Dogonić Kenijczyków. Sekrety najszybszych ludzi na świecie

Running with the Kenyans
bieganie, sport, maraton
sport
joly_fh

Adharanand Finn, współpracownik „Runner’s World”, przez wiele lat przyglądał się kenijskim biegaczom i ich zwycięstwom w najsłynniejszych biegach długodystansowych, maratonach oraz biegach ulicznych, aż w końcu zapragnął poznać sekret ich niebywałej szybkości i przekonać się, czy zdoła dotrzymać im kroku. Zabrawszy rodzinę (i sprzęt do biegania), przeniósł się z angielskiego hrabstwa Devon do...

Zabrawszy rodzinę (i sprzęt do biegania), przeniósł się z angielskiego hrabstwa Devon do niedużego miasteczka Iten w Kenii, światowej stolicy biegania, ojczyzny setek najwybitniejszych kenijskich sportowców. Finn zawiązał buty, postawił nogę na szlaku i zaczął biegać ramię w ramię z mistrzami olimpijskimi, młodymi obiecującymi sportowcami i bosonogimi dziećmi. Jadł to samo, co oni, jeździł z nimi na obozy treningowe, rozmawiał z ich trenerami i wstawał o piątej rano, by biegać po wzgórzach. Zwieńczeniem tego trudu była realizacja marzeń: start u boku Kenijczyków w pierwszym maratonie Adharananda, niełatwym wyścigu przez krainę lwów.

Dogonić Kenijczyków to jednocześnie relacja z wnikliwych badań i opis osobistej przygody. To opowieść dla każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się, dlaczego Kenijczycy są tak szybcy i czego moglibyśmy się od nich nauczyć.

źródło opisu: Galaktyka, 2013

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/

klaudynka | 2017-05-19
Na półkach: Reportaż, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 maja 2017

Świetny reportaż nie tylko dla fanów biegania. Czemu tak uważam? Bo to jest podobna rzecz, co czytanie biografii sławnych ludzi, którzy coś osiągnęli w życiu. Chcemy się dowiedzieć czegoś o ich podejściu do życia i najlepiej wyciągnąć z tego dla siebie jakąś naukę. Tu natomiast mamy opowieść, jak to się stało, że ubogi mieszkaniec afrykańskiej wioski bije na głowę biegaczy z bogatych zachodnich państw? Czyż nie chcemy dowiedzieć się, co może być ważniejsze niż pieniądze i dostęp do najnowszych technologii?

Dowiemy się, że samo "bycie Kenijczykiem" jeszcze nie sprawia, że automatycznie będziesz dobrze biegać. W swojej książce autor krok po kroku relacjonuje jak poznawał realia obowiązujące w Kenii - każda strona to kolejne ciekawostki, które razem zebrane pomagają zrozumieć fenomen kenijskich biegaczy. Dodatkowo żywe opisy Afryki sprawiają, że aż ma się ochotę jechać do Kenii zobaczyć to na własne oczy.

Książkę bardzo przyjemnie się czyta - nie ma żadnych dłużyzn, a autor ma...

Dailymoth90 | 2016-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Książka natchnęła mnie pozytywną energią. Jest inna niż pozostałe pozycje z galaktyki z tej serii, aczkolwiek pozostałe też są dobre (nie wszystkie niestety...).
Bardzo mnie wciągnęła historia Finna. Najbardziej to, że przypomina mi normalnego człowieka a nie człowieka maszynę do ultramaratonów. Autor miał cel, postawił przed sobą trudne pytanie, które nawet mimo tej książki (ba, choćby pojawiło się ich milion milionów) to dalej pozostanie to zagadką dla ekspertów wierzących ślepo w naukę. Sama jestem jednym z takich ludzi, dla których niezbędną podstawką jest nauka. Nie od dziś wiem jakie cuda potrafi zdziałać i ile wyjaśnić. Ale w Kenii jest inaczej. Jestem pełna zachwytu. Przy tej książce nawet nie potrafiłam usiedzieć spokojnie na czterech literach. Dowód? Siłownia o godzinie 23 (całodobowa) z zapaleniem krtani. I co? Na następny dzień odzyskałam swój głos :) Wypociłam tego wstrętnego wirusa. OBOWIĄZKOWA LEKTURA DLA BIEGACZY. Za niedługo zawiśnie plakat na mojej ścianie z...

piotruch | 2013-09-23
Przeczytana: lipiec 2013

Bardzo przyjemna książka traktująca o bieganiu, ale nie tylko. Główny bohater a zarazem autor opisując fragment własnego życia nie ograniczy się tylko do biegania. I tak poznamy jego rodzinę, obawy i oczekiwania związane z wyjazdem do Kenii, trochę wspomnień z dzieciństwa. Autor przedstawi nam wielu kenijczyków, którzy zdradzą nam własny sposób na postrzeganie świata i stosunek do biegania jakże inny od naszego.
Książkę czyta się lekko i niestety bardzo szybko, za szybko. . .

piqulina | 2013-12-31

Podróż do Kenii z Adharanad'em Finnem, jego żoną Mariettą i trójką dzieci, to wspaniała przygoda, białego człowieka "mzungu" na czarnym lądzie. A treningi i wyzwania biegowe z bohaterem i jego Kenijskimi przyjaciółmi, to doskonała inspiracja dla miłośników biegania. Do tego poruszające wyobraźnię opisy miejsc, ludzi, wydarzeń, zwyczajów, kuchni, przyrody. Dają wartą polecenia pozycję dla szukających dobrego reportażu i drugiego dna istoty biegania.

KubaBl | 2013-12-22

Żadnych super sekretów Finn nie zdradza, ale za to pokazuje, że Kenijczyk też człowiek i ciężką pracą można wiele osiągnąć. To nie takie oczywiste dla nas kanapowców z Europy. Wciągająca książka.

Patryk De | 2016-06-22

Świetnie napisana książka. Motywuje do dalszych treningów :)

lepkareka | 2014-07-24

Calkiem przyjemna.