Trzy mądre małpy

Wydawnictwo: Wydawnictwa Sportowe i Naukowe
orchisss

Polska odpowiedź na książkę Harukiego Murakamiego "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu". Kiedy łapie cię zadyszka po wejściu na drugie piętro, a waga pokazuje trzy cyfry, możesz albo zaakceptować siebie, albo... wziąć się do roboty. Kiedy zawodowo jesteś na skraju wypalenia i przestajesz widzieć sens w tym, co robisz, możesz albo zaakceptować ten fakt, albo... wziąć się do roboty. Łukasz...

Łukasz Grass w obu przypadkach wybrał to drugie rozwiązanie. Źródłem pozytywnych zmian był dla niego triathlon. "Trzy mądre małpy" nie są jednak ani poradnikiem, ani opisem drogi "od zera do bohatera". To bardzo intymny notatnik męża, ojca, dziennikarza i zawodnika. Po tej lekturze nabiera się ochoty, żeby wyłączyć telewizor, włożyć na nogi sportowe buty i iść pobiegać. A potem z nową energią można zacząć realizować swoje marzenia.

źródło opisu: Wydawnictwa Sportowe i Naukowe, 2012

źródło okładki: najlepszyprezent.pl

Marfield | 2014-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Czyta się w mgnieniu oka. Łukasz Grass - znany dziennikarz - pisze o braniu się w garść i ruszeniu zadu z kanapy czy innego urządzenia, do którego jest on przyspawany. Zwraca uwagę, że w naszym kraju aktywność fizyczna i równorzędny rozwój zarówno głowy jak i ciała cały czas jest traktowany jako coś dziwnego a nawet wstydliwego. No bo jak to, mam się spocić?!?!
Autor daje świadectwo, że zmiana trubu życia i zaangażowanie się w sport (w jego przypadku jest to triathlon) pozwala na zdecydowaną poprawę jakości życia i odkrycie zupełnie nowego obszaru czerpania satysfakcji. Oczywiście sprawa nie musi być taka prosta no bo czasem trudno zrozumieć i zaakceptować zachodzące zmiany przez rodzinę, co może rodzić napięcia. W dłuższej perspektywie i przy rozsądnym podejściu wszystkich stron, korzyści jednak bezsprzecznie przeważają i ja się z tym zdecydowanie zgadzam.
Poza głównym przekazem książki mamy jeszcze sporo ciekawych i krytycznych przemyśleń na temat funkcjonowania korporacji i...

orchisss | 2012-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Przyznam szczerze i na wstępie - do mało której książki byłam tak sceptycznie nastawiona, jak do "Trzech mądrych małp" Łukasza Grassa. Problemy z motywacją (swoją, własną, prywatną) na tyle utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie ma złotego środka, że przestałam wierzyć we wszelkie magiczne poradniki i motywatory. Trzeba po prostu swoje cztery litery ruszyć z kanapy i nie ma w tym wielkiej filozofii. Jakież było więc moje zaskoczenie, kiedy okazało się, że autor ma dokładnie takie samo przeświadczenie. A książka to po prostu luźny zapis jego zmagań i drogi do zmian. I o zgrozo, jego system działa!

Łukasz Grass to dziennikarz, znany chociażby z TVN24, TOK FM czy "Kawy czy herbaty". Scenariusz zmian jego życia był dość stereotypowy - dopadł go klasyczny wyścig szczurów, nieustanny szlak praca-dom, stres, nagradzanie samego siebie słodyczami i alkoholem, a finale - misiek z trzycyfrową wagą i zadyszką na dystansie kilku pięter. Część z nas pogodziłaby się z takim stanem faktycznym,...

Ewa | 2013-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Sport to dla mnie dość odległe pojęcie. Ostatni raz regularnie (o ile tak można to określić) ćwiczyłam na pierwszym roku studiów, kiedy to mieliśmy obowiązkowe zajęcia z wychowania fizycznego. Trudno to było jednak nazwać ćwiczeniami, ponieważ wybrałam dla siebie siłownię, gdzie chodziło się udawać, że coś się robi. Od tamtej pory jestem typowym kanapowcem, którego jedynym wysiłkiem fizycznym jest bieg krótkodystansowy do stojącego na przystanku tramwaju oraz przenoszenie ciężarów w postaci siatek z zakupami na drodze market – mieszkanie.

Dlatego też czułam się nieco jak hipokrytka wciskając blogerom literackim „Trzy mądre małpy” Łukasza Grassa do recenzji, tym bardziej, że sama nie znałam ich treści. Tylko jak mogłam znać, skoro okres promocji był najgorętszym okresem w pracy, nie wiedziałam w co ręce włożyć i zostawałam po godzinach, nie mówiąc już o tym, że to były moje początki w firmie. Natomiast gdy już miałam okazję przesłuchać audiobooka, zaczęłam się zastanawiać „a co...

Bartosz Kamejsza | 2015-01-16
Przeczytana: 2012 rok

Trzy Mądre Małpy dostałem w prezencie, i trochę przeczekały - a szkoda. Książka wprost napisana dla mnie. Karierę Thriatlonową Łukasza Grassa śledzę do dzisiaj i z chęcią czytam jego felietony.

Nie mniej istotne, w bardzo dobitny sposób autor krytykuje też sposób podawania wiadomości przez dzisiejsze media. Znana wszystkim sprawa "matki Madzi", która w moim przypadku do tego stopnia zniechęciła mnie do TV oraz onetów że do dziś nie jestem na bieżąco z sytuacją polityczną w kraju:), autora Trzech Mądrych Małp skłoniła do rezygnacji z pracy w newsroomie i zmiany trybu życia.

Książka ta jest silnie motywująca do uprawiania sportu. Zmagania człowieka z samym sobą, wyznaczanie sobie celów, walka z własnymi słabościami są uniwersalne i nie ograniczają się wyłącznie do amatorskiego uprawiania sportu.

gregorick | 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki, 2016
Przeczytana: 17 maja 2016

Popularna w środowiskach biegowym i triathlonowym książka reklamowana jako odpowiedź na "Co myślę, gdy myślę o bieganiu" Murakamiego. Otóż moim zdaniem to czysty chwyt reklamowy, bo łączy obie lektury jedynie tematyka biegowo-triathlonowa i to, że obie są w sporej mierze autobiograficzne. Obu panów sporo jednakowoż różni, choćby to, że Murakami jest z biegaczem i triathlonistą, a Grass dokładnie odwrotnie ;-)
Książkę przeczytać warto, szczególnie gdy szuka się motywacji do rozpoczęcia treningów, lub gdy mamy dość życia w kieracie w pracy, w biegu, i chcemy coś zmienić w życiu. Ja odebrałem "Trzy mądre małpy" jako hołd oddany dyscyplinie sportowej, dzięki której autor odzyskał swoje życie, jakkolwiek patetycznie to nie brzmi.

NataliaKatarzyna | 2014-01-10
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Krzysztof | 2013-05-05
Przeczytana: 04 maja 2013

Z czystym sumieniem polecam, książka naprawdę motywuje.

Duncan | 2014-03-24

Ta książka jest trochę o wszystkim i o niczym. Mamy trochę o dziennikarstwie, o treningu i o tym jak łączyć wszystko.
Przypomina raczej lekko zredagowane wpisy z jakiegoś bloga a nie świadomie pisaną książkę. Ogólnie można przeczytać, jednak jest wiele ciekawszych pozycji tego typu jak np. "Dzień z życia triathlonisty" czy biografia Wellington.

Piotr Miecznikowski | 2013-09-01
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Ciekawe są tylko opisy samych startów, ale to tylko dlatego że się tym interesuję

TieM | 2019-05-13