystwa brata gdy tylko mogą. Dzieci wymyślają sobie różne zabawy a ich d...

Przemek | 2013-11-01
Przeczytana: 04 listopada 2013

Historia jest przyzwoita, jest tu magia i dziecięce spojrzenie na świat, ale do połowy książki denerwowało mnie wodolejstwo w takim stylu (s.159, rozdział IV "Skrzydła"):
"[...] A słońce tymczasem chyliło się powoli ku zachodowi. (Musiałam napisać, że ku zachodowi, bo zawsze tak się pisze w książkach z obawy, że ktoś nieuważny mógłby pomyśleć, że słońce zachodzi na wschodzie. Ściśle mówiąc, nie był to najdokładniej zachód, ale coś koło tego). Więc słońce, powtarzam, chyliło się powoli ku zachodowi, a dzieci spały sobie beztrosko pod ciepłym przykryciem [...]"
Druga połowa książki była już lepsza pod tym względem, jakby autorka miała bardziej skrystalizowane wyobrażenie tego, o czym chce pisać.
Zastanawiam się tylko, dlaczego dzieci nie wpadły na to by poprosić Piaskoludka aby spełniał ich życzenia tylko po wypowiedzeniu jakiegoś hasła, np. "W Paryżu najlepsze kasztany są na Placu Pigalle":)

Ervisha | 2010-12-09

Książkę czytałam mając 10 lat.Jest to historia o dzieciach, które będąc na wakacjach znajdują na żwirowisku "COŚ" co sprawia ,że nie mogą się nudzić. Zaskakujące przygody i wciągająca akcja sprawiają, że książkę czyta się jednym, no dwoma tchami, a po skończeniu chce się sięgnąć po kolejne książki z tej seri. I jeszcze jedno: głównych bohaterów nie jest wbrew pozorom pięciu a sześciu i ten szósty jest moim zdaniem najfajniejszy. Książka dobra dla dzieci ale dorosłym też może się spodobać.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,