Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Idee". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
978-83-610006-04-6

Maurice Blanchot jest jedną z tych postaci współczesnej humanistyki, których nie sposób ani zlekceważyć, ani w pełni docenić. Jego teksty – filozoficzne, literackie, krytyczne - stanowią prawdziwe wyzwanie rzucone każdemu, kto starałby się zamknąć ich twórcę w jakieś gotowej etykiecie. Są one przede wszystkim nieustannym kwestionowaniem tego, jak pojmujemy sztukę, co wyznacza jej granice i decyduje o jej wpływie na nasz obraz świata i język, za pomocą którego używamy do jego opisu. Jednocześnie są przenikliwym dziełem rygorystycznej myśli i dowodem wielkiej namiętności do literatury. Książka, w której polscy autorzy mierzą się z pasją Blanchotowskiego pisarstwa, ma za zadanie nie tylko prezentację tego wciąż nieznanego w Polsce autora, ale także uczynienie rozważanych przez niego problemów naszymi problemami. Ponieważ chodzi o sprawy dla filozofii i sztuki fundamentalne, nikt kto chce uczyć się dziś krytycznego myślenia nie powinien przejść obok niej obojętnie.

Kapitalna panorama najważniejszych kategorii światopoglądowych Blanchota – intelektualny przewodnik po twórczości jednego z najważniejszych inspiratorów myślenia XX wieku. To, co najważniejsze w dorobku Blanchota – pisać z perspektywy nieuprzedzonej, opowiadać o spotkaniu z literaturą jako zderzeniu z tym, co nieprzewidywalne, pisać tak, aby przywracać literaturze zdolność wywoływania wstrząsu – zostało w tej książce nazwane i wyjaśnione. Jednocześnie prawdziwą zaletą omawianego zbioru jest zaciekawianie czytelnika dorobkiem Blanchota, odsyłanie w głąb jego twórczości, prowokowanie kolejnych pytań i dociekań.
Przemysław Czapliński.

źródło opisu: www.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: www.krytykapolityczna.pl

Hatszepsut | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

Uff... wreszcie skończyłam. Podejrzewam, że aby zrozumieć te wywody, potrzebny jest co najmniej doktorat z filozofii. Zaskakująco mało w tej książce napisano o Blanchocie.

nieznajome | 2014-11-05

Wymagająca książka. Potrzeba dużego zaplecza z filozofii

Artur Kiela | 2013-07-06
Przeczytana: 2011 rok