Normalne ślady użytkowania

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
978-83-7858-023-2
Luis

Gdyby ktoś zapytał, czym jest ta powieść, odpowiedziałbym bez namysłu: Świętym Symbolem Chrześcijan przez jedne silne ramiona stawianym do pionu, przez inne sprowadzanym do poziomu.Pamiętnym konfliktem pod Pałacem Prezydenckim ukazanym z perspektywy pokładu statku pasażerskiego Europa Palace zmierzającego z Wenecji na grecką wyspę Korfu.Portretem ludzi „idei”. Groteskową wizją walki o „jedyną słuszną rację”. Trzecią stroną w dwustronnym konflikcie. Spisaną na nowo kroniką upadku człowieka, który od wieków niezmiennie upodobanie odnajduje w górnolotnych hasłach ustanawianych przy użyciu siłowych rozwiązań.Jest też tragikomiczną opowieścią o ludziach próbujących odnaleźć utracony spokój podczas morskiej podróży, która dla kilku z nich zakończyć ma się w sposób najsmutniejszy z możliwych. Najnowsza powieść Sławomira Łuczaka – autora m.in. „Archipelag Rynek"”, „Chłopców”, „Polski” i „Namiętności w miejscu publicznym” skrzy się humorem, zdumiewa precyzją słowa

źródło opisu: www.etiuda.net

źródło okładki: www.etiuda.net

Luis | 2013-06-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Oto spod pióra Sławomira Łuczaka wyszła kolejna świetna powieść. Zresztą, jak mogło być inaczej? Fani twórczości prędzej czy później i tak sięgną po tę książkę, zaś ci, którzy autora kojarzą średnio lub wcale powinni wiedzieć, że na rodzimej scenie literackiej należy on do bardzo wąskiego grona pisarzy utalentowanych i myślących.
Tym razem autor rozprawia się z najbardziej absurdalnym konfliktem ostatnich lat, czyli z tym, co stało się z tym narodem po katastrofie smoleńskiej. Nie znajdziemy tu patosu, opowiadania się po którejkolwiek ze stron, bo jakże się tu opowiedzieć? Znajdziemy za to potworny niesmak i niemożność odnalezienia się w chorej, podsycanej przez media i polityków sytuacji. Łuczak twardo rozprawia się (nie po raz pierwszy!) z naszymi cechami narodowymi, a do tego celnie komentuje rodzimy rynek czytelniczy. Oto bowiem główny bohater dostaje od swojego wydawcy zlecenie napisania kryminału, czyli gatunku przechodzącego ostatnimi czasy prawdziwy rozkwit. Bo czy może być...

survivor | 2014-04-04
maarta21 | 2014-10-29