Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu

Tłumaczenie: Tomasz Krzysztoń
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
From Ethernity to Here. The Quest for the Ultimate Theory of Time
Holmes

W swej książce „Stąd do Wieczności i z powrotem”, Sean Caroll, jeden z wiodących fizyków teoretyków, wyjaśnia działanie naszego wszechświata w oparciu o najbardziej tajemniczą własność czasu – fakt, że posiada on kierunek. Proste złamanie symetrii prowadzi do zrozumienia głębokich tajemnic naszego i innych wszechświatów. Strzałka czasu, skierowana od przeszłości ku przyszłości, zawdzięcza istnienie warunkom jakie panowały przed Wielkim Wybuchem – erze, o której nie marzył nawet sam Einstein. Carrol sugeruje, że nasz Wszechświat jest częścią wielkiej rodziny wszechświatów, w których wielu naszych krewniaków doświadcza strzałki czasu skierowanej w przeciwnym kierunku.

„Stąd do Wieczności i z powrotem” wiedzie nas na sam skraj poznania współczesnej fizyki teoretycznej, aby pokazać jak warunki panujące przed Wielkim Wybuchem wyjaśniają upływ czasu odczuwany przez nas w życiu codziennym. Książka stanowi następny krok ku zrozumieniu jak zostaliśmy powołani do życia. Styl Carolla jest elegancki, jasny i prowokujący do intensywnego myślenia.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Michał | 2013-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Obszerne kompendium wiedzy z zakresu fizyki. Wiele przykładów wziętych z życia codziennego (rozbite jajko w kontekście II zasady termodynamiki) dające pełne zrozumienia danego zagadnienia dla laika.
Autor w książce przedstawia wiele teorii naukowych i konsekwencji z nich płynących. W niektórych momentach wymagane jest zgłębienie tematu z zewnętrznych lektur dla lepszego zrozumienia treści.
Polecam wszystkim tym, którzy "nie będąc naukowcami wykazują szczerą fascynację wewnętrznymi mechanizmami przyrody i są chętni do zadawania pytań".

| 2011-07-15

Świetna książka z zakresu fizyki. Głównym jej zagadnieniem jest czas. Autor stara się wyjaśnić, czy możliwe są podróże w czasie, dlaczego strzałka czasu jest taka a nie inna i jakie może to mieć konsekwencje dla znanego nam wszechświata.

Krzysztof_g | 2013-09-23

Książka zasługuje na uwagę ze względu na rozwinięcie pojęcia entropii i próbę uchwycenia czasu jako czynnika mającego realny wpływ na procesy fizyczne. Poziom abstrakcji niektórych zagadnień jest dosyć wysoki i osoby zainteresowane tematem na pewno powinny jeszcze poszukać pozycji dotyczących chociażby symetrii procesów fizycznych (bo tu jest to trochę zamotane). W każdym razie warto przeczytać.

Andronicus | 2016-10-18
Tomek W | 2016-07-23