Spór o SF

Naprawdę dobry wybór esejów różnorodnych znawców fantastyki, który przedstawia science-fiction z każdej możliwej strony, próbując znaleźć definicję gatunku. Ponadto, złoto dla osób, które poszukują książki do pracy licencjackiej/magisterskiej i muszą gatunek jakoś opisać.

Każdy, kto interesuje się fantastyką powinien zapoznać się z tą pozycją. Powinni ją przeczytać także krytycy gatunku. Od napisania tych dwudziestu dziewięciu esejów minęło z prawie trzydzieści lat.
Polecam esej Roberta M. Philmusa zatytułowany „Science fiction od początków do 1870 roku”. Autor wspomina pięć definicji science fiction. Według nich s-f jest:
- Fikcją opartą na racjonalnej spekulacji dotyczącej ludzkiego doświadczenia w sferze nauki i wynikających z niej technologii (Reginald Bretnor).
- Narracją o wymyślonym wynalazku lub odkryciu w naukach przyrodniczych i wynikających stąd przygodach i przeżyciach (J.O.Bailey)
- Gatunkiem prozy narracyjnej mówiącej o sytuacji, która nie mogłaby się wydarzyć w świecie, jaki znamy, lecz która jest hipotetyczna na bazie pewnych innowacji w nauce i technice lub w pseudonauce czy pseudotechnice pochodzenia ludzkiego albo pozaziemskiego (Kingsley Amis)
- Gałęzią fantazji dającą się identyfikować poprzez fakt, że rozprasza świadome zawieszenie niedowierzania (...) posługując się atmosferą naukowej wiarygodności dla swojej wymyślonej spekulacji w naukach fizycznych, przestrzeni, czasie, naukach społecznych i filozofii (Sam Moskowitz)
- Poszukiwaniem definicji człowieka i jego statusu we wszechświecie, umieszczonym w naszym zaawansowanym lecz chaotycznym stanie wiedzy i w sposób charakterystyczny wyrażonym w gotyckiej lub postgotyckiej formie (Brian Aldiss).
Czym jest science fiction w dzisiejszej ocenie?

- Fikcją opartą na...

Trudne, mądre teksty, poważnie traktujące fantastykę jako gatunek literacki. Warto przez tę książkę brnąć powoli, wypisywać sobie z niej cytaty i dowiedzieć się dzięki niej czegoś o tym, jaka fantastyka była piętnaście lat temu.

• 🚀 Fantastyka naukowa
  • Obyczajowe