Druga wojna światowa

- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2013-02-18
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-02-18
- Data 1. wydania:
- 2012-06-07
- Liczba stron:
- 1056
- Czas czytania
- 17 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324021611
- Tłumacz:
- Grzegorz Siwek
- Tagi:
- druga wojna światowa
Gdybyś miał przeczytać w życiu tylko jedną książkę o II wojnie światowej, powinna to być książka Beevora.
Przełomowa panorama II wojny światowej. Dzieło życia prekursora nowoczesnej historii wojskowości
Pisząc swój niezapomniany Stalingrad, Antony Beevor stworzył podwaliny współczesnej historii wojskowości. W Berlinie 1945, Krecie i D-Day szokował spojrzeniem na wojnę z perspektywy szeregowych żołnierzy. Teraz powraca z przełomową książką, która ukazuje pełną panoramę II wojny światowej. To błyskotliwa, poruszająca i dogłębna analiza największego konfliktu w dziejach ludzkości.
Od walk na granicy radziecko-chińskiej w sierpniu 1939 roku, przez kampanię wrześniową, podbój Francji i atak na Pearl Harbor, aż po D Day, upadek III Rzeszy oraz kapitulację Japonii. Beevor perfekcyjnie odmalowuje każdy kolejny etap wojny. Ukazuje jej okrucieństwo, uwydatnia ogrom i udowadnia, że globalny konflikt był przede wszystkim tragedią zwyczajnych ludzi. To kontrowersyjna i nowatorska praca historyczna oraz pasjonująca lektura, od której nie sposób się oderwać.
Dzieło życia jednego z najwybitniejszych historyków wojskowości, po którym historia XX wieku już nigdy nie będzie taka sama.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Kompendium wiedzy
Antony Beevor to jeden z najlepiej znanych i najbardziej poczytnych historyków, którzy w swojej pisarskiej karierze skupili się na drugiej wojnie światowej. Jego „poczytność” wynika z prostego powodu – książki sygnowane nazwiskiem Beevor to nie tylko rzetelna literatura historyczna, ale przede wszystkim doskonała książka, która z przyjemnością przeczyta każdy – nawet laik w tym temacie. Autor bowiem nie sili się na tysiące tabelek, miliony nazwisk i mnóstwo danych statystycznych – w najnowszej książce stawia bowiem na realność, posługując się z niebywałą wprawą cytatami osób, które w opisywanych przezeń wydarzeniach brały udział. Dzięki temu „Druga wojna światowa” przypomina momentami książkę przygodową, której tempo jest naprawdę niesamowite. Nie oznacza to jednak, że elementy drastyczne lub godne potępienia zostały zeń wyeliminowane – wręcz przeciwnie – są one piętnowane, acz z wrodzoną Brytyjczykom flegmą. Ta „brytyjskość” pojawia się jeszcze w kilku momentach, szczególnie gdy dotyczy wojennych losów ziomków autora. Jednak to co naprawdę może zainteresować, a może nawet zachwycić (szczególnie pasjonatów historycznych), to zupełnie odmienne od znanego ze szkoły spojrzenie na wojnę, która dotknęła także nasz kraj. Jest ono zresztą bardzo podobne do tego, do którego przyzwyczaił nas Norman Davies – bez nadęcia i zbytniego rozpatrywania szczegółów, które często są mało znaczące i niewiele wnoszą do tzw. prawdy historycznej. Oczywiście Beevor, jak każdy człowiek ma swoje zdanie i zapatrywania, co dość łatwo wypatrzeć (od choćby lekko lewicowe odchylenie), ale któż ich nie ma?
Jest jeszcze coś, co sprawia, że ta książka czyta się praktycznie sama, mimo ogromnej (ok. 1000 stron) objętości – Beevor niesłychanie dynamicznie zmienia fronty wojny – z zachmurzonej Europy przenosząc nas na Czarny Ląd, by stamtąd szybko przeskoczyć do mroźnej Rosji lub parnej Azji. Dzięki temu czytelnik nie zdąży „zmęczyć” się jednym tematem i z ciekawością zajmie się kolejnym. Niestety wprowadza to też troszkę zamętu przestrzennego i czasowego, szczególnie dla tych, którzy słabiej orientują się w historii tego okresu. Ale zysk jest chyba jednak większy.
Książka, poza tekstem, oferuje też dwa „zestawy” fotografii, które doskonale uzupełniają to, co widzimy oczyma wyobraźni (czasem nieźle ją pobudzając). W jej wykorzystaniu pomaga niesłychanie przyjazny czytelnikowi styl autora – bardzo klarowny i niesłychanie bogaty. Niestety zawiodła trochę korekta – błędów bowiem jest sporo. Wielu odstraszy też format książki – wspomniana liczba stron swoje waży i wymaga dodatkowo sztywnej oprawy – a taka kombinacja już w rękach ciążyć potrafi. Jednak warto po „Drugą wojnę światową” sięgnąć, choćby jako uzupełnienie swoich wiadomości. Jak nie przed tegoroczną, to może przed przyszłoroczną maturą.
Bartek `barneej` Szpojda
Popieram [ 23 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Przepadłam w lekturze „Drugiej wojny światowej” Beevora. To dzieło kompletne i totalne. Monumentalne zarówno objętościowo jak i treściowo. Mnogość źródeł, liczba pozycji w bibliografii i ogrom pracy włożonej w napisanie tej książki oszałamia i wzbudza podziw. Beevor doskonale sprawdza się w roli przewodnika po niezwykle bogatej historii 2 wojny światowej. Historyk posiada wyjątkowy dar do przejrzystego przekazywania wiedzy. W każdym zdaniu czuć pasję autora. Wielość poruszanych wątków, problemów i prezentowanych informacji w żadnym momencie nie przytłacza. Gdyby podręczniki do historii były napisane jak „II WŚ” to klasy o profilu historycznym święciłyby rekordy popularności, a na jedno miejsce na studiowanie historii byłoby więcej kandydatów niż na japonistykę. Beevor poza omówieniem tych szeroko znanych wydarzeń z czasów II WŚ jak Holocaust czy bitwa pod Stalingradem przybliża rownież mniej znane epizody, o których w szkołach nie mówią ani słowa -to m.in. kampania północnoafrykańska, wojna zimowa - żeby wymienić kilka. Całość wciąga niemiłosiernie i pomimo, że to książka historyczna to czyta się z większymi emocjami i wypiekami na twarzy niż 99% kryminałów. I jak to z literaturą faktu - wstrząsa i przeraża dużo bardziej niż nawet najmocniejszy rasowy horror. Dla miłośników pozycja obowiązkowa!
https://www.instagram.com/romyczyta
Przepadłam w lekturze „Drugiej wojny światowej” Beevora. To dzieło kompletne i totalne. Monumentalne zarówno objętościowo jak i treściowo. Mnogość źródeł, liczba pozycji w bibliografii i ogrom pracy włożonej w napisanie tej książki oszałamia i wzbudza podziw. Beevor doskonale sprawdza się w roli przewodnika po niezwykle bogatej historii 2 wojny światowej. Historyk posiada...
więcej Pokaż mimo toW skrócie jest to Biblia II wojny światowej. Książka opisująca po kolei wszystkie najważniejsze wydarzenia tego konfliktu. Mimo, że jest to bardzo obszerny historyczny dokument, to szybko się ją czyta, prawie jak powieść z fabułą.
Zawiera wiele cytatów z wypowiedzi/pamiętników żołnierzy, cywilów czy korespondentów. Jak dla mnie to mogłoby być więcej map opisywanych bitew, ale to chyba jedyna rzecz, do której można się przyczepić.
Bardzo polecam to 1000 stronicowe kompendium II wojny światowej (niczym 1000-letnia Rzesza ;] ), tym bardziej, że idzie ją dostać za około 50zl.
Jak dla mnie 9/10.
W skrócie jest to Biblia II wojny światowej. Książka opisująca po kolei wszystkie najważniejsze wydarzenia tego konfliktu. Mimo, że jest to bardzo obszerny historyczny dokument, to szybko się ją czyta, prawie jak powieść z fabułą.
więcej Pokaż mimo toZawiera wiele cytatów z wypowiedzi/pamiętników żołnierzy, cywilów czy korespondentów. Jak dla mnie to mogłoby być więcej map opisywanych bitew,...
Fabuła książki osadzona jest w świecie podzielonym na różne narody na jednej planecie. Dochodzi do wielkiego konfliktu militarnego obejmujacego ogromną część tych narodów, z których niektóre zawiązują sojusze, zrywają je, współpracują ze sobą lub też nie.
Książka jest dość zagmatwana i skomplikowana z mnóstwem wątków pobocznych, ale za to bardzo wciągająca i zaskakująca, chociaż mało realistyczna, bo za dużo w niej przypadku i nielogicznych zachowań.
Dużo ciekawych bohaterów pobocznych, bo ci głowni, to zbyt przerysowani i by się bardziej nadawali do walki z Jamesem Bondem lub Avengersami.
A tak poważnie, to myślę, że ciężko by było o lepszą książkę, która pozwoli zdobyć lub poszerzyć wiedzę o całym przebiegu drugiej wojny światowej. 10/10 bez żadnych wątpliwości.
Fabuła książki osadzona jest w świecie podzielonym na różne narody na jednej planecie. Dochodzi do wielkiego konfliktu militarnego obejmujacego ogromną część tych narodów, z których niektóre zawiązują sojusze, zrywają je, współpracują ze sobą lub też nie.
więcej Pokaż mimo toKsiążka jest dość zagmatwana i skomplikowana z mnóstwem wątków pobocznych, ale za to bardzo wciągająca i zaskakująca,...
Po prostu WOW!!! Zdecydowanie polecam, zwłaszcza tym którym się wydaje że wiedzą dużo o II wojnie światowej...dla mnie mnóstwo nowej wiedzy, mocna książka ukazująca brutalność wojny każdej ze stron. Ilu żołnierzy musiało zginąć z powodu chorych ambicji dowódców albo nieumiejętności dogadania się generałów. Rosjanie nie mieli wyboru, oni musieli być bohaterami. Atakując wroga mieli przynajmniej jakieś szanse na przeżycie, nawet jeśli z 10000 zostawało 320...wiele ciekawych historii i faktów.
Po prostu WOW!!! Zdecydowanie polecam, zwłaszcza tym którym się wydaje że wiedzą dużo o II wojnie światowej...dla mnie mnóstwo nowej wiedzy, mocna książka ukazująca brutalność wojny każdej ze stron. Ilu żołnierzy musiało zginąć z powodu chorych ambicji dowódców albo nieumiejętności dogadania się generałów. Rosjanie nie mieli wyboru, oni musieli być bohaterami. Atakując...
więcej Pokaż mimo toWitam
Recenzja tej książki była bardzo łatwa do napisania.
To pozycja rewelacyjna, przez duże R.
Zgadzam się ze ten przymiotnik jest często nadużywany ale nie w tym przypadku.
Nie będę wiec powtarzał superlatyw , które pojawiły się w poprzednich recenzjach.
Chciałbym za to zwrócić uwagę na kilka kwestii. Nie nazwałbym tego krytyka , bardziej zaproszeniem do dyskusji.
Rola tłumaczenia.
Ogromny szacunek dla Pana Grzegorza Siwka który tłumaczył ta”cegiełkę”.
Dostałem ta książkę na Boże Narodzenie a skończyłem ja czytać w pierwszych dniach stycznia. Trochę ponad tydzień. Jak na mnie błyskawiczna lektura. To wielka zasługa pana Grzegorza.
Mam porównanie, ponieważ czytałem również “Wojna w Hiszpanii” Pana Beevora, tym razem po angielsku. Musze przyznać , ze wstydem , ze nie bylem nawet w stanie przebrnąć przez nią do końca.
Mimo tematyki która niesamowicie mnie interesuje , sposób pisania był tak nieprzystępny ze musiałem się poddać.
W przypadku “II Wojny Światowej “ dzięki tytanicznemu wysiłkowi tłumacza książkę czyta się bardzo płynnie, wręcz wchłania , zupełnie “jak powieść” co zauważył także jeden z poprzednich recenzentów na “Lubimy czytać”
Jeden autor , dwa języki a zupełnie odmienne doświadczenia.
Myślę ze spróbuje jeszcze „Stalingrad” tego autora ale zdecydowanie będzie to polskie wydanie.
W „Drugiej wojnie” tłumacz kilkakrotnie poprawia czy wręcz tłumaczy pewne kwestie ważne z polskiej perspektywy. To ubogaca książkę.
Sympatie i antypatie
Mimo pewnych przebłysków , autor tego dzieła stara się wyrażać bardzo zrównoważone opinie. Nawet dramatyczne i pełne okrucieństwa epizody opisuje bardzo wyważonym wręcz beznamiętnym jerzykiem. Jego opis działań armii radzieckiej w Prusach Wschodnich nawet mimo tej narracji zostawia jednak długotrwałe , ponure i przytłaczające wrażenie.
Co ciekawe, w książce o wojnie domowej w Hiszpanii, nie udało mu się osiągnąć tej równowagi. Według mnie , mogę się mylić i chętnie wysłucham kontr-argumentów, widoczne są jego uprzedzenia do strony reprezentowanej przez gen. Franco.
Podobne wrażenie odniosłem także w odniesieniu to polskich elementów w tej książce. Nie wiem czy to mój polski egocentryzm się odzywa ale mam wrażenie ze to ciąg dalszy widocznej na Zachodzie tendencji , która często skutkuje niezbyt pochlebnym lub pobieżnym podejściem do polskich kwestii.
Witam
więcej Pokaż mimo toRecenzja tej książki była bardzo łatwa do napisania.
To pozycja rewelacyjna, przez duże R.
Zgadzam się ze ten przymiotnik jest często nadużywany ale nie w tym przypadku.
Nie będę wiec powtarzał superlatyw , które pojawiły się w poprzednich recenzjach.
Chciałbym za to zwrócić uwagę na kilka kwestii. Nie nazwałbym tego krytyka , bardziej zaproszeniem do dyskusji.
Rola...
Krótko: Arcydzieło!
Krótko: Arcydzieło!
Pokaż mimo toŚwietne i obiektywne opisanie największego konfliktu w dziejach ludzkości, z wzięciem pod uwagę niezwykle ważnych aspektów często pomijanych w innych tego typu pracach
Świetne i obiektywne opisanie największego konfliktu w dziejach ludzkości, z wzięciem pod uwagę niezwykle ważnych aspektów często pomijanych w innych tego typu pracach
Pokaż mimo toBardzo solidna synteza II wojny światowej. Jednakże poprzez całościowe ujęcie tematu zanika gdzieś styl Beevora znanego ze "Stalinngradu". Jego monografie sa jednak znacznie lepsze ze wzgledu na to że przedstawione sa losy zwykłych ludzi, żołnierzy , cywilów. Tutaj z oczywistych względów nie ma na to miejsca. Jednakże i tak jest to pozycja warta polecenia- solidne 8,5.
Bardzo solidna synteza II wojny światowej. Jednakże poprzez całościowe ujęcie tematu zanika gdzieś styl Beevora znanego ze "Stalinngradu". Jego monografie sa jednak znacznie lepsze ze wzgledu na to że przedstawione sa losy zwykłych ludzi, żołnierzy , cywilów. Tutaj z oczywistych względów nie ma na to miejsca. Jednakże i tak jest to pozycja warta polecenia- solidne...
więcej Pokaż mimo toPrzekrojowy opis wydarzeń II wojny światowej oraz wydarzeń bezpośrednio ją poprzedzających. Spojrzenie z wielu punktów widzenia, od żołnierzy do generałów. Mimo sporej objętości czyta się szybko jak powieść. Robi wrażenie bogactwo materiałów źródłowych.
Przekrojowy opis wydarzeń II wojny światowej oraz wydarzeń bezpośrednio ją poprzedzających. Spojrzenie z wielu punktów widzenia, od żołnierzy do generałów. Mimo sporej objętości czyta się szybko jak powieść. Robi wrażenie bogactwo materiałów źródłowych.
Pokaż mimo toBędąc, z oczywistych względów, zwolnionym z pisania "o czym to jest" pozwolę sobie tylko napisać dlaczego książka bardzo przypadła mi do gustu. Pierwsze to osoba autora i jego nastawienie. Lubię czytać Brytyjczyków piszących o historii bo zdają się mieć bardzo zdroworozsądkowe i krytyczne podejście do poruszanego tematu. Nigdy w polskiej książce nie znalazłem takich bezpośrednich ocen historycznych postaci. Beevor charakteryzuje polityków, przywódców i dowódców i nie są to oceny rodem z podręcznika historii do klasy IV szkoły podstawowej. Dostaje się tu i Rooseveltowi i Churchillowi, amerykańskim oraz brytyjskim generałom o francuskich nie wspominając. O ile krytyka Stalina i Hitlera jest czymś oczywistym to ich oponentów zazwyczaj ukazuje się przecież w dosyć zmitologizowanym ujęciu. Tymczasem np. Rooseveelt w opinii Beevora nie jest już po prostu nawiny w kontaktach ze Stalinem. Jego postawa wynika z cynizmu, wyniosłości i przekonania, że będzie dyktatorem potrafił manipulować, choć jak wiadomo było dokładnie odwrotnie. Beevor pokazuje jak ambicje jednostek, konflikty między nimi, czyjeś zadufanie, brawura lub tchórzostwo, megalomania, małostkowość, okrucieństwo a czasem zwyczajna miernota intelektualna wpływały na losy milionów.
Druga fajna rzecz w tej książce to szerokie spojrzenie na konflikt w wymiarze światowym i np. poświęcenie dużej uwagi wojnie japońsko-chińskiej . W pewnym momencie wiązała ona milion żołnierzy japońskich i angażowała kilka razy więcej środków niż japońska wojna na Pacyfiku. Z jej przyczyn Japonia nigdy nie mogła sobie pozwolić na konflikt z Rosją, co mogło mieć decydujące znaczenie dla losów świata jesienią i zimą 1941 roku. O przebiegu walk np. w Birmie czy Abisynii też miałem do tej pory pojęcie w zasadzie żadne.
Same działania wojenne Beevor opisuje przejrzyście, często sięgając do relacji uczestników walki. Dzięki temu czytając czujemy się "jakbyśmy tam byli" (wyświechtany slogan, wiem). Jakbyśmy gotowali się razem z żołnierzami w piaskach Sahary, zamarzali zimą w Rosji albo gnili w wilgotnej azjatyckiej dżungli. Pisze o nerwicy frontowej, samookaleczeniach, dezercjach, różnych przemilczanych epizodach w rodzaju pomyłkowych walk między oddziałami jednej armii. Dużo miejsca poświęca opisom zbrodni wobec jeńców i to po obu stronach konfliktu oraz sytuacji cywili podczas wojny. W odrębnych rozdziałach omawia sytuację w okupowanej Europie, różne formy kolaboracji oraz ruch oporu w różnych krajach. Plastyczność opisów i często przywoływane relacje uczestników zdarzeń powodowały, że lektura robi się trudna w rozdziałach poświęconych niemieckim "fabrykom śmierci". W książce nie brak drastycznych opisów i po jej przeczytaniu pozostajemy z poczuciem, że właśnie poznaliśmy historię jakiegoś zbiorowego, okrutnego amoku a nie zwyczajnej wojny.
Pomimo objętości (ponad 1000 stron) i mnogości faktów jest to oczywiście tylko synteza ale pozwalająca na zrozumienie zależności pomiędzy polityką a poszczególnymi teatrami działań i wydarzeniami na nich. Książka napisana jest w przystępny sposób, z dużą swadą i bez zadęcia. To co mi się podoba - wyraźnie widoczne jest tu osobiste spojrzenie autora na wydarzenia. Nie wyraża go być może wprost ale moi zdaniem daje się odczuć, że jest to spojrzenie krytyczne dla mocarstw zachodnich. Książka Beevora pomogła mi usystematyzować wiedzę i odstawić do kąta trochę naiwnych wyobrażeń i przekonań zwłaszcza na temat niektórych historycznych postaci. Warto przeczytać!
Będąc, z oczywistych względów, zwolnionym z pisania "o czym to jest" pozwolę sobie tylko napisać dlaczego książka bardzo przypadła mi do gustu. Pierwsze to osoba autora i jego nastawienie. Lubię czytać Brytyjczyków piszących o historii bo zdają się mieć bardzo zdroworozsądkowe i krytyczne podejście do poruszanego tematu. Nigdy w polskiej książce nie znalazłem takich...
więcej Pokaż mimo to