Antologia szkiców i esejów o science fiction. Teksty wybrali Ryszard Handke, Lech Jęczmyk, Barbara Okólska. Zamiast wstępu. * I. Ewolucja gatunku: K. Amis: Nowe mapy piekła. Tł. L. Jęczmyk. - B.W. Aldiss: O pochodzeniu gatunku: Mary Shelley. Tł. J. Kozak. - M. Butor: Kryzys rozwojowy science fiction. Tł. B. Okólska. - M.R. Hillegas: Literackie korzenie science fiction. Tł. D. Malinowska. -...

Antologia szkiców i esejów o science fiction.
Teksty wybrali Ryszard Handke, Lech Jęczmyk, Barbara Okólska.

Zamiast wstępu. * I. Ewolucja gatunku: K. Amis: Nowe mapy piekła. Tł. L. Jęczmyk. - B.W. Aldiss: O pochodzeniu gatunku: Mary Shelley. Tł. J. Kozak. - M. Butor: Kryzys rozwojowy science fiction. Tł. B. Okólska. - M.R. Hillegas: Literackie korzenie science fiction. Tł. D. Malinowska. - R.M. Philmus: Science fiction od początków do 1870 roku. Tł. E. Petrajtis O'Neill. - J. Griffiths: Co to jest science fiction? Tł. A. Nakoniecznik. - J. Parnow: I Urania i Euterpe. - J.-B. Beronian: Czy istnieje czysta science fiction? Tł. B. Okólska. - J. Goimard: Prolog w logosie. Tł. B. Okólska. - H. Baudin: Awatar świata wyobraźni. Tł. B. Okólska. - J. Jarzębski: Stanisława Lema podróż do kresu fabuły. - A. Zgorzelski: SF jako pojęcie historycznoliterackie. - R. Handke: Wokół tożsamości SF. * II. Granice science fiction: U. Eco: Nauka i fantastyka. Tł. R. Kłos. - R. Caillois: Science fiction. Tł. B. Okólska. - B. Okólska: SF, fantastyka, baśń. - T. Czernyszowa: Mit i fantastyka. Tł. T. Marciniszyn-Kędzierska. * III. Poetyka science-fiction: R. Handke: Językowe sposoby kreowania składników fantastycznych. - E. Barmeyer: Formy komunikacji. Tł. K. Jachimczak. - A. Smuszkiewicz: Konstrukcja postaci w polskiej prozie fantastycznonaukowej. - S. Sanders: Niewidzialni mężczyźni i kobiety: zanik bohatera w science fiction. Tł. E. Petrajtis O'Neill. - D. Suvin: Poetyka science fiction. Tł. B. Okólska. - A. Stoff: W "krainie wszechmożliwości" [S. Lem: Powrót z gwiazd]. * IV. Funkcje science fiction: S. Lem: Socjologia science fiction. - B. Bova: Rola science fiction. Tł. L. Jęczmyk. - R. Scholes, E.S. Rabkin: Mit mitotwórstwa. Tł. L. Jęczmyk. - P. Parrinder: Science fiction a światopogląd naukowy. Tł. J. Kozak. - A. Niewiadowski: Świadectwa prognoz społecznych w polskiej fantastyce naukowej (1945-1985). - T. Woodman: Science fiction, religia i transcendencja. Tł. L. Jęczmyk. - Nota edytorska.

Łukasz Śmigiel | 2011-09-05

Trudne, mądre teksty, poważnie traktujące fantastykę jako gatunek literacki. Warto przez tę książkę brnąć powoli, wypisywać sobie z niej cytaty i dowiedzieć się dzięki niej czegoś o tym, jaka fantastyka była piętnaście lat temu.

dymek | 2016-09-03

Każdy, kto interesuje się fantastyką powinien zapoznać się z tą pozycją. Powinni ją przeczytać także krytycy gatunku. Od napisania tych dwudziestu dziewięciu esejów minęło z prawie trzydzieści lat.
Polecam esej Roberta M. Philmusa zatytułowany „Science fiction od początków do 1870 roku”. Autor wspomina pięć definicji science fiction. Według nich s-f jest:
- Fikcją opartą na racjonalnej spekulacji dotyczącej ludzkiego doświadczenia w sferze nauki i wynikających z niej technologii (Reginald Bretnor).
- Narracją o wymyślonym wynalazku lub odkryciu w naukach przyrodniczych i wynikających stąd przygodach i przeżyciach (J.O.Bailey)
- Gatunkiem prozy narracyjnej mówiącej o sytuacji, która nie mogłaby się wydarzyć w świecie, jaki znamy, lecz która jest hipotetyczna na bazie pewnych innowacji w nauce i technice lub w pseudonauce czy pseudotechnice pochodzenia ludzkiego albo pozaziemskiego (Kingsley Amis)
- Gałęzią fantazji dającą się identyfikować poprzez fakt, że rozprasza świadome...

Paprykarz Szczeciński | 2013-03-19

Książka trudna, specjalistyczna, poważna. Momentami musiałem sięgać po słownik wyrazów obcych ;) mimo humanistycznego wykształcenia. Zawiera duży "ładunek" wiedzy nt. fantastki jako gatunku literackiego. Raczej dla ambitniejszych odbiorców literatury fantastycznej. Książka jest z 1989 roku, raczej nie było późniejszych wydań, więc i stan rzeczy sprzed ćwierćwiecza.

Kociara | 2016-06-02
Irulan | 2015-07-01