Album wileńskie

Stanisław Lorentz Wydawnictwo: ZNiW biografia, autobiografia, pamiętnik
ZNiW
2010-01-01
2010-01-01

mam w wersji książkowej, czyli z wieloma bardzo dobrej jakości zdjęciami, dokumentującymi głównie życie towarzyskie lat 30-tych.

Rzecz pisana bardzo kulturalnym, spokojnym, lekko dowcipnym tonem. Ma tą przewagę nad innymi wspomnieniami, że jest pisana przez nie-Wilniuka, więc mamy nieco inną perspektywę.

Co nie znaczy, że Lorentz nie wciągnął się w wileńskie boje i bitwy. Stąd np. całkowicie nieobiektywna relacja dotycząca konfliktu między środowiskiem "Słowa" i "Kuriera". Lorentz funkcjonował w orbicie tego drugiego. Rzadkie przypadki, gdy pozwala sobie na złośliwości albo nawet agresywne osobiste ataki to wtedy, gdy opisuje ludzi "Słowa", zwłaszcza Stanisława Mackiewicza. No i a-rebours, jest przesłodzony portret Romer-Ochenkowskiej, lokalnej poetessy.

Za mało wątków dotyczących stosunków z władzami urzędowymi, z województwem i starostwem. Być może to efekt cenzury PRL, a może nie. Szkoda, bo przecież Lorentz był, było nie było, jednym z najważniejszych urzędników państwa w Wilnie w tym okresie.

Polecam tylko zainteresowanym Wilnem.

Co nie znaczy, że Lorentz nie wciągnął się w wileńskie boje i bitwy....

Audiobook, ponad 8 godzin, czyta Ksawery Jasieński.

Wspomnienia Stanisława Lorentza z okresu, kiedy był wojewódzkim konserwatorem zabytków w Wilnie. Kilka ciekawych informacji o zabytkach Wilna, Trok, Drui i okolic. Trochę nudnych wspomnień o organizacji oficjalnych wizyt i akademii.
Prawdziwą perełką są jednak opisy życia towarzyskiego elit kulturalnych Wilna, za szczególnym uwzględnieniem "Smorgonii" ni to klubu ni to kabaretu utworzonego przez grupę znajomych. Autor cytuje pełne teksty wielu wierszyków i przedstawień co jest niesamowite! Teksty komentowały bieżące wydarzenia i jako takie same stanowią genialne źródło informacji o tym okresie. Dla tych właśnie tekstów - bardzo warto!

Audiobook, ponad 8 godzin, czyta Ksawery Jasieński.

Wspomnieniowa książka Stanisława Lorentza z okresu jego pracy jako wojewódzkiego konserwatora zabytków w Wilnie.
Podróż do minionych czasów, miejsc, opowiedziana przez naocznego świadka i uczestnika wydarzeń, okraszona szczegółami z życia towarzyskiego i kulturalnego, przez które przewija się plejada znanych z historii postaci. Całość napisana ze swadą i humorem, pełna ciekawostek i anegdot.

• Kresy
  • Wspomnienia
  • historia
  • PRIORYTET
  • 2009 Nabytki
  • II RP

Dodaj cytat z książki Album wileńskie