Widokówka z tego świata

poezja
Wrzosik

Adrian Tync | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Poezja Stanisława Barańczaka z "Widokówki z tego świata" to już nie nowofalowe, polityczne zaangażowanie, ale klasyczne w formie, zadziwienie rzeczywistością z wyraźnymi pointami, bliskie zaskoczeniom światem zawartych w utworach Wisławy Szymborskiej.
Pierwsza słowa tomu: "Który to świat, czy ten?" nakreślają aurę całości. Wyłapywanie detali codzienności, dotykanie nieoczywistego, szukanie Boga to określenia, którymi moglibyśmy zamiennie i skrótowo operować w opisie większości, jeśli nie wszystkich wierszy z "Widokówki...".

Dobry wybór dla lubiących metafizyczne dylematy i przekonanych o niezwykłości nawet najzwyczajniejszych z pozoru dni.

mansto | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Brakuje słów, by opisać kunszt (Kunszt!) Stanisława Barańczaka. Ten tom to ścisła czołówka polskiej poezji XX wieku. Co za siła słowa.

Aga | 2016-11-29
Misiachasia | 2016-11-14