Spór o SF

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Okładka książki Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa Edward Bellamy, Ambrose Bierce, Henry Rider Haggard, Nathaniel Hawthorne, Rudyard Kipling, John Mandeville, Edgar Allan Poe, Jonathan Swift, Juliusz Verne, Herbert George Wells
Ocena 7,0
Droga do scien... Edward Bellamy, Amb...
Okładka książki Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Poul Anderson, Isaac Asimov, J.G. Ballard, Alfred Bester, Ray Bradbury, John Brunner, Hal Clement, Samuel R. Delany, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, Harlan Ellison, Philip José Farmer, Joe Haldeman, Harry Harrison, Robert A. Heinlein, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, Larry Niven, Frederik Pohl, Robert Sheckley, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Cordwainer Smith, Norman Spinrad, Theodore Sturgeon, William Tenn, Kurt Vonnegut, Roger Zelazny
Ocena 7,4
Droga do scien... Poul Anderson, Isaa...
Okładka książki Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Gregory Benford, Michael Bishop, Jorge Luis Borges, Edward Bryant, Algis Budrys, Avram Davidson, Gardner Raymond Dozois, George Alec Effinger, Frank Herbert, Daniel Keyes, Stanisław Lem, Barry N. Malzberg, George R.R. Martin, Richard Matheson, Vonda Neel McIntyre, Walter Miller, Bob Shaw, James Tiptree, Jack Vance, John Varley, Joan D. Vinge, Ian Watson, Kate Wilhelm, Gene Wolfe
Ocena 7,2
Droga do scien... Gregory Benford, Mi...

Naprawdę dobry wybór esejów różnorodnych znawców fantastyki, który przedstawia science-fiction z każdej możliwej strony, próbując znaleźć definicję gatunku. Ponadto, złoto dla osób, które poszukują książki do pracy licencjackiej/magisterskiej i muszą gatunek jakoś opisać.

Każdy, kto interesuje się fantastyką powinien zapoznać się z tą pozycją. Powinni ją przeczytać także krytycy gatunku. Od napisania tych dwudziestu dziewięciu esejów minęło z prawie trzydzieści lat.
Polecam esej Roberta M. Philmusa zatytułowany „Science fiction od początków do 1870 roku”. Autor wspomina pięć definicji science fiction. Według nich s-f jest:
- Fikcją opartą na racjonalnej spekulacji dotyczącej ludzkiego doświadczenia w sferze nauki i wynikających z niej technologii (Reginald Bretnor).
- Narracją o wymyślonym wynalazku lub odkryciu w naukach przyrodniczych i wynikających stąd przygodach i przeżyciach (J.O.Bailey)
- Gatunkiem prozy narracyjnej mówiącej o sytuacji, która nie mogłaby się wydarzyć w świecie, jaki znamy, lecz która jest hipotetyczna na bazie pewnych innowacji w nauce i technice lub w pseudonauce czy pseudotechnice pochodzenia ludzkiego albo pozaziemskiego (Kingsley Amis)
- Gałęzią fantazji dającą się identyfikować poprzez fakt, że rozprasza świadome zawieszenie niedowierzania (...) posługując się atmosferą naukowej wiarygodności dla swojej wymyślonej spekulacji w naukach fizycznych, przestrzeni, czasie, naukach społecznych i filozofii (Sam Moskowitz)
- Poszukiwaniem definicji człowieka i jego statusu we wszechświecie, umieszczonym w naszym zaawansowanym lecz chaotycznym stanie wiedzy i w sposób charakterystyczny wyrażonym w gotyckiej lub postgotyckiej formie (Brian Aldiss).
Czym jest science fiction w dzisiejszej ocenie?

- Fikcją opartą na...

Trudne, mądre teksty, poważnie traktujące fantastykę jako gatunek literacki. Warto przez tę książkę brnąć powoli, wypisywać sobie z niej cytaty i dowiedzieć się dzięki niej czegoś o tym, jaka fantastyka była piętnaście lat temu.

Jeremiej Parnow Spór o SF Zobacz więcej