Pukając do nieba bram. Jak fizyka pomaga zrozumieć Wszechświat

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Knocking on Heaven's Door: How Physics and Scientific Thinking Illuminate the Universe and the Modern World
popularnonaukowa
Ag2S

Najnowsze osiągnięcia fizyki mogą całkowicie odmienić nasze rozumienie Wszechświata: jego składu, ewolucji i podstawowych sił, które decydują o tym, jak działa. Książka „Pukając do nieba bram” jest porywającym i przystępnie napisanym przeglądem tych odkryć, a także gorącą obroną roli nauki w naszym życiu. Trudno o lepszego przewodnika od Lisy Randall. Autorka bestsellera „Ukryte wymiary...

Trudno o lepszego przewodnika od Lisy Randall. Autorka bestsellera „Ukryte wymiary Wszechświata” jest ekspertem w dziedzinie fizyki cząstek (badaniach najmniejszych znanych obiektów) i kosmologii (badaniach największych struktur kosmosu), a także jednym z najbardziej uznanych fizyków teoretyków na świecie. W książce „Pukając do nieba bram” Randall omawia rozwój naszego rozumienia Wszechświata, od Galileusza, przez Newtona aż do Einsteina i Feynmana. Zastanawia się, jak podejmujemy decyzje, które pytania naukowe należy badać i jak zabieramy się do poszukiwania odpowiedzi na nie. Omawia też rolę ryzyka, twórczego myślenia, niepewności, piękna i prawdy w myśleniu naukowym.
Przy okazji wyjaśnia najnowsze koncepcje fizyczne i kosmologiczne, między innymi tłumaczy, jakie cele przyświecały budowie największego i najdroższego urządzenia w historii: Wielkiego Zderzacza Hadronów, olbrzymiego akceleratora cząstek, który powstał w tunelu 100 metrów pod francusko-szwajcarską granicą. Urządzenie to, o obwodzie wynoszącym ponad 27 kilometrów, jest najgorętszym i najzimniejszym miejscem w naszej Galaktyce, a do obsługi przeprowadzanych tam doświadczeń używa się najpotężniejszego superkomputera, jaki kiedykolwiek powstał.

Książka „Pukając do nieba bram” wyjaśnia najważniejsze pytania naukowe, przed jakimi stoimy, i przekonuje, że jeśli poznamy odpowiedzi na nie, dowiemy się być może, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Jared | 2018-03-26

Fizyka cząstek to nie mój rewir, jednakże niska ocena wiąże się raczej ze stylem technicznym pisarstwa pani Randall. Lederman, Dawkins czy Hawking, a to puszczą oko do czytelnika, a to rzucą jakiś żarcik, a to powalą trafną analogią. Tego mi tu zdecydowanie brakowało - suchość wydziera z tych stron. Poza tym Higgs jest wszechobecny, nie, nie chodzi mi o wszechświat. Chodzi mi o to, że temat powinien być eksplorowany w myśl i zgodnie z założeniami rozdziału. Tymczasem mechanizm Higgsa wylał się na całą książkę i był wszędzie. Znacznie lepiej poskromił temat pan Lederman, u którego każdy rozdział to konkretny etap rozwoju nauki, które łączą się holistycznie w ostatni rozdział o boskiej cząstce. Jako zamiennik dla pani Randall proponuję właśnie "Boską cząstkę", a "Pukając do nieba bram" uważam za doskonałą przeciętność.

Michał | 2013-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2013

Przez pierwsze sto stron można się wynudzić. Dalej jest już lepiej i można dowiedzieć się czegoś więcej na temat Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Zaledwie kilka dni temu minęła pierwsza rocznica ogłoszenia przez zespół CERN odkrycia cząstki, która prawdopodobnie jest bozonem Higgsa lub czymś bardzo podobnym (04.07.2012). Wydarzenie to stanowiło wielki tryumf ludzkiego umysłu i jest jednym z najbardziej przełomowych osiągnięć fizyki cząstek elementarnych ostatnich lat. Książka „Pukając do nieba bram” powstała jeszcze przed dokonaniem tego odkrycia i ma na celu przybliżenie czytelnikowi teorii Higgsa i najnowszych trendów panujących w fizyce cząstek elementarnych. Wydanie polskie ukazało się po czwartym lipca i zostało uzupełnione o bezpośrednią relację autorki z wydarzeń poprzedzających dokonanie odkrycia.

Lisa Randall połączyła w swojej książce dwa nurty: naukowy i filozoficzny. Bardzo żałuję, że nie mogę ocenić jej zawartości w podobny sposób i wystawić dwóch ocen. Taki sposób oceny najlepiej odzwierciedliłby bowiem poziom książki, który jest bardzo nierówny

Ciąg dalszy recenzji znajdziesz Czytelniku na moim blogu pod...