Hobbit: Niezwykła podróż. Filmowe postacie i miejsca

Okładka książki Hobbit: Niezwykła podróż. Filmowe postacie i miejsca Jane Johnson
Okładka książki Hobbit: Niezwykła podróż. Filmowe postacie i miejsca
Jane Johnson Wydawnictwo: Amber fantasy, science fiction
The Hobbit: An Unexpected Journey Visual Companion
Amber
978-83-241-4374-0
Maja Kittel
tolkien władca pierścieni hobbit peter jackson niezwykła podróź bilbo baggins krasnoludy

Uczta dla oczu fanów Tolkiena

"Hobbit: Niezwykła Podróz. Filmowe Postacie i miejsca" to okraszony wieloma filmowymi ilustracjami zbiór opisów miejsc, postaci, ras i głównych wydarzeń pierwszej części filmowego uniwersum Hobbita. Wykonany został z uwzględnieniem najmniejszych detali (jakby np, ktoś nie wiedział kim jest żona Elronda, albo gdzie mieszka Radagast Bury) i wydany został w pięknej szacie graficznej.

Must have dla fanów Śródziemia :)

Album jest bardzo fajnym dodatkiem do filmu i znajduje się w nim wiele ciekawostek. Piękne ilustracje z filmu urozmaicają czytanie. Jednak należy pamiętać że w filmie nie wszystko jest dokładnie takie jak w książce "Hobbit" i traktować ten album wyłącznie jako (jak napisałam wyżej) dodatek do filmu, a nie jako np. rozszerzenie książki. Ale myślę, że dla osoby, która tak jak ja kocha zarówno książkę, jak i filmy to obowiązkowa zdobycz :D

"Hobbit.Niezwykła podróż..." to niezwykła książka. A raczej przewodnik. :) Jest cienka,bo ma nie całe 100 stron,w twardej oprawie z obwolutą i z ogromną ilością fantastycznych zdjęć z filmu. Zdjęcia mają bardzo dobrą jakość,kolory są żywe,po prostu cudo.
Przewodnik po filmowych postaciach zaczyna się od przemowy Martina Freemana,czyli filmowego Bilba Bagginsa.
Po przemowie mamy przedstawienie postaci i miejsc. Każda postać oraz każde miejsce jest opisane krótko i rzeczowo. Same konkrety opatrzone właściwymi zdjęciami.
Podsumowując: każdy kto uwielbia dzieła Tolkiena oraz filmy Peter'a będzie zachwycony. Ta pozycja w mojej biblioteczce jest perełką wśród innych książek. Dodam również,że zakupie inne tego typu książki związane z filmem "Hobbit".
Warto. Polecam Wam wszystkim :)

Po przemowie...

Pierwszy raz słyszysz o "Hobbicie"? Nie masz pojęcia, co w ogóle znaczy to słowo, ani co możliwie spotkasz w tym świecie, jak on wygląda i jakie potworności skrywa? W takim razie to będzie dla Ciebie idealny przewodnik przed filmem. Bogato ilustrowany i odkrywający wszystkie tajemnice(dotyczące postaci i miejsc, czyli to wszystko, co już wiesz, jeżeli czytałeś książkę).

Książka ma format A4, twardą okładkę i obwolutę. Rozpoczyna się przedmową Martina Freemana, grającego Bilbo w "Hobbicie". Nie mogłam się nie uśmiechnąć, ponieważ widać, że pisał to właśnie on. Dowcipnie, ironicznie, ale też z lekką dumą. Nie z siebie(choć tego też mu nie brakuje),ale z wielkości dzieła, które jest przenoszone na ekran. Pierwsza ciekawostka pojawia się właśnie tam, nad wszystkimi filmami aktorzy będą pracować przynajmniej dwa i pół roku, a to jest ogromny szmat czasu.

Następnie mamy chronologiczne przedstawienie miejsc i postaci. Zaczynając od niepozornego, młodego Hobbita Biblo Bagginsa, a kończąc na Radagaście Brązowym. Znajdziemy tu opisy wyglądu bohaterów, broni, powiązań rodzinnych oraz cytaty z książki. Towarzyszą tekstowi piękne zdjęcia, więc nie ma go samego specjalnie dużo. Są tutaj również opisy miejsc. Większość jest znajoma osobom, które czytały książkę, ale kilka rzeczy to ciekawostki, ponieważ pojawiły się tylko w filmie. Niestety zdjęcia, które są rozciągnięte na 2 strony mają taką sobie jakość. Pozostałe są całkiem niezłe, ale na tych widać piksele.

Przewodnik ma niewiele stron, ponieważ tylko 80, więc wychodzi na to, że cena za stronę to około 50 groszy(prawie napisałam centów!). Ja książkę kupiłam za 15 zł z ciekawości, jednak teraz wydaje mi się to i tak marnotrawstwem pieniędzy. Zdjęcia można znaleźć na oficjalnej stronie, jak pisałam większość rzeczy wiemy już z książki, przewodnik nie dodaje nic nowego, nawet powiedziałabym, że styl pisania nie jest aż tak różny, autorka wyraźnie się inspirowała pierwowzorem. Pochłonęłam to w półgodziny i byłam zawiedziona podobnie, jak w przypadku "Przewodnika po świecie herosów". Co z tego, że to ładnie wygląda, świetnie pachnie i się błyszczy, jak ja to wszystko wiem? "Hobbit: Niezwykła podróż. Filmowe postacie i miejsca" niestety polecić nie mogę, jako osoba, która czytała książkę i widziała już film.

Spodziewałam się czegoś trochę lepszego, chociażby bogatszego w zdjęcia. Według mnie album jest dobry dla osób, które się pogubiły przy oglądaniu filmu (no bo wiadomo, co trzynastu krasnoludów to nie jeden ;),ładnie i krótko opisuje każdego istotniejszego bohatera, który w owym filmie się pojawił.

Miły dodatek dla miłośników Hobbita. Dobre uzupełnienie książki przed obejrzeniem filmu. Jasno wykłada kto jest kim, co przy trzynastu krasnoludach może okazać się przydatne.

Nie zanudza jak niektóre albumy.Zdjęcia są piękne.Ta książka jest niezbędnikiem dla tych,którzy lubią dzieła Tolkiena.

• Tolkienistyka
  • Śródziemie