Druga wojna światowa

Kompendium wiedzy

Link do recenzji

64 8 63

Na półkach: , , , ,

Przepadłam w lekturze „Drugiej wojny światowej” Beevora. To dzieło kompletne i totalne. Monumentalne zarówno objętościowo jak i treściowo. Mnogość źródeł, liczba pozycji w bibliografii i ogrom pracy włożonej w napisanie tej książki oszałamia i wzbudza podziw. Beevor doskonale sprawdza się w roli przewodnika po niezwykle bogatej historii 2 wojny światowej. Historyk posiada wyjątkowy dar do przejrzystego przekazywania wiedzy. W każdym zdaniu czuć pasję autora. Wielość poruszanych wątków, problemów i prezentowanych informacji w żadnym momencie nie przytłacza. Gdyby podręczniki do historii były napisane jak „II WŚ” to klasy o profilu historycznym święciłyby rekordy popularności, a na jedno miejsce na studiowanie historii byłoby więcej kandydatów niż na japonistykę. Beevor poza omówieniem tych szeroko znanych wydarzeń z czasów II WŚ jak Holocaust czy bitwa pod Stalingradem przybliża rownież mniej znane epizody, o których w szkołach nie mówią ani słowa -to m.in. kampania północnoafrykańska, wojna zimowa - żeby wymienić kilka. Całość wciąga niemiłosiernie i pomimo, że to książka historyczna to czyta się z większymi emocjami i wypiekami na twarzy niż 99% kryminałów. I jak to z literaturą faktu - wstrząsa i przeraża dużo bardziej niż nawet najmocniejszy rasowy horror. Dla miłośników pozycja obowiązkowa!

W skrócie jest to Biblia II wojny światowej. Książka opisująca po kolei wszystkie najważniejsze wydarzenia tego konfliktu. Mimo, że jest to bardzo obszerny historyczny dokument, to szybko się ją czyta, prawie jak powieść z fabułą.
Zawiera wiele cytatów z wypowiedzi/pamiętników żołnierzy, cywilów czy korespondentów. Jak dla mnie to mogłoby być więcej map opisywanych bitew, ale to chyba jedyna rzecz, do której można się przyczepić.
Bardzo polecam to 1000 stronicowe kompendium II wojny światowej (niczym 1000-letnia Rzesza ;] ), tym bardziej, że idzie ją dostać za około 50zl.

Jak dla mnie 9/10.

Fabuła książki osadzona jest w świecie podzielonym na różne narody na jednej planecie. Dochodzi do wielkiego konfliktu militarnego obejmujacego ogromną część tych narodów, z których niektóre zawiązują sojusze, zrywają je, współpracują ze sobą lub też nie.

Książka jest dość zagmatwana i skomplikowana z mnóstwem wątków pobocznych, ale za to bardzo wciągająca i zaskakująca, chociaż mało realistyczna, bo za dużo w niej przypadku i nielogicznych zachowań.

Dużo ciekawych bohaterów pobocznych, bo ci głowni, to zbyt przerysowani i by się bardziej nadawali do walki z Jamesem Bondem lub Avengersami.

A tak poważnie, to myślę, że ciężko by było o lepszą książkę, która pozwoli zdobyć lub poszerzyć wiedzę o całym przebiegu drugiej wojny światowej. 10/10 bez żadnych wątpliwości.

Po prostu WOW!!! Zdecydowanie polecam, zwłaszcza tym którym się wydaje że wiedzą dużo o II wojnie światowej...dla mnie mnóstwo nowej wiedzy, mocna książka ukazująca brutalność wojny każdej ze stron. Ilu żołnierzy musiało zginąć z powodu chorych ambicji dowódców albo nieumiejętności dogadania się generałów. Rosjanie nie mieli wyboru, oni musieli być bohaterami. Atakując wroga mieli przynajmniej jakieś szanse na przeżycie, nawet jeśli z 10000 zostawało 320...wiele ciekawych historii i faktów.

Witam
Recenzja tej książki była bardzo łatwa do napisania.
To pozycja rewelacyjna, przez duże R.
Zgadzam się ze ten przymiotnik jest często nadużywany ale nie w tym przypadku.
Nie będę wiec powtarzał superlatyw , które pojawiły się w poprzednich recenzjach.
Chciałbym za to zwrócić uwagę na kilka kwestii. Nie nazwałbym tego krytyka , bardziej zaproszeniem do dyskusji.
Rola tłumaczenia.
Ogromny szacunek dla Pana Grzegorza Siwka który tłumaczył ta”cegiełkę”.
Dostałem ta książkę na Boże Narodzenie a skończyłem ja czytać w pierwszych dniach stycznia. Trochę ponad tydzień. Jak na mnie błyskawiczna lektura. To wielka zasługa pana Grzegorza.
Mam porównanie, ponieważ czytałem również “Wojna w Hiszpanii” Pana Beevora, tym razem po angielsku. Musze przyznać , ze wstydem , ze nie bylem nawet w stanie przebrnąć przez nią do końca.
Mimo tematyki która niesamowicie mnie interesuje , sposób pisania był tak nieprzystępny ze musiałem się poddać.
W przypadku “II Wojny Światowej “ dzięki tytanicznemu wysiłkowi tłumacza książkę czyta się bardzo płynnie, wręcz wchłania , zupełnie “jak powieść” co zauważył także jeden z poprzednich recenzentów na “Lubimy czytać”
Jeden autor , dwa języki a zupełnie odmienne doświadczenia.
Myślę ze spróbuje jeszcze „Stalingrad” tego autora ale zdecydowanie będzie to polskie wydanie.
W „Drugiej wojnie” tłumacz kilkakrotnie poprawia czy wręcz tłumaczy pewne kwestie ważne z polskiej perspektywy. To ubogaca książkę.
Sympatie i antypatie
Mimo pewnych przebłysków , autor tego dzieła stara się wyrażać bardzo zrównoważone opinie. Nawet dramatyczne i pełne okrucieństwa epizody opisuje bardzo wyważonym wręcz beznamiętnym jerzykiem. Jego opis działań armii radzieckiej w Prusach Wschodnich nawet mimo tej narracji zostawia jednak długotrwałe , ponure i przytłaczające wrażenie.
Co ciekawe, w książce o wojnie domowej w Hiszpanii, nie udało mu się osiągnąć tej równowagi. Według mnie , mogę się mylić i chętnie wysłucham kontr-argumentów, widoczne są jego uprzedzenia do strony reprezentowanej przez gen. Franco.
Podobne wrażenie odniosłem także w odniesieniu to polskich elementów w tej książce. Nie wiem czy to mój polski egocentryzm się odzywa ale mam wrażenie ze to ciąg dalszy widocznej na Zachodzie tendencji , która często skutkuje niezbyt pochlebnym lub pobieżnym podejściem do polskich kwestii.

Witam
Recenzja tej książki była bardzo łatwa do napisania.
To pozycja rewelacyjna, przez duże R.
Zgadzam się ze ten przymiotnik jest często nadużywany ale nie w tym przypadku.
Rola...

Krótko: Arcydzieło!

Krótko: Arcydzieło!

Świetne i obiektywne opisanie największego konfliktu w dziejach ludzkości, z wzięciem pod uwagę niezwykle ważnych aspektów często pomijanych w innych tego typu pracach

Bardzo solidna synteza II wojny światowej. Jednakże poprzez całościowe ujęcie tematu zanika gdzieś styl Beevora znanego ze "Stalinngradu". Jego monografie sa jednak znacznie lepsze ze wzgledu na to że przedstawione sa losy zwykłych ludzi, żołnierzy , cywilów. Tutaj z oczywistych względów nie ma na to miejsca. Jednakże i tak jest to pozycja warta polecenia- solidne 8,5.

Przekrojowy opis wydarzeń II wojny światowej oraz wydarzeń bezpośrednio ją poprzedzających. Spojrzenie z wielu punktów widzenia, od żołnierzy do generałów. Mimo sporej objętości czyta się szybko jak powieść. Robi wrażenie bogactwo materiałów źródłowych.

Będąc, z oczywistych względów, zwolnionym z pisania "o czym to jest" pozwolę sobie tylko napisać dlaczego książka bardzo przypadła mi do gustu. Pierwsze to osoba autora i jego nastawienie. Lubię czytać Brytyjczyków piszących o historii bo zdają się mieć bardzo zdroworozsądkowe i krytyczne podejście do poruszanego tematu. Nigdy w polskiej książce nie znalazłem takich bezpośrednich ocen historycznych postaci. Beevor charakteryzuje polityków, przywódców i dowódców i nie są to oceny rodem z podręcznika historii do klasy IV szkoły podstawowej. Dostaje się tu i Rooseveltowi i Churchillowi, amerykańskim oraz brytyjskim generałom o francuskich nie wspominając. O ile krytyka Stalina i Hitlera jest czymś oczywistym to ich oponentów zazwyczaj ukazuje się przecież w dosyć zmitologizowanym ujęciu. Tymczasem np. Rooseveelt w opinii Beevora nie jest już po prostu nawiny w kontaktach ze Stalinem. Jego postawa wynika z cynizmu, wyniosłości i przekonania, że będzie dyktatorem potrafił manipulować, choć jak wiadomo było dokładnie odwrotnie. Beevor pokazuje jak ambicje jednostek, konflikty między nimi, czyjeś zadufanie, brawura lub tchórzostwo, megalomania, małostkowość, okrucieństwo a czasem zwyczajna miernota intelektualna wpływały na losy milionów.

Druga fajna rzecz w tej książce to szerokie spojrzenie na konflikt w wymiarze światowym i np. poświęcenie dużej uwagi wojnie japońsko-chińskiej . W pewnym momencie wiązała ona milion żołnierzy japońskich i angażowała kilka razy więcej środków niż japońska wojna na Pacyfiku. Z jej przyczyn Japonia nigdy nie mogła sobie pozwolić na konflikt z Rosją, co mogło mieć decydujące znaczenie dla losów świata jesienią i zimą 1941 roku. O przebiegu walk np. w Birmie czy Abisynii też miałem do tej pory pojęcie w zasadzie żadne.

Same działania wojenne Beevor opisuje przejrzyście, często sięgając do relacji uczestników walki. Dzięki temu czytając czujemy się "jakbyśmy tam byli" (wyświechtany slogan, wiem). Jakbyśmy gotowali się razem z żołnierzami w piaskach Sahary, zamarzali zimą w Rosji albo gnili w wilgotnej azjatyckiej dżungli. Pisze o nerwicy frontowej, samookaleczeniach, dezercjach, różnych przemilczanych epizodach w rodzaju pomyłkowych walk między oddziałami jednej armii. Dużo miejsca poświęca opisom zbrodni wobec jeńców i to po obu stronach konfliktu oraz sytuacji cywili podczas wojny. W odrębnych rozdziałach omawia sytuację w okupowanej Europie, różne formy kolaboracji oraz ruch oporu w różnych krajach. Plastyczność opisów i często przywoływane relacje uczestników zdarzeń powodowały, że lektura robi się trudna w rozdziałach poświęconych niemieckim "fabrykom śmierci". W książce nie brak drastycznych opisów i po jej przeczytaniu pozostajemy z poczuciem, że właśnie poznaliśmy historię jakiegoś zbiorowego, okrutnego amoku a nie zwyczajnej wojny.

Pomimo objętości (ponad 1000 stron) i mnogości faktów jest to oczywiście tylko synteza ale pozwalająca na zrozumienie zależności pomiędzy polityką a poszczególnymi teatrami działań i wydarzeniami na nich. Książka napisana jest w przystępny sposób, z dużą swadą i bez zadęcia. To co mi się podoba - wyraźnie widoczne jest tu osobiste spojrzenie autora na wydarzenia. Nie wyraża go być może wprost ale moi zdaniem daje się odczuć, że jest to spojrzenie krytyczne dla mocarstw zachodnich. Książka Beevora pomogła mi usystematyzować wiedzę i odstawić do kąta trochę naiwnych wyobrażeń i przekonań zwłaszcza na temat niektórych historycznych postaci. Warto przeczytać!

Ciekawostki historyczne

Na jaki okres datowalibyście początek przemysłu wydobywczego w Ameryce Północnej? Ostatnie badania archeologiczne wskazują na to,...
XIX wiek | 2022-05-24
Belgica. Polarny survival
W 1897 roku statek Belgica wypłynął na ekspedycję naukowo-badawczą na Antarktydę. Dziś doświadczenia jego załogi przydają się w…...
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Czytaj więcej
Niepełnosprawne dzieci wywożono do lasów pod pozorem „wycieczek”. Dorosłych mordowano drewnianymi pałkami lub strzałem w tył głowy....
Dariusz Kaliński
XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
Anna Baron-Jaworska
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...