Ciemna materia i dinozaury

Tłumaczenie: Bogumił Bieniok, Ewa Łokas
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Dark Matter and the Dinosaurs: The Astounding Interconnectedness of the Universe
Ewa Łokas, Bogumił Bieniok
Ag2S

Co mogą mieć ze sobą wspólnego ciemna materia i dinozaury? Zdaniem prof. Lisy Randall, bardzo wiele. Wydaje się, że to ciemna materia może być pośrednio odpowiedzialna za kataklizm, który 66 milionów lat temu spowodował wyginięcie dinozaurów. Jeśli podczas przejścia Słońca przez płaszczyznę Drogi Mlecznej Układ Słoneczny natrafił na dysk gęstej, ciemnej materii, jego przyciąganie grawitacyjne wybiło komety z odległych orbit. Niektóre z takich błąkających się komet zostały wyrzucone z naszego układu planetarnego; inne – skierowane w stronę jego środka, gdzie mogło dojść do katastrofalnego zderzenia z Ziemią.
Badania związane z takim hipotetycznym scenariuszem stały się dla Lisy Randall pretekstem do snucia przenikliwych rozważań na temat kosmologii, astrofizyki, a przede wszystkim wciąż tak mało znanej, ciemnej strony naszego Wszechświata.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Ciemna_materia_i_dinozaury-p-33783-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ciemna_materia_i_dinozaury-p-33783-1-30-.html

Fantasy-Bestiarium | 2017-05-25

Lisa Randall podjęła się opisania nowatorskiej teorii, która dla wielu osób może wydać się nieco kontrowersyjna. Książka zawiera opisy z zakresu astrofizyki planetarnej, kosmologii czy fizyki cząstek elementarnych. Autorka poddaje pewną hipotezę, która wzmiankuje, jakoby ciemna materia miała wpływ na ruchy komet oraz meteorytów w kierunku naszej planety. Dodatkowo Lisa Randall poddaje w możliwość, że przed milionami lat przez takie właśnie zachowanie komet i meteorytów mogły wyginąć dinozaury.

Profesor Lisa Randall w niniejszej książce opisuje, w jaki sposób ciemna materia mogła przyczynić się do wymierania dinozaurów na naszej planecie. Według autorki ciemna materia mogła być pośrednio związana z wyginięciem tych wielkich gadów. Według autorki, jeżeli dojdzie do przejścia Słońca przez płaszczyznę Drogi Mlecznej, Układ Słoneczny może natrafić na skupisko ciemnej materii. Gdy dojdzie do takiego zjawiska, przyciąganie grawitacyjne wybija komety ze swoich orbit, które mogą wejść na...

Carmel | 2016-11-16
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 16 listopada 2016

Lisa Randall to najsłynniejsza kobieta pośród współczesnych fizyków teoretycznych, rozpoznawalna w mediach amerykańskich gwiazda nauki. Zasłużony szacunek zdobyła za badania nad cząstkami elementarnymi, w szczególności za opracowanie jednego ze strunowych modeli Wszechświata. W mediach występuje, jako niezmordowana popularyzatorka badań podstawowych. To jej trzecia książka dostępna po polsku. Z tak wyrobioną marką mogła sobie pozwolić kilka lat temu na wysunięcie dość rewolucyjnej koncepcji powiązania wyginięcia dinozaurów z ciemną materią. Tego tematu dotyczy właśnie "Ciemna materia i dinozaury".

To bardzo niestandardowa książka z dwóch powodów. Po pierwsze temat jest nowatorski, a nie za często bieżące problemy naukowe stają się dostępne dla nie-fachowców tak szybko. Ponadto zakres tematyczny sprawia, że jest to bardzo interdyscyplinarna praca. Astrofizyka planetarna i galaktyczna, fizyka cząstek elementarnych, geologia, paleobiologia i kosmologia, to nauki obecne w...

Łukasz Kaczmarek | 2017-04-03

Wielogodzinne czekanie może być niezwykle inspirujące, chociażby z tego względu, że można pójść do jednej z księgarni gdzie można spokojnie usiąść i zagłębić się w świat myśli, nauki i fascynujących opowieści. Pewnego dnia mając podobną okazję, zajrzałem do książki Lisy Randall a dwie godziny później byłem już na 100 stronie, nie wiedząc kiedy mi ten czas umknął.

Tutaj pragnę podkreślić, że nie jestem znawcą. Nie studiowałem kierunków z dziedziny fizyki lub astronomii. Piszę jako wielki entuzjasta nauki i jako czytelnik innych dzieł. Nie będę też wyjaśniał po raz kolejny zagadnień książki. Nie ja tutaj jestem specjalistą.

Lisa Randall jest profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Harvarda i napisała książkę z gatunku popularnonaukowego pod tytułem „Ciemna materia i dinozaury”. Książka ukazująca nie tylko bardzo ciekawą teorię o ciemnej materii, ale również opisująca drogę badań, nie tylko z dziedziny astronomii, ale również biologii, fizyki cząsteczkowej i geologii. Jest...

AdamCicherski | 2017-06-26
Sensej | 2017-05-14