Rozdziobią nas kruki, wrony. Zmierzch. Echa leśne.

Okładka książki Rozdziobią nas kruki, wrony. Zmierzch. Echa leśne. Stefan Żeromski
Okładka książki Rozdziobią nas kruki, wrony. Zmierzch. Echa leśne.
Stefan Żeromski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry klasyka
30 str. 30 min.
klasyka
Wydawnictwo Iskry
1980-01-01
1980-01-01
30 min.
83-207-0274-7
opowiadania nowele literatura polska powstanie styczniowe zabory

Moje podejście do nowel było neutralne - w końcu lekturą było u nas "Rozdziobią nas kruki, wrony.". Postanowiłam jednak przeczytać i resztę nowel, skoro już je miałam pod ręką. Poza tym ta pierwsza mi się spodobała. Nie wiem, która przypadła mi do gustu bardziej, czy "Rozdziobią...", czy "Echa leśne", bo i jedna i druga była bardzo dobra. Chociaż jakby nie patrzeć, to i "Zmierzch" mi się bardzo spodobał, ze względu na poruszany tam temat. Sama nie lubię mówić, że coś było lepsze, bądź gorsze, tak więc jedynie podsumuję, że nowelki bardzo mi się podobały, o czym dodatkowo świadczy wystawiona im przeze mnie ocena.

To moje pierwsze zetknięcie się z nowelistyką Żeromskiego i co tu kryć, jestem bardzo zadowolona!

Autor potrafi bardzo szybko zaangażować czytelnika w losy postaci, bardzo ludzkich zresztą. Poza tym ze względu na objętość opowiadań do końca pozostają oni w pewnej mierze tajemniczy, co dodaje klimatu do całości. Tegoż klimatu zresztą i bez tego tu nie brakuje, wszędzie czuć kunszt słowa Żeromskiego. Pierwszy akapit "Ech leśnych" to jak dla mnie mistrzostwo opisu! To opowiadanie najbardziej mnie poruszyło, choć pozostałe także trzymają wysoki poziom, łącznie z klasycznym "Rozdziobią nas kruki, wrony".

Polecam, nawet - czy raczej zwłaszcza - tym, którym nie "podeszły" długie powieści Żeromskiego. Może w krótkiej formie trafi Wam bardziej do gustu; warto się przekonać.

• Klasyka
  • Lektury
  • Lektury szkolne
  • Perły z lamusa
  • 1996-2011

Dodaj cytat z książki Rozdziobią nas kruki, wrony. Zmierzch. Echa leśne.