Spór o SF

Wydawnictwo Poznańskie
fantastyka, fantasy, science fiction
1989-01-01
T. Marciniszyn-Kędzierska, B. Okólska, L. Jęczmyk...
SF [Wydawnictwo Poznańskie]
SF

Każdy, kto interesuje się fantastyką powinien zapoznać się z tą pozycją. Powinni ją przeczytać także krytycy gatunku. Od napisania tych dwudziestu dziewięciu esejów minęło z prawie trzydzieści lat.
Polecam esej Roberta M. Philmusa zatytułowany „Science fiction od początków do 1870 roku”. Autor wspomina pięć definicji science fiction. Według nich s-f jest:
- Fikcją opartą na...

Książka trudna, specjalistyczna, poważna. Momentami musiałem sięgać po słownik wyrazów obcych ;) mimo humanistycznego wykształcenia. Zawiera duży "ładunek" wiedzy nt. fantastki jako gatunku literackiego. Raczej dla ambitniejszych odbiorców literatury fantastycznej. Książka jest z 1989 roku, raczej nie było późniejszych wydań, więc i stan rzeczy sprzed ćwierćwiecza.

Trudne, mądre teksty, poważnie traktujące fantastykę jako gatunek literacki. Warto przez tę książkę brnąć powoli, wypisywać sobie z niej cytaty i dowiedzieć się dzięki niej czegoś o tym, jaka fantastyka była piętnaście lat temu.

• Fantastyka
  • Chcę w prezencie