Październik 1956. Pierwszy wyłom w systemie

październik, Gomułka, 1956, historia, PRL
historia
Nina

WSPOMNIENIA UCZESTNIKÓW POLSKIEGO PAŹDZIERNIKA

O Październiku '56 opowiadają jego przywódcy, uczestnicy i świadkowie. Książka ta odsłania kulisy i mechanizmy wydarzeń, pozwala zrozumieć, na czym polegało pierwsze, wielkie, pokojowe powstanie polskie i jak do niego doszło.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Pazdziernik_1956__Pierwsz...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Pazdziernik_1956__Pierwsz...»

Radosław Kępys | 2017-11-07
Przeczytana: 2017 rok

Książka historyczna, którą szczególnie można polecić fanom historii Polski po roku 1945. Na jesień 1956 roku w całym kraju mają miejsce protesty środowisk robotniczych oraz inteligencji studenckiej przeciw aktualnej władzy. Najważniejsi uczestnicy tamtych wydarzeń opowiadają o tym jak przeżyli ten burzliwy czas w historii naszego kraju. Dodatkowym atutem książki jest to, że każdy z nich robi to na swój niepowtarzalny sposób, każdy ma do powiedzenia coś zupełnie innego.
Z drugiej strony można zastanowić się, czy faktycznie był to pierwszy realny wyłom w systemie władzy komunistycznej? Czy miało to aż tak niebagatelne znaczenie? Myślę, że odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak przedstawiają to autorzy poszczególnych części.

Nina | 2012-12-12
Przeczytana: 06 grudnia 2012

Najlepszym świadectwem i opisem wydarzeń historycznych są wspomnienia ich uczestników. I właśnie takim zbiorem wspomnień jest „Październik 1956”. Wydarzenia roku 1956 charakteryzowała jednocześnie tragedia i nadzieja. Właśnie to możemy głównie dostrzec w wypowiedziach lub wspomnieniach cytowanych w tej książce.

Przekaz jest prosty w odbierze, bo i czas nie tak znowu odległy, by wiele nas różniło w odbieraniu treści. Jednak widać tą przepaść życiową, przepaść mentalną, tą w rozumieniu świata. Widać, że było zupełnie inaczej, niż teraz. I na tym właśnie polega podawanie takiego przekazu.

Do każdego z tekstów podchodziłabym, rzecz jasna, ostrożnie. Zachęcam jednak bardzo do przeczytania, bo dzięki wypowiedziom, wspomnieniom, wywiadom, etc. możemy tak naprawdę dowiedzieć się najwięcej.