Uzbrojona demokracja. Theodore Roosevelt i jego Ameryka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieje polityczne Stanów Zjednoczonych od roku 1900". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Neriton
978-83-7543-232-9
historia
Marcin

Książka otwiera wielotomowy cykl historii Stanów Zjednoczonych XX i XXI w. W omawianym okresie (1900–1912) Ameryka pozostawała w cieniu niezwykłej postaci – Theodore’a Roosevelta, prezydenta z przypadku. Był on uosobieniem dążenia swego narodu do wielkości, ale też poszukiwania sprawiedliwszego modelu społecznego; człowiekiem ambitnym do szaleństwa, czasem małostkowym, a czasem wybitnym. Chciał, aby amerykańska demokracja stała się bardziej „uzbrojona” – dla sprostania wyzwaniom zewnętrznym, ale i pilnowania zasad wspólnego dobra u siebie.

źródło opisu: Wydawnictwo Neriton, 2012

źródło okładki: http://www.neriton.apnet.pl/

Roman Dłużniewski | 2016-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

To moja książka. Zaremba faktycznie pasjonuje się historią USA i potrafi o tej historii pisać. Mnóstwo faktów, anegdot, dat, nazwisk. Teddy Roosevelt i jego Rough Riders. Wszystkim, nie tylko tym zafascynowanym Stanami!!

pawelpe | 2015-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 08 września 2015

Warto przeczytać.
Stany Zjednoczone sprzed stu lat to zupełnie inny świat. Niewiele jest podobieństw do sytuacji na ówczesnych ziemiach polskich, chociaż i tu i tam socjalizm oraz rewolucja były popularnymi straszakami. W Stanach jednak obywatele od wielu lat już kształtowali swoją demokrację w sposób nie wolny od korupcji i przemocy. Polskie doświadczenia są nieco inne.
Autor wydaje się być zafascynowany postaciami epoki, niezależnie od ich politycznego profilu. Podziały zresztą przebiegały inaczej niż współcześnie, np. demokraci byli bardziej zaangażowani w segregację rasową, na ogół jednak poglądy polityków bardziej zależały od ich pochodzenia i reprezentowanych grup niż partii.
Można się nieraz pogubić w tłumach postaci, natłok faktów i idei też bywa momentami trudny do strawienia, jednak generalnie czyta się bardzo dobrze, autor nie boi się ocen i rozważań. Tematyka interesująca, dość egzotyczna dla mnie. Mimo wszystkich różnic pomocne w zrozumieniu współczesnej Ameryki.

Konkwistador_druku | 2014-11-26

Ma być tej historii USA aż 10 tomów! Nareszcie synteza z bogatą bibliografią, napisana przez konserwatystę z Polski. Dużo dobrego publicystycznego pióra, które każe zadawać pytania, wątpić, kwestionować, a pozwala sobie na bardziej krwisty opis Theodore'a Roosevelta, którego prezydentury nie chcieli nawet ludzie z jego partii. W tej barwnej panoramie anglosaskiej historii spotkamy też młodego Winstona Churchilla wkraczając w wiek XX, a sięgniemy też wgłąb XIX stulecia poznając Grovera Clevelanda.

Może brak historycznego warsztatu sprawia, że zalew informacji nie jest jakoś szczególnie uporządkowany - może z tomu na tom historia będzie pisana coraz lepiej?

Marchi | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014