Tryptyk z betonu, zmęczenia i śniegu

Wydawnictwo: Kos
wiersze, opozycja
poezja

Wydanie drugoobiegowe (podziemne).

źródło opisu: własny

źródło okładki: skan własny

Karol | 2015-07-09

Wybitna rzecz. Barańczak wychwytuje nawet najmniejszy fałsz z języka potocznego, języka propagandy i mediów, tworząc autorską, bezczelną i szczerą wypowiedź. Zaryzykuję tezę, że mamy tutaj podwaliny nie tylko dla niemal całej polskiej poezji współczesnej, ale też dla, ot choćby, "Dnia świra" Marka Koterskiego.

Margoo | 2011-12-06

Poezja Barańczaka z "Tryptyku z betonu, zmęczenia i śniegu" wspomina o dramatach codzienności. Codzienności głęboko upodlonej.

Barańczak - do momentu wyjazdu z kraju poeta wybitnie miejski, od początku twórczości zrośnięty z dużym miastem, koncentrujący się na tym, co pozornie najbliższe. Jego przestrzeń to osiedla z wielkiej płyty, zimowa szarość, zatłoczony autobus, kolejka w sklepie.
W takim pejzażu rozgrywa się dramat człowieka. Ciasnota, brak miejsca i nieprzystawalność do rzeczywistości znamionują kreację bohaterów uwięzionych w kleszczach nie swoich mieszkań, wywołując poczucie beznadziejności losu i swoistej fatalności.

Barańczak tworzy obraz człowieka zagubionego w wielkim betonowym świecie. Obraz przerażającego, pustego blokowiska. Przerażająco pustego życia.
Gorzka ironia przebijająca z utworów odzwierciedla smutek, osaczenie i osamotnienie. Mieszkania dają tylko pozorne poczucie własności i bezpieczeństwa, ale nie zabezpieczają przed chaosem egzystencji, przed...

wmiędzyczasie | 2016-10-24
Przeczytana: 2011 rok