Projekt Matka. Niepowieść

Okładka książki Projekt Matka. Niepowieść
Małgorzata Łukowiak Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2012-12-19
Data 1. wyd. pol.:
2012-12-19
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327302915
Tagi:
Małgorzata Łukowiak literatura polska macierzyństwo wspomnienia dziennik blog
Średnia ocen

                5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Magazyn Biały Kruk #17 Redakcja Magazynu Biały Kruk, Adrianna Kozłowska, Karol Ligecki, Lisioł, Małgorzata Łukowiak, Katarzyna Michalewicz, Kamil Muzyka, Olaf Pajączkowski, Romuald Pawlak, Agnieszka Polak, Edward Strun, Szymon Szymański, Marlena Urbaniak, Mika Wing, Hubert Wojciechowski, Anna Wołosiak-Tomaszewska
Ocena 6,8
Magazyn Biały ... Redakcja Magazynu B...
Okładka książki BLOGOWE DBAJKI - książka z audiobookiem Dorota Bełtkiewicz, Katarzyna Chojnacka, Katarzyna Czarkowska, Paweł Fic, Izabela Jabłonowska, Elżbieta Janikowska, Ewa Kaleta, Elżbieta Krupska, Paweł Księżyk, Mirosława Lis, Małgorzata Łukowiak, Dagmara Mamerska, Anna Nowacka-Opłat, Małgorzata Katarzyna Skorosz, Anna Staniszewska, Agnieszka Stelegowska-Rabe
Ocena 8,4
BLOGOWE DBAJKI... Dorota Bełtkiewicz,...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Z życia Wielomamy



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
301 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
676
259

Na półkach: ,

Zapoznałam się z tą książką w formie audiobooka i – z perspektywy czasu – sądzę, że tym lepiej dla mnie. Gdybym czytała ją osobiście, wielce możliwe jest, że odłożyłabym ją dosyć szybko na półkę. Jednak interpretacja pani Ani Dereszowskiej bardzo przypadła mi do gustu. Jak się okazało później – mojemu mężowi również, ale o tym później.
Kilka słów o treści:

Para młodych ludzi pracuje w korporacji. Pewnej nocy kobiecie śni się trzyletnia dziewczynka, która wkrótce staje się marzeniem. I o ile wcześniej „pani - jeszcze nie matka” nie odczuwała potrzeby/konieczności macierzyństwa, o tyle po tym śnie wszystko wywraca się do góry nogami. Książka prezentuje ewolucję kobiety od bezdzietności do wielodzietności z wszelkimi tego konsekwencjami. Otrzymujemy ciekawy obraz świata w ciągłym biegu (między domem, przedszkolem, szkołą, sklepem itd…). Książka jest sfabularyzowaną wersją bloga zimno.blog.pl, wyróżnionego tytułem „Bloga roku 2009", którego do tej pory nie miałam okazji poznać.

Mam ambiwalentne uczucia. Wynika to pewnie z faktu, że miałam już do czynienia z książkami o macierzyństwie, ale pomimo ukazywania mankamentów i trudności życia z dziećmi pod jednym dachem, były one zabawne (mam tu na myśli „Być rodzicem…” - http://breath-of-fresh-air.blog.onet.pl/2012/11/12/maria-szarf-marcin-przewozniak-byc-rodzicem-to-takie-proste/ oraz „Dziecko dla odważnych” - http://breath-of-fresh-air.blog.onet.pl/2012/11/08/leszek-k-talko-dziecko-dla-odwaznych/). Tutaj zabrakło nieco tej śmieszności, lekkiego podejścia do tematu.

Odnoszę wrażenie, że pani Dereszowska uratowała w pewnym stopniu mój odbiór tej lektury. Na długo zapamiętamy (ja i mój małżonek) jej aktywną interpretację głosów dzieci, a w szczególności córki Erny, która co rusz wydawała z siebie odgłos: „maaaaaaaa-maaaaaaa!” (tego się nie da opisać słowami, to trzeba usłyszećJ). Mąż przyzwyczaił się, iż co wieczór przed snem słuchałam audiobooka i któregoś razu, kiedy byłam zbyt zmęczona, żeby słuchać, mąż wchodzi do pokoju i zdziwiony pyta: „To dziś nie będzie „maaaaaa-moooooo”? szkodaaaa…”.

Autorka ciekawie podeszła do tematu macierzyństwa. Nie namawia wszystkich wokoło do rodzicielstwa, bo sama początkowo nie jest do niego przekonana. To na plus – bo przecież nie każda kobieta musi odczuwać „instynkt macierzyński”. Jednak z książki wyzierało przekonanie, że dom pełen dzieci to orka na ugorze. Sama nie jestem matką, więc nie do końca wiem, jak to jest, ale ta książka może zniechęcić potencjalne matki. Na pewno jest BARDZO ciężko, ale jakoś brakowało optymizmu w tych wynurzeniach… Brakowało mi również Ludwika – głowy rodziny – tak jakby w ogóle nie brał on udziału w życiu swojej familii. Ja rozumiem, że on pracuje… ale kiedy czas na zabawę z dziećmi? Nieco inaczej wyobrażam sobie podział obowiązków w swojej rodzinie, kiedy na świecie pojawi się dziecko. I na koniec jeszcze jeden minus: język. Ciężki, trudny do przełknięcia, sporo w nim pojęć naukowych – gdybym czytała wydanie papierowe, miałabym przed sobą encyklopedię, a tak… próbowałam wywnioskować co nieco z kontekstu.

„Projekt matka. Niepowieść” to obraz metamorfozy kobiety. Odsłania przed nami pytania o to, czy i na ile macierzyństwo zmienia kobietę. To specyficzna lektura i nie każdemu może przypaść do gustu.

Wiem, wymieniłam tyle minusów, że w zasadzie powinnam teraz napisać, że „Projekt…” w ogóle mi się nie podobał. Ale tak nie jest. Ta książka (bo w końcu to niepowieść) ma w sobie jakiś magnes, który sprawia, że być może za jakiś czas (będąc już matką) wrócę do niej i odnajdę w niej ukryte treści.

Zapoznałam się z tą książką w formie audiobooka i – z perspektywy czasu – sądzę, że tym lepiej dla mnie. Gdybym czytała ją osobiście, wielce możliwe jest, że odłożyłabym ją dosyć szybko na półkę. Jednak interpretacja pani Ani Dereszowskiej bardzo przypadła mi do gustu. Jak się okazało później – mojemu mężowi również, ale o tym później.
Kilka słów o treści:

Para młodych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    396
  • Chcę przeczytać
    213
  • Posiadam
    166
  • Teraz czytam
    20
  • 2013
    11
  • 2014
    7
  • Audiobook
    6
  • 2018
    6
  • 2019
    5
  • Chcę w prezencie
    4

Cytaty

Więcej
Małgorzata Łukowiak Projekt Matka. Niepowieść Zobacz więcej
Małgorzata Łukowiak Projekt Matka. Niepowieść Zobacz więcej
Małgorzata Łukowiak Projekt Matka. Niepowieść Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także