Tutaj

9788324032006
literatura polska
poezja
Ag2S

Zdumiewające, ile światów pomieścić można w dziewiętnastu wierszach!

Wiersze Szymborskiej uderzają nagromadzeniem szczegółów widzialnego i niewidzialnego świata, który jest źródłem nieustannego zdumienia. W każdym niemal wierszu kryje się bogactwo niespodzianek i odkryć.

Edycja specjalna tomu ilustrowana jest skanami rękopisów i maszynopisów poetki.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Przemek Skoczyński | 2019-07-17
Przeczytana: 15 lipca 2019

Szymborska ma ten dar, że posługując się prostymi i w sumie mało poetyckimi środkami, wypala ci w duszy dziurkę za dziurką...

pocahontas_88 | 2019-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Szymborska... mistrzyni obserwacji

Słonie_jajo | 2019-01-05

Cudowny zbiór przepięknych wierszy jednej w najwspanialszych Poetek. Uwielbiam

AisogHIStory | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Nic dodać nic ująć. Przepiękne i wzruszające, muszę kupić ten tomik i zawsze go mnieć na półeczce pod ręką.
Niesamowite jest to, że to są myśli, które miał każdy z nas, a zostały one opisane w tak podniosły i niepowtarzalny sposób ...
Te przemyślenia są cudowne, prowokują do zastanowienia. Niektórych wierszy nie da się przeczytać tylko raz, chce się je powtarzać i powtarzać bez końca.

mieszka | 2018-05-15
Przeczytana: 15 maja 2018

Usłyszałam wczoraj niezwykły news literacki. Literacki?!
Nazwiskiem Wisławy Szymborskiej nazwano odkrytą niedawno formę pierwotniaka. Cudnie. Nazwa tego czegoś , małego, mikro, niezauważalnego brzmi: Cyrea szymborska. Jest to otwornica, która żyje na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego.
Pani Wisławie bardzo by się to spodobało - tak myślę. Fajniejszy hołd niż pomnik. I jaki adekwatny.
Szymborskiej wiedza imponuje - w każdym wierszu. Też tu uczyłam się świata.

Test poniżej z :
Pancerzyk z ziaren piasku, ostatnia komora zakończona niskim łukiem, wszystko odróżniało tę otwornicę od innych - tak profesor Jan Pawlowski opisuje Cyreę szymborską, czyli pierwotniaka nazwanego tak na cześć noblistki. Współpracująca z Pawlowskim doktor Maria Holzmann z Uniwersytetu Genewskiego odkryła ten nowy gatunek jednokomórkowca na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Zainspirowana wierszem Wisławy...

domii123 | 2018-05-05
Przeczytana: 02 maja 2018

Pani Wisława w swojej poezji zawiera wszystko, co siedzi mi w sercu. Była tak dobrym i wnikliwym obserwatorem, zauważała rzeczy, o których inni nawet nie myśleli. Jej twórczość ma dla mnie dużą wartość.

olaf2009 | 2017-10-27
Przeczytana: 27 października 2017

Wiersze wyrażające refleksje egzystencjalne współczesnego człowieka. Poetka dokonuje swoistego rozrachunku przeszłości i snuje rozważania filozoficzne na temat współczesnej rzeczywistości przez pryzmat historii i pamięci. Opisuje prozę życia, codzienne lęki, zagubienie w bezmiarze kosmosu i mikrokosmosu. Wybiegając w nieuchronną przyszłość poszukuje tożsamości i tego co w życiu ważne.
„Życie na ziemi wypada dość tanio.
Za sny na przykład nie płacisz tu grosza.
Za złudzenia – dopiero kiedy utracone.
Za posiadanie ciała – tylko ciałem.”

AngryMonkey | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Wisława Szymborska miewa wiersze specyficzne, jednak lekkie, dotyczące życia codziennego. O sprawach trudnych (o których czasem się nie myśli) pisze delikatnie, bez oporów. Warto trochę się zastanwić nad jej wierszami, gdyż mogą dać do zrozumienia, jak życie jest piękne oraz ważne i nie warto przejmować się głupotami. A także na chwilę przystańmy i spójżmy na to, co nas otacza.

effic | 2017-08-20

Ważny i bliski zbiór.

| 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Piękny tomik, cudowne wiersze. Choć powiem szczerze​, że wolałam tomik Wisławy Szymborskiej pt. "Chwila". Polecam z całego serca, i żałuję, że nie ma ich więcej!

15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.

Wygraj pakiet tomików Szymborskiej!

Dziś mijają trzy lata od śmierci Wisławy Szymborskiej - poetki, eseistki, krytyka literackiego, tłumaczki, felietonistki, laureatki literackiej Nagrody Nobla. Zamiast kolejny raz po prostu wspominać zmarłą poetkę proponujemy Wam udział w konkursie, w którym do wygrania będą pakiety jej tomików, ufundowane przez Wydawnictwo Znak.