Powieść jako poszukiwanie. Wybór esejów

Tłumaczenie: Joanna Guze
Wydawnictwo: Czytelnik
Essais sur le roman
eseje
-O_O-

Zbiór esejów o powieści, głównymi zagadnieniami są: stosunek do rzeczywistości, czasu i przestrzeni, użycie zaimków osobowych zamiast narratora, kwestia tożsamości. Temat zawarty w siedemnastu rozdziałach: Powieść jako poszukiwanie, Powieść i poezja, Przestrzeń powieści, Filozofia umeblowania, Użycie zaimków osobowych w powieści, Jednostka i grupa w powieści, Badania nad techniką powieści,...

Temat zawarty w siedemnastu rozdziałach: Powieść jako poszukiwanie, Powieść i poezja, Przestrzeń powieści, Filozofia umeblowania, Użycie zaimków osobowych w powieści, Jednostka i grupa w powieści, Badania nad techniką powieści, Alchemia i język, Krytyka i inwencja, O „Księżnej de Cleves”, O „Niebezpiecznych związkach”, Balzac i rzeczywistość, Wiktor Hugo- powieściopisarz, „Chwile” Marcela Prousta, Imaginacyjne dzieła sztuki u Prousta, Mała podróż wstępna dla rozpoznania archipelagu Joyce'a, Stosunki pokrewieństwa w „Niedźwiedziu” Williama Faulknera.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

sylabo | 2015-10-31
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Interesujący cykl. Włada w nim autor technikami, detalami. Rozróżnia wypowiedzi pisane w pierwszej i innych osobach... Wyróżnia przestrzenie. A jednak mamy wrażenie poukładania, choć autor sięga nieraz poza "treść w pełni zrozumiałą". Czytając, uświadamiamy sobie jak w pisaniu ważny jest warsztat. Tu Michael Butor analizuje "Pamiętniki" Cezara, uzewnętrzniając jego manipulację słowem. Zabiera głos w sprawie języka, wyprowadzając go z tygla sił tworzących określone środowisko. Najciekawsze rozdziały o Prouście ( "Imaginacyjne dzieła sztuki u Prousta" zwłaszcza objaśnienie Sonaty, nie wiem czy jej wierzyć? ) i Joysie. Przenikliwe spojrzenia również na świat Balzaka.Książka jest nieco nierówna, obok perełek jw. znalazły się tu również teksty "rozciągliwe do granic znaczenia", dlatego ocena "bardzo dobry". Jednym słowem, pozycja dla tych, którym żaden labirynt nie straszny.