Najnowsze artykuły
Artykuły
Wybory 2023. Pełna lista obietnic kulturowychKonrad Wrzesiński4Artykuły
Weź udział w konkursie i wygraj książkę „Doppelganger. Sobowtór“ razem z biletami do kina!LubimyCzytać2Artykuły
Thom Hartmann ostrzega nas wszystkich przed zagładą. Pytanie tylko, czy nie jest już za późnoRemigiusz Koziński1Artykuły
Poznaj Marikę Echidnas – premiera debiutanckiej książki Agnieszki SzmatołyLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrzej Leśniak

5
6,3/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,3/10średnia ocena książek autora
13 przeczytało książki autora
58 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2019

2017
Bezpieczeństwo informacyjne w dyskursie naukowym
Andrzej Leśniak, Agnieszka Jezierska
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2017

2013
Ikonofilia. Francuska semiologia pikturalna i obrazy
Andrzej Leśniak
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2013

2010
Obraz płynny. Georges Didi - Huberman i dyskurs historii sztuki
Andrzej Leśniak
5,3 z 3 ocen
22 czytelników 0 opinii
2010

2007
Najnowsze opinie o książkach autora
Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna. Grzegorz Jankowicz 
6,7

Zgadzam się że książka bywa trudna do zrozumienia i potrzeba dużego zaplecza z filozofii. Z drugiej strony podobały mi się części które zrozumiałem, były intrygujące. I w sumie warto dać tej książce szansę dla nich. Co w niej mamy: Kafka, śmierć w literaturze, dialog między autorem-dziełem-czytelnikiem, powiązania Blanchota z francuską recepcją Nietzschego z jego negacją, afirmacją i wiecznym powrotem, spojrzenie, teoria Innego i rozmowy z nim, doświadczenie lektury (z Heideggerem),zewnętrzność, błąd życia - między Heideggerem a Freudem, miłość i śmierć - między retoryką Erosa a erotyką Tanatosa, interpretacja wierszy z odwołaniem do Blanchota i dialog o Blanchocie.
Widzimy Blanchota zarówno jako pisarza jak i filozofa. Mamy zarówno "Tomasza Mrocznego", jak i inne jego teksty. Widzimy jego fascynację Judaizmem (żydowskością?). Widzimy jaki wpływ na niego wywierają jego przyjaźnie/kontakty, jak te z Bataillem, Levinasem i Derridą. Blanchot jawi nam się jako osoba starająca się zgłębić doświadczenie lektury, kontaktu z Innym, śmierć, bycie i miłość.
Wśród wszystkich tekstów zamieszczonych w książce chciałbym wyróżnić ten Łukasza P. Wróbla "L'amour et la morte. Między retoryką Erosa a erotyką Tanatosa". Zaczyna się on od greckiego mitu androgenicznego by mówić nam na temat egzystencjalnej samotności ludzi, jak i miłości - oraz śmierci. Poetycki tekst, który zawiera też ujmujący opis aktu erotycznego. Naprawdę mi się spodobał i skłonił do znalezienia innych artykułów autora. Poza tym Agata Bielik-Robson przywołała faustowskiego Mefista jako ducha negacji uważającego świat oraz życie za błąd i chcący jego śmierci, to również oddziaływało na wyobraźnię. Myślę że wiele artykułów miało coś w sobie i wprawiało w kontemplatywny nastrój. Sugestywny był też wstęp zaczynający się od opisu pogrzebu Blanchota i mowy wygłoszonej o nim przez Derridę.