Projekt Matka. Niepowieść

Małgorzata Łukowiak literatura polska macierzyństwo wspomnienia dziennik blog

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Z życia Wielomamy

11 Link do recenzji

Jak niewiele trzeba, aby zmienić postrzeganie świata, a zwłaszcza własnego życie. Siedząc na szczycie gór, można podjąć najważniejszą decyzję, chęć posiadania "Nowego człowieka", boli mnie to określenie. Jednak nie wszystko jest takie łatwe jak się wydaje, i tu zaczyna się jazda bez trzymanki. Dwoje ustatkowanych zawodowo 30-sto latków, postanawia postarać się o dziecko,...

Niepowieść projekt matka to książka dla matek, singielek, ojców itd. Pisana z łatwością, sporo w niej goryczy, humoru i prawdy. Ja też jestem daleka od rozpoczęcia swego projektu matka ale przecież kiedyś na mnie przyjdzie czas.

„Esencją wydaje mi się forsowanie prawa do wolności własnej drogi, do indywidualnych przeżyć wobec swojego stawania się matką i że uczucia do dziecka nie zawsze muszą być pokryte pozłoką. Albo - przeciwnie - krwią, trudem i łzami. Porozmawiajmy poważnie. Macierzyństwo wywraca dotychczasowy świat. Prawda? Fałsz?” ~ Małgorzata Łukowiak „Projekt matka.”

Właśnie skończyłam...

Ciężko czytać tę książkę. Nie chodzi o styl pisania autorki, który jest dość specyficzny. Mam zupełnie odmienne podejście do macierzyństwa. Etap planowania ciąży oraz oczekiwanie na dziecko to był dla mnie wyjątkowy czas. Dlatego w książce raziło mnie przeteoretyzowanie tematu, przedmiotowe podejście do "robienia dziecka", traktowanie macierzyństwa jako projektu, zadania do...

Książka nie przypadła mi do gustu powiem wręcz bardzo mnie nudziła, miałam inne wyobrażenie kupując tę książkę, zaciekawił mnie tytuł i tu chyba należy skończyć wypowiedź w środku nic specjalnego się nie doczytałam, a szkoda.

Książka pisana z łatwością, widać, że autorka ma dar. Za to dwie gwiazdki. Brak pozostałych ze względu na ogólną frustrację jaka się wylewa z tej książki. Może komuś tej sarkazm wyda się śmieszny. Ja to odbieram tak, jakby przerosła ją rola, której się podjęła i nie do koca potrafi się w niej odnaleźć. Za mało miłości jak na trójkę dzieci...

Nie wiem, skąd tak niskie oceny tej książki. Fakt, na początek trzeba się przyzwyczaić do stylu pisania autorki, ale za chwilę zaczyna się go doceniać. Podobała mi się lekko wyczuwalna ironia i humor oraz dystans, z jakim podchodzi autorka do życia i wychowania trójki małych dzieci. A z pewnością nie są to wieczne wakacje.

Na półkach: , , , ,

,,Projekt Matka” trafił w moje ręce w dość trudnym dla mnie okresie. Okres ciąży był dla mnie niezwykle trudny nie tylko pod względem dolegliwości ciążowych, ale i psychicznie.
Nigdy nie rozpływałam się na widok bobasów, nie marzyłam o wielodzietnej rodzinie, ani obyciu matka polką. Nie mogłam sobie wyobrazić siebie jako MATKI. No bo jak? To do mnie nie pasuje. To nie mój...

Dobrze się zaczyna i dobrze się kończy. W środku właściwie ciągłe mielenie tego samego tematu "dzieci-są-chore-ja-je-kocham-ale-chcę-pracować-przecież". Nie żałuję, że przeczytałam (ha! to już coś!), ale drugi raz na pewno nie sięgnę.

Na półkach: , , , ,

nawet fajne, chociaz zaczyna sie ciezko, potem rozkreca nieco potem nuzy potem konczy z przytupem

• 2013
  • 2014