Dublińczyk

Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy
Dublines
978-83-61081-75-3
James Joyce, komiks, Ulisses
komiksy

Dublińczyk jest pełen szczegółów i koncentruje się na życiu Jamesa Joyce’a. Pokazuje chwile z jego życia, rozmowy, problemy i przygody, które ukształtowały jedną z wielkich postaci XX wieku. Jest to ponadto ujmująca podróż pociągiem przez miasta, które odwiedził ów Irlandczyk, obywatel świata. Zajmij miejsce, zanim pociąg ruszy, i gotowe. Jeśli zastosujesz się do moich instrukcji i Bóg ci...

Zajmij miejsce, zanim pociąg ruszy, i gotowe. Jeśli zastosujesz się do moich instrukcji i Bóg ci będzie sprzyjał, szybko będziesz mógł spotkać Irlandczyka piszącego powieść lub popijającego piwo. Możliwe, że akurat będzie kpił sobie z Yeatsa albo śmiał się prosto w twarz Proustowi. Jeśli go spotkasz, lepiej mu się nie naprzykrzaj... Dużo lepiej po prostu śmiać się z nim.

źródło opisu: Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy, 2012

źródło okładki: Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy, 2012

ilo99 | 2018-04-13
Na półkach: Komiks, Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Tytułowy Dublińczyk to nikt inny jak James Joyce, a komiks jest jego biografią. Ciekawy pomysł na przybliżenie czytelnikom dziejów autora „Ulissesa”, lecz nie do końca wykorzystany. Czego mi zabrakło? Może pasji, może napięcia, a może wartkiej akcji. Opowieść to ciąg dat i coś w stylu streszczenia życia tego znanego Irlandczyka, wzbogaconego o garść wydarzeń związanych z historią świata na przełomie XIX i XX w. Nie jest to bynajmniej napisana z zacięciem relacja, która zapierałaby czytelnikowi dech w piersiach. Może to z tego względu, iż sama postać głównego bohatera jest kontrowersyjna. Rozpieszczony najstarszy syn, próżniak i hulaka, a poza tym niesamowity egoista, absolutnie nie szanujący innych ludzi. Bez cienia wahania zaprezentuje każdemu swoje miażdżące opinie na temat jego pracy, zdradzi żonę i będzie pomiatał przyjaciółmi. Nie sądzę, żebym po przeczytaniu tego komiksu sięgnęła po jakiekolwiek dzieło Joyce'a i nie wiem, czy takie było zamierzenie autora. Jeśli chodzi o...

dzoanach | 2013-06-02
Przeczytana: maj 2013

Kapitalny komiks biograficzny o życiu Jamesa Joyce'a. W ujęciu Zapico autor słynnego"Ulissesa" jawi się jako świetnie wykształcony intelektualista z dużym poczuciem humoru, obywatel świata (te jego nieustanne przeprowadzki i podróże małe i duże), który uwielbiał czerpać z życia pełnymi garściami. Nie jest to portret laurkowy, raczej historia z przymrużeniem oka pokazująca człowieka o dużym temperamencie i apetycie na życie.

| 2013-03-30
Przeczytana: 30 marca 2013